Canon PowerShot G1 - nenápadný dravec

Canon produkuje poměrně slušnou řádku digitálních fotoaparátů. Střední třídu flotily jeho digiťáků jednoznačně vede vlajková loď s názvem Canon PowerShot G1.
Canon PowerShot G1 - nenápadný dravec


O tom, že PowerShot G1 představuje vrchol současné nabídky Canonu (tedy pomineme-li profesionální zrcadlovky), asi není nutné dlouho přemýšlet. Jedná se o třímegapixelový fotoaparát, tedy přístroj disponující prozatím nejvyšším rozlišením střední třídy. Je vybavený všemi "povinnými" funkcemi plus něco navíc, optika patří k nadprůměru a totéž lze říci o obrazové kvalitě.

Klepněte pro větší obrázek

Už první pohled říká, že G1 nelze označit za designérský skvost. Přesněji řečeno - je to hranatá krabice, do níž její tvůrci vměstnali všechny náležitosti. Přesto se ale i tato "krabička na mýdlo" může pochlubit jistými zajímavostmi. Nepřehlédnutelný je LCD displej upevněný na otočném a výklopném kloubu tak, jak jej většina lidí zná z videokamer a příznivci Canonu pak navíc z úspěšného modelu PowerShot Pro70. Druhým málo viděným konstrukčním prvkem jsou "sáňky" pro externí blesk. Protože víme, kolik práce udělá kvalitní externí blesk, oproti vestavěné bleskové lucerničce, není třeba dalšího komentáře.

Že jde o digiťák s rozlišením 3 Mpix jsme si už uvedli. Data jsou volitelně ukládaná buď v obligátním formátu JPEG s možností výběru ze tří stupňů komprese, nebo... A teď pozor, nastupuje první specialita - RAW. Tento "obrazový-neobrazový” formát dokáže zaznamenat hodnoty CCD snímače tak, že i po pořízení snímku lze některé parametry expozice dodatečně upravovat! Kromě toho se jedná o bezztrátový datový formát, který je ale zhruba třikrát menší než TIF. Více o RAWu si můžete přečíst v kapitole Funkce a vlastnosti.

Dříve, než obraz zachytí CCD snímač, musí samozřejmě projít objektivem. PowerShot G1 je vybavený zoomem o rozsahu 34 - 102 mm (eq. kinofilmu) s velmi dobrou světelností F2,0 - 2,5. Tradičně spolehlivé a relativně rychlé automatické zaostřování doplňuje manuální ostření, se kterým ale práce zase tak příjemná není. Podrobnosti opět v kapitole Funkce a vlastnosti.

Ve stejné kapitole si také můžete přečíst o vybavení expozičními režimy a ostatními funkcemi. Nabídka je vyčerpávající, počínaje plnou automatikou bez možnosti jakéhokoliv uživatelského zásahu, přes motivové programy, až po manuální ovládání snímacích parametrů. Nechybí samozřejmě canonovic specialita - režim PhotoStitch, umožňující jednoduše pořizovat dílčí snímky, určené pro následné “sešívání” do podoby panoramatických fotografií.

Samotné ovládání fotoaparátu je pro “klasického fotografa” procházkou růžovým sadem. Jestliže u většiny digiťáků musíme drtivou většinu nastavení lovit ve více či méně složitém menu, pak u G1 se menu omezuje na několik málo používaných parametrů, přičemž ty důležité nastavujeme pomocí ovládacích prvků na těle foťáku. Jejich aktuální stav přesně indikuje rozměrný stavový displej. Přiznám se, že tento způsob ovládání je mi mnohem bližší, než ono brouzdání v menu, a také díky tomu jsem si G1 velmi rychle oblíbil. Tedy abych byl objektivní - má to své mouchy. Třeba takový AE Lock, fungující pouze při aktivním LCD displeji. Divné!?

Posléze jsem ale musel gé jedničce dokonce vyjádřit svůj obdiv, protože když jsem zjistil spotřebu energie, nevěřil jsem vlastním očím. Tenhle foťák vůbec “nežere”! Ovšem pohybujeme se v oblasti digitálních fotoaparátů, jejichž energetická náročnost je nechvalně známá, takže jak je to se spotřebou PowerShotu G1? Dobré, ba co dím - výborné. S jedním akumulátorem můžete klidně vyrazit na tři dny do hor, a jestliže se vybavíte dostatečnou paměťovou kapacitou, můžete fotit o sto šest. Navíc i když začne energie Canonu docházet, s dostatečným předstihem tento stav indikuje, takže se v podstatě nemůže stát, že by jste se z ničeho nic ocitli před problémem “vyčerpaného” digiťáku. A že to není u konkurence vyjímka?! Energetická náročnost, či spíše nenáročnost G1 je prostě bomba! Byla-li zmínka o paměti, pak je třeba dodat, že PowerShot G1 používá karty CompactFlash a podporuje také typ II. Doplatíte-li si za něco většího, než je směšně malá standardně dodávaná 16ti MB CF karta, můžete na ty hory vyrazit hned.

Spolu s fotoaparátem nalezneme v krabici celou hromadu software. Bližší informace hledejte v kapitole Standardní výbava, ale abych čtenáře trochu navnadil, pak musím prozradit, že G1 například dokáže pomocí programu RemoteCapture fotit on-line v propojení s počítačem. To by samo o sobě nebyl žádný zázrak, kdyby se ale nejednalo o focení s ukládáním snímků přímo na disk počítače. Znalci už vědí, že rozhraním v takovém případě asi nebude šnečí sériový port (i když i tím G1 disponuje), ale mnohem rychlejší USB.

Obrazovou kvalitu můžete posoudit na demosnímcích ve stejně nazvané kapitole. Já říkám - výborná. Nelze samozřejmě očekávat brilanci kresby špičkových zrcadlovek, avšak ve své třídě jde jednoznačně o nadprůměr. Canon PowerShot G1 se tak řadí na přední místa digitálních kompaktních fotoaparátů střední třídy.


 Fotoměrka Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Canon PowerShot G1
 Celkové hodnocení: 83 bodů (max. 100)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkové hodnocení představuje součet bodů, získaných při dílčích hodnoceních v následujících odkazech (kromě technických parametrů).

Zdroj: Canon CZ

 

Témata článku: Software, Canon, Korektní fungování, Blesky, Podobný vzhled, Obvyklá funkce, Cena, Široké ohnisko, Slunečné počasí, Funkce, Růžový sad, Canon Powershot, HTTP, Objektivy canon, Mýdlo, Konstrukční prvek, Snímek, Závažný nedostatek, Běžná vlastnost, Jasná obloha, Spirála, Makro, Manuální ovládání, Umělé světlo, Vest


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

Chrome se naučí dokonale odkazovat. Jeho odpůrci bijí na poplach, prý je to bezpečnostní katastrofa

** Google zavádí techniku ScrollToTextFragment ** Umí vytvořit odkaz na konkrétní slovo na stránce ** Podle kritiků by to mohl být bezpečnostní problém

Jakub Čížek | 40

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 53

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor