Carbon Copy 32 v 5.0: Pěkně na dálku

Je to více jak rok, co jsem měl možnost psát recenzi na CarbonCopy. Tehdy jsem oceňoval především snadný přístup ke vzdálenému počítači, práci s ním a jeho správu. Rok uplynul rychleji než ona příslovečná voda a programátoři americké firmy nabídli další verzi Kopíráku32.
Je to více jak rok, co jsem měl možnost psát recenzi na program firmy MicroSystem, příznačně pojmenovaný CarbonCopy. Tehdy jsem oceňoval především snadný přístup ke vzdálenému počítači, práci s ním a jeho správu. Rok uplynul rychleji než ona příslovečná voda a programátoři americké firmy nabídli další verzi Kopíráku32.

CarbonCopy32 je aplikace určená k přístupu ke vzdálenému počítači. Svému uživateli dovoluje pracovat s takovým počítačem prakticky stejným způsobem, jako by pracoval, pokud by seděl přímo u jeho monitoru i klávesnice a pohyboval vzdálenou myší. Prostřednictvím CarbonCopy32 můžete spouštět programy umístěné na vzdáleném počítači a bez problémů (pokud to umožní propustnost linky) s nimi také pracovat. Okno aplikace CarbonCopy32 ukazuje bezprostředně vše, co se děje na obrazovce vzdáleného počítače. Přitom je úplně jedno, jestli se takový počítač nachází ve vedlejší místnosti a je připojen do stejné sítě jako váš počítač, nebo na druhém konci světa a spojení s ním udržujete prostřednictvím Internetu nebo dokonce telefonních linek.

Jak se připojit
Předchozí odstavec již napověděl, že způsobů, jakými se můžete ke vzdálenému počítači připojit, je hned několik. Osobně nejvíce využívám připojení prostřednictvím Internetu. Tedy v podstatě komunikaci založenou na protokolu TCP/IP. Mimo to CarbonCopy32 umožňuje také spojení na bázi protokolu IPX. Pokud počítač, který chcete ovládat, stojí poblíž vás, můžete využít přímého propojení pomocí paralelního nebo sériového kabelu. Jestliže máte ve svém i vzdáleném počítači nainstalován modem, můžete pro jeho řízení využít také standardní telefonní linky. Novinkou ve verzi 5 je připojení prostřednictvím ILS serverů v prostředí Internetu. Tyto servery vám pomohou najít ostatní počítače, na nichž běží CarbonCopy, a připojit se k nim. Nemusíte tedy znát přesnou IP adresu počítače, k němuž chcete přistupovat.

Vytvoření nového spojení je otázkou krátké chvíle. Stačí pouze poklepat na příslušnou ikonu a zodpovědět několik otázek, na něž se vás bude ptát průvodce. Zde jednoduše nastavíte způsob připojení ke vzdálenému počítači, jeho adresu a další možnosti týkající se vzájemné komunikace. Ihned po dokončení je takto nastavené spojení přidáno do seznamu a v něm také zůstává až do doby, kdy je vymažete.

Na druhém břehu
Na druhé straně, tedy na vzdáleném počítači, s nímž chcete pracovat musí být také nainstalována aplikace z rodiny CarbonCopy. Zde navíc musí být aplikace spuštěna ve stavu čekání na volání. Pokud jste vyvolající stranou, může být na vzdáleném počítači nainstalován program CarbonCopy hned v několika verzích. Samozřejmě je podporována verze CarbonCopy 5, dále pak CarbonCopy 3.0 pro Windows 3.x, případně CarbonCopy 7a, umožňující přístup k počítačům pracujícím pod operačním systémem DOS.

Vývojáři tentokrát nezapomněli ani na ty nejmenší. Součástí instalačního CD je program, který se nazývá Pocket CarbonCopy. Ten je určen pro operační systém kapesních PC – Windows CE 2.0. Neumožňuje sice k takovému drobečkovi přistupovat, ovšem můžete ze své dlaně řídit velký server na druhé straně zeměkoule.

Hlas na druhém břehu
CarbonCopy 32 samozřejmě neumožňuje pouze pracovat se vzdáleným počítačem. Má navíc také několik velmi příjemných funkcí. Jednou z nich je přenos souborů. Máte k dispozici klasický souborový manažer, velmi podobný Průzkumníku z Windows. Ovšem zde je navíc ještě pohled na disk vzdáleného počítače. Přenos souborů funguje bez problémů jedním i druhým směrem.

Novinkou oproti předchozím verzím je tzv. AutoPilot. Ten umožňuje automatický přenos souborů v nastavenou dobu. Můžete soubory buď přenášet ze svého počítače na vzdálený počítač nebo opačně. Případně je také možné vybrané složky synchronizovat, což v praxi znamená přenos souborů oběma směry.

Bez zajímavosti není ani možnost vzdáleného tisku. Jednoduše se spojíte se vzdáleným počítačem, otevřete dokument uložený na jeho disku prostřednictvím aplikace, která je nainstalována a vytisknete jej na své tiskárně, která stojí po vaší pravé (nebo levé) ruce.

Když jsem otevřel krabici s programem a kromě jiného v ní našel také malý mikrofon, zaradoval jsem se, protože mi bylo jasné, že vylepšení oproti předchozí verzi doznala také část aplikace umožňující rozhovor (doposud jen prostřednictvím klávesnice) také s ostatními uživateli, kteří mají nainstalováno CarbonCopy32. Skutečně teď máte možnost „telefonovat“ třeba do Austrálie prostřednictvím CarbonCopy32.

Používáte schránku ve Windows? Já se přiznám, že velmi často, rád a především ke své plné spokojenosti. CarbonCopy32 rozšiřuje možnosti vaší schránky. Můžete na svém počítači vložit text do schránky a z ní opět do dokumentu na vzdáleném počítači. Přitom vše funguje tak, jak jste byli až dosud zvyklí.

Za ohnivou zdí
Oproti předchozí verzi také zmizely problémy při používání CarbonCopy32 na počítači, který je umístěn za firemním FireWallem. Osobně mohu potvrdit, že předchůdce této verze se choval poněkud svérázně a nebylo zrovna jednoduché vše zkonfigurovat tak, aby aplikace pracovala správně a bez problémů.

V krabici najde zákazník mimo instalačního CD a nezbytných registračních karet, také kabel pro propojení dvou počítačů, již zmiňovaný malý mikrofon a především velmi podrobné a dobře napsané dva manuály. Jeden – ten objemnější – byl věnován CarbonCopy32 a popisoval vše včetně instalace a problémů, s nimiž se můžete setkat. Druhý, o něco menší byl, věnován již zmiňovaným trpaslíkům (PC s Windows CE).

Čeština až příště
Především k bezproblémovému přístupu ke vzdálenému PC, jeho administraci a práci s ním. S předchozí verzí CarbonCopy pracuji poměrně dlouho a žádné vážné nedostatky a problémy jsem nezaznamenal. Nová verze obsahuje opět množství vylepšení a dalších možností. Oproti předchozí verzi se mi zdá také celkově stabilnější. Pokud tedy potřebujete pracovat s počítačem „na dálku“, vyzkoušejte tuto aplikaci. Verze, kterou jsem měl možnost testovat, byla v anglickém jazyce. Údajně by se však ani počešťovat neměla. To čeká až verzi následující.

CarbonCopy 32 v 5.0
Zapůjčeno od: Fincom, Hradec Králové
Výrobce: MicroSystem
Cena: 6490 Kč (bez DPH)
Telefon: 049-5410190
E-mail: fincom@traveller.cz
http://www.fincom.cz
Zdroj: Connect!
Diskuze (1) Další článek: Jak mohu ovlivnit, které soubory budou optimalizovány na rychlost při spouštění?

Témata článku: Windows, Car, Mikrofony k pc, Klasický soubor, Předchozí odstavec, Trpaslík, Připojení tiskárny k pc, Kabelové spojení, Připojená klávesnice, C/C


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu