Canon | HEIF

Canon vidí budoucnost ve formátu HEIF, ale JPEG zatím ohrožený není

Canon je prvním a zároveň jediným výrobcem klasických fotoaparátů, který začal podporovat nový obrazový formát HEIF vycházející z video komprese H.265/HEVC. Na začátku roku jej nasadil u fullframe zrcadovky EOS-1D X Mark III, teď jej čerstvě využívá také u nových bezzrcadel EOS R5 a EOS R6.

Japonská společnost samozřejmě i nadále podporuje klasický JPEG a také focení do RAWu. Podpora HEIFu je ale důležitým signálem, že se s formátem musíme ve spotřební elektronice počítat.

Na rozdíl od JPEGu nativně podporuje HDR a 10bitové barevné kanály, kromě toho nabízí též lepší kompresní poměr. Fotografii o stejné kvalitě zabere na disku o polovinu méně místa. Do toho formátu fotí také nové iPhony, Apple jej podporuje od iOS 11.

HEIF již podporují i Windows 10 v1803, macOS High Sierra a Android 9. Z grafických editorů a prohlížečů pro desktopy si s ním poradí Lightroom, Affinity Photo, GIMP, Pain.NET, Zoner Photo Studio X, Pixelmator a další. Adobe Photoshop či nástroje Corelu jej zatím ignorují. Ani webové prohlížeče si s ním zatím neporadí.

JPEG už je dnes zastaralý a nedrží krok s moderními zobrazovacími technologiemi. Jeho skutečný nástupce JPEG XR na tom ale s podporou je ještě hůře než HEIF. Alternativou je také svobodný formát AVIF vycházející z video formátu AV1. Ten má na své straně podporu Microsoftu, Googlu, Mozilly nebo Netflixu, ale zatím se rovněž nestihl příliš rozšířit.

PS: HEIF ve smyslu komprese bychom správně měli označovat jako HEIC. HEIF je totiž fakticky pouze kontejner, který může obsahovat i obraz komprimovaný v JPEGu či jiných formátech.

Váš názor Další článek: Jak se Hyksósové zmocnili Egypta: Vpád dobyvatelů či vzpoura imigrantů?

Témata článku: Google, Microsoft, Software, Apple, Android, iPhone, Netflix, Fotografování, Canon, Mozilla, JPEG, Adobe Photoshop, Corel, HEIF, Lightroom, Formát, Mark III, Komprese, EOS, AVIF, Affinity photo, GimpDalší postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály