Capella 2.2 Professional pro hudebníky

Vedle mamutích firem s věhlasnými jmény, které chrlí gigabajty drahého a často neoptimalizovaného programového vybavení, probleskne čas od času mistrovsky napsaný program, který překvapí jak vysokou úrovní nabízených možností, tak i cenou.
Zdeněk Štangl: Vedle mamutích firem s věhlasnými jmény, které chrlí gigabajty drahého a často neoptimalizovaného programového vybavení, probleskne čas od času mistrovsky napsaný program, který překvapí jak vysokou úrovní nabízených možností, tak i cenou, kterou bychom rozhodně neoznačili za vysokou. Bývá pravidlem, že podobný druh softwaru produkuje malá skupina nadšenců s dobrými znalostmi, kteří se snaží svého drobečka vypilovat k dokonalosti.

Capella 2.2, program pro sazbu not na počítači, bezesporu patří k výše uvedenému druhu softwaru, který svou kvalitou daleko převyšuje svou cenu. Capella je dnes nejlepší notační program na světě! Je nástrojem k vytvoření jakkoliv komplikované partitury nebo, pokud chcete, třeba i jednoduché písně. Dodavatelem programu je německá firma Musiksoftware a jejím autorem je profesor Hartmut Ring spolu s týmem profesionálních hudebníků, aranžérů, učitelů hudby a hudebníků všech hudebních žánrů.

Jedna disketa stačí
Capella je dodávána na jedné (!) 3.5" disketě a je, stejně jako manuál, v češtině. Instalační procedura proběhla bez nejmenších problémů a navíc po sobě nezanechala ani stopu v registrech systému, což mě mile překvapilo.

Po spuštění programu zabírá hlavní okno Capelly celou obrazovku a překvapí zdánlivou jednoduchostí. Avšak pod rouškou jednoduchosti dřímá brilantní strojovna spojující celý notační systém a hudební pravidla spolu s estetikou a elegancí obsluhy. Pokud jste už někdy pracovali s nějakým notačním programem, asi víte, jak namáhavé může být vytvoření hudební partitury. Capella je na rozdíl od ostatních programů přímou syntézou automatizace a vysoké schopnosti přizpůsobit se náročným speciálním problémům.

Psaní not – hračka
Práce s programem Capella připomíná v mnoha směrech práci se sofistikovaným textovým editorem. Noty je možné psát pomocí virtuální klaviatury s rozsahem osmi oktáv, myší do notové osnovy nebo přímo z klávesnice, kdy máte na výběr z několika předdefinovaných systémů. Hudebníci jistě ocení možnost připojení kláves přes vstup MIDI a vkládání not přímo ze skutečné klaviatury.

Psaná nota je ihned zobrazena v notové osnově. Během zápisu si můžete svou práci přehrát; a to buď jen jednotlivé řádky, nebo celé systémy. Jako zvukové zařízení si můžete zvolit ze seznamu zvukových zařízení systému Windows nebo – světe div se – starý dobrý speaker, takže plnohodnotná editace je možná i na nemultimediálních strojích.

Se zapsanými notami můžete potom pracovat buď jednotlivě, nebo po skupinách. K označení skupiny not lze použít běžné přetažení myší nebo kombinaci kláves Shift+kurzorové šipky. Vložení taktových čar probíhá během editace automaticky, stejně jako vytváření trámcových skupin nebo nasměrování notových nožek. Samozřejmostí editace je změna měřítka.

Nejde jen o noty
Oblouky legata jsou tvořeny automaticky po označení skupiny not, přes které má být oblouk tažen a klepnutím na příslušnou ikonu. Ručně potom provádíme jen změnu taktu, tóniny a klíče na daném řádku – Capella sama vepíše všechny posuvky podle zadané tóniny. Je-li potřeba, program disponuje i možností zápisu textu písně. Centrování slabik pod noty opět obstará za vás. Na závěr lze partituru doplnit grafickými objekty, jako jsou dynamická a artikulační znaménka a další texty. Výsledek svého snažení uložíte, vyexportujete do formátu MIDI nebo třeba vytisknete.

Při psaní not nejste omezeni žádnými hranicemi. Můžete psát zanášky, používat nejrůznější tvary notových hlav nebo noty bez nožek, vkládat do partitury obrázky ve formátu Metafile atd. Připočteme-li k tomu všemu ještě integrovaný grafický systém, ve kterém můžete upravovat již existující tvary nebo vytvářet nové, začnete pravděpodobně pochybovat o skutečnosti, že tohle vše se vejde na jednu jedinou disketu.

David nebo Goliáš?
Capella je v pravdě Davidem i Goliášem v jednom – je nástrojem pro naprosto dokonalou sazbu not na počítači. Nabízí široké možnosti editace na vysoké a přitom uživatelsky přátelské úrovni. Sama má ovšem, na dnešní měřítka, minimální hardwarové nároky – spodní hranicí je udáván procesor 386,4 MB paměti, Windows 3.x!

Capella 2.2 Professional mě samotného velmi mile překvapila. Pokud bych si měl vybrat program pro sazbu not, který mi nabídne kvalitní výstup a komfort ovládání za přijatelnou cenu, potom by byl tento program kandidátem číslo jedna. Snad jediná věc se dá Capelle vytknout, a to skutečnost, že postrádá funkci undo. Nejednou se při editaci nechtěně dostanete do situace, kdy by právě undo ušetřilo trochu práce. Tak snad v další verzi, která se už chystá – Capella 2000.

program pro editaci not na počítači
Musiksoftware Capella 2.2 Professional
Zdroj: Agentura Notečka, Vranovice
Telefon: (0626) 43 33 87
Cena: 4 990 Kč vč. DPH
Parametry: libovolné notové klíče, vkládání textu, automatická transpozice, číslování taktů, vkládání obrázků
Diskuze (2) Další článek: Xerox C8: další céčko do rodiny

Témata článku: Windows, HUD, Mile, NOTAM, Instalační procedura, Capella, Prof, Vita software, Nota, Vysoký takt, Dobrá obsluha, Německá klávesnice, Speaker, Editace, Midi, Hudebník, Elegance, Jediná možnost, Německý stroj, Ring, Zvukové zařízení, Podobný druh, Nabízený stroj, Professional, LegatoJaký je nový Huawei Matebook 14? Loňský procesor, výborná výbava, zajímavá cena

Jaký je nový Huawei Matebook 14? Loňský procesor, výborná výbava, zajímavá cena

** Základní vybavený notebook pro kancelářské nasazení ** Líbit se bude poměr stran a doteky na displeji ** Kamera v klávesnici už ztrácí své kouzlo

Tomáš Holčík
HuaweiNotebooky
Vylepšený Samsung Galaxy A52s. Střední třída dostala větší výkon a virtuální RAM

Vylepšený Samsung Galaxy A52s. Střední třída dostala větší výkon a virtuální RAM

** Samsung začal v Česku prodávat vylepšený model Galaxy A52s 5G ** Hlavní změnou prošel čipset, drobným bonusem je pak virtuální RAM ** Zbytek specifikací zůstává při starém, cena vzrostla o pětistovku

Martin Chroust
Střední třídaVideo
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Videorecenze notebooku Dell Inspiron 7400. Jemný displej nemusí znamenat vysokou cenu

Videorecenze notebooku Dell Inspiron 7400. Jemný displej nemusí znamenat vysokou cenu

** Výborný displej s jemným rozlišením 2560×1600 ** Podsvícení na stříbrné klávesnici zhoršuje čitelnost ** Kromě přibaleného USB-C adaptéru si můžete dokoupit i klasický

Tomáš Holčík
DellTestyNotebooky