Capella SCAN: Malá noční e-hudba

V dobách husích brk a inkoustu bylo psaní not na kus papíru jediným možným způsobem, jak zapsat nápěv, melodii nebo operu a zachovat ji tak pro příští generace. Teď už je můžete skenovat.
Zdeněk Štangl: V dobách husích brk a inkoustu bylo psaní not na kus papíru jediným možným způsobem, jak zapsat nápěv, melodii nebo operu a zachovat ji tak pro příští generace. Když W. A. Mozart psal svou Malou noční hudbu, patrně neměl ani ponětí o možnostech, které přinese technický pokrok o nějakých 200 let později, a kolik trpkých chvil připraví počítačovým muzikantům, přepisujícím jeho party notu po notě do osnovy sekvenceru.

Tvor druhu Homo sapiens je sice pohodlný, avšak schopný velkých fyzických a intelektuálních výkonů, které mu zpětně zajistí o něco vetší pohodlí. A tak vedle automatických bubeníků, automatických doprovodů, basových syntezátorů a intuitivních operačních systémů vznikají programy pro automatickou korekci chyb, automatické rozpoznávání písma a také pro automatické rozpoznávání not.

Z papíru do počítače
Program Capella SCAN patří do poslední jmenované skupiny. Autorem programu je pan Hartmut Lemmel působící ve firmě Musiksoftware, odkud pochází i notační program Capella 2.2, o kterém již byla na stránkách Computeru zmínka. S tímto programem také velmi dobře spolupracuje.

S programem Capella SCAN je definitivně odzvoněno pracnému přepisování notové předlohy do počítače. Stačí jen nasnímat part v dostatečném rozlišení (300 dpi stačí) a odstínech šedi, načíst a klepnout na tlačítko automatického rozpoznávání.

Pro větší pohodlí můžete předlohy snímat přímo v programu. Sejmutý obraz můžete otáčet, invertovat, vybírat z něj jen úseky pro rozpoznávání a samozřejmě měnit jeho měřítko. S kvalitně sejmutou předlohou je možné získat bezchybný výstup okamžitě, s méně kvalitní předlohou (například v důsledku poškozeného papíru snímané partitury nebo nízkého rozlišení) program označí objekty, které nerozpoznal správně, a potom nastupuje ruční práce. Naštěstí pro nás je to otázka několika pohybů myší a převod je hotov.

Capella SCAN zachovává celkový vzhled partitury včetně trámcování. Je však zaměřen striktně na notový part, což v praxi znamená, že nebudou rozpoznány texty, stejně jako budou „přehlédnuty“ oblouky legata nebo různé poznámky.

Rozpoznaný notový zápis je možné uložit ve formátu programu Capella 2.2, nebo připojit k již existujícímu souboru. Účel programu není jen v přepisování notových partů, ale hlavně v tom, že výsledek můžete v programu Capella dále upravovat (nejčastěji transponovat do jiné tóniny). Další možnosti jsou v přehrání notového zápisu a v jeho poslechu (pomocí programu Capella Convert lze převést soubory na formát midi).

Pro hudebníky i amatéry
Stejně jako u programu Capella 2.2 je samozřejmostí snadné a příjemné ovládání, přehlednost, stabilita (alespoň na mém stroji) a nízké hardwarové nároky. Program je možné provozovat pod Windows od verze 3.1 a je k dispozici i verze v češtině.

Pokud vás hudba a počítače živí nebo jste jen fandové, kteří doma ždímají svoji múzu, neměl by vám tento mistrovský prográmek chybět.

program pro rozpracování notových osnov
Musiksoftware Capella Scan
Zdroj: Agentura Notečka, Vranovice
Telefon: (0626) 43 33 87
Cena: 3 950 Kč vč. DPH
(cena Capella Convert 780 Kč vč. DPH)
Parametry: min. požadavky na systém: procesor 386, Windows 3.1, 1 MB místa na pevném disku, myš, skener
Váš názor Další článek: Uživatelé MechSoft–PROFI si dali dostaveníčko

Témata článku: Windows, Convert, Mozart, Nota, Notový zápis, Homo Sapiens, Legato, Scan, Rozpoznávání, Capella, Technický pokrok, Možný důsledek, Hud


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu