Capella SCAN: Malá noční e-hudba

V dobách husích brk a inkoustu bylo psaní not na kus papíru jediným možným způsobem, jak zapsat nápěv, melodii nebo operu a zachovat ji tak pro příští generace. Teď už je můžete skenovat.
Zdeněk Štangl: V dobách husích brk a inkoustu bylo psaní not na kus papíru jediným možným způsobem, jak zapsat nápěv, melodii nebo operu a zachovat ji tak pro příští generace. Když W. A. Mozart psal svou Malou noční hudbu, patrně neměl ani ponětí o možnostech, které přinese technický pokrok o nějakých 200 let později, a kolik trpkých chvil připraví počítačovým muzikantům, přepisujícím jeho party notu po notě do osnovy sekvenceru.

Tvor druhu Homo sapiens je sice pohodlný, avšak schopný velkých fyzických a intelektuálních výkonů, které mu zpětně zajistí o něco vetší pohodlí. A tak vedle automatických bubeníků, automatických doprovodů, basových syntezátorů a intuitivních operačních systémů vznikají programy pro automatickou korekci chyb, automatické rozpoznávání písma a také pro automatické rozpoznávání not.

Z papíru do počítače
Program Capella SCAN patří do poslední jmenované skupiny. Autorem programu je pan Hartmut Lemmel působící ve firmě Musiksoftware, odkud pochází i notační program Capella 2.2, o kterém již byla na stránkách Computeru zmínka. S tímto programem také velmi dobře spolupracuje.

S programem Capella SCAN je definitivně odzvoněno pracnému přepisování notové předlohy do počítače. Stačí jen nasnímat part v dostatečném rozlišení (300 dpi stačí) a odstínech šedi, načíst a klepnout na tlačítko automatického rozpoznávání.

Pro větší pohodlí můžete předlohy snímat přímo v programu. Sejmutý obraz můžete otáčet, invertovat, vybírat z něj jen úseky pro rozpoznávání a samozřejmě měnit jeho měřítko. S kvalitně sejmutou předlohou je možné získat bezchybný výstup okamžitě, s méně kvalitní předlohou (například v důsledku poškozeného papíru snímané partitury nebo nízkého rozlišení) program označí objekty, které nerozpoznal správně, a potom nastupuje ruční práce. Naštěstí pro nás je to otázka několika pohybů myší a převod je hotov.

Capella SCAN zachovává celkový vzhled partitury včetně trámcování. Je však zaměřen striktně na notový part, což v praxi znamená, že nebudou rozpoznány texty, stejně jako budou „přehlédnuty“ oblouky legata nebo různé poznámky.

Rozpoznaný notový zápis je možné uložit ve formátu programu Capella 2.2, nebo připojit k již existujícímu souboru. Účel programu není jen v přepisování notových partů, ale hlavně v tom, že výsledek můžete v programu Capella dále upravovat (nejčastěji transponovat do jiné tóniny). Další možnosti jsou v přehrání notového zápisu a v jeho poslechu (pomocí programu Capella Convert lze převést soubory na formát midi).

Pro hudebníky i amatéry
Stejně jako u programu Capella 2.2 je samozřejmostí snadné a příjemné ovládání, přehlednost, stabilita (alespoň na mém stroji) a nízké hardwarové nároky. Program je možné provozovat pod Windows od verze 3.1 a je k dispozici i verze v češtině.

Pokud vás hudba a počítače živí nebo jste jen fandové, kteří doma ždímají svoji múzu, neměl by vám tento mistrovský prográmek chybět.

program pro rozpracování notových osnov
Musiksoftware Capella Scan
Zdroj: Agentura Notečka, Vranovice
Telefon: (0626) 43 33 87
Cena: 3 950 Kč vč. DPH
(cena Capella Convert 780 Kč vč. DPH)
Parametry: min. požadavky na systém: procesor 386, Windows 3.1, 1 MB místa na pevném disku, myš, skener
Váš názor Další článek: Uživatelé MechSoft–PROFI si dali dostaveníčko

Témata článku: Windows, HUD, Technický pokrok, Možný důsledek, Notový zápis, Homo Sapiens, Convert, Nota, Scan, Mozart, Capella, Legato, RozpoznáváníNová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy