Canon DM-XM1 - Kráska i zvíře

Je chválihodné být „vysazený“ na kvalitu, ale kdo má s sebou vláčet rozměrný kufr s profikamerou?! Řešení však existuje, Canon DM-XM1 představuje nejen vysoce kvalitní miniDV kamkordér, nýbž i dostatečně kompaktní přístroj, který rozhodně nepřekáží.

Není sporu o tom, že už amatérské modely digitálních videoformátů DV a D8 přinesly mimo jiné rapidní zvýšení kvality záznamu. Stále se však nedostávají na úroveň, které se někdy říká vysílací kvalita. Videokameru Canon DM-XM1, kterou představujeme v této recenzi, však můžeme s klidem označit za poloprofesionální, přičemž v mnoha ohledech splňuje také nároky profesionálního nasazení.

Klepněte pro větší obrázek

Letmý pohled na potisky tubusu objektivu odhalí ve zkratce zásadní rozdíly oproti běžným videokamerám. Začněme netradičně odspodu. Zkratka 3CCD neznamená nic jiného, než fakt, že je kamera konstruovaná jako tříčipová. Abychom se zbytečně neopakovali, poprosím nyní ty čtenáře, kteří nevědí o čem je v této chvíli řeč, o nahlédnutí do úvodní části recenze videokamery Canon DM-XL1, v níž je technologie tříčipových kamer blíže vysvětlená. Každopádně je snímání třemi čipy jistou zárukou vyšší kvality obrazu, stejně jako další dva pojmy na těle objektivu. Dvacetinásobný optický zoom má oproti obvyklým 10-12ti násobným objektivům určitě kus přitažlivosti, která je umocněná poslední popiskou - Fluorite. Ve zkratce: jde o špičkový objektiv s použitými optickými členy ze syntetického fluoritu, které potlačují známé nedostatky běžného optického skla. Bližší podrobnosti v části Konstrukce a ovládání. V každém případě je objektiv špičkovým výtvorem konstruktérů Canonu a XM1 si v tomto ohledu prozatím drží primát. Provedení optiky je samozřejmě znát na obrazové kvalitě, ale o tom až později.

Jestliže si profesionální videokameru představujete jako rozměrnou krabici, která se posadí na rameno a pěkně se pronese, pak sice máte pravdu, ovšem ne v případě XM1. Nebo snad představují rozměry 117 x 135 x 272 mm spolu s hmotností „kilo pětadvacet“ něco extra velkého? Mohu zodpovědně prohlásit, že jsem během testování nosil kameru ve větší videobrašně, a ještě mi tam vešel kompaktní fotoaparát a pár filtrů Cokin.
Natáčení „z ruky“ je pohodlné, přístroj se dobře drží, a díky výklopnému hledáčku s rozměrnou pryžovou očnicí si každý brzy najde tu svou ideální polohu. Jako hledáček lze samozřejmě použít také LCD displej na výklopném a otočném kloubu. Pro záběry z „žabí perspektivy“ slouží druhá spoušť, fotospoušť a ovládací kolébka zoomu v přední části rukojeťi.

U Canonů je zavedeným zvykem, že i špičkové modely disponují plně automatickými funkcemi tak, aby přístroj mohl v případě potřeby obsluhovat také naprostý laik. Nejinak je tomu i u XM1, přičemž v profesionální praxi samozřejmě budou hrát prim uživatelské režimy s možností plné kontroly nad záznamem. V podstatě jediné, co kamera nenabízí, je regulace hlasitosti zvukového záznamu, což je trochu škoda. Obrazová složka nahrávky je naopak uživatelsky ovlivnitelná ve všech parametrech. Takříkajíc tradiční expoziční programy s prioritou clony, závěrky nebo plně manuální ovládání, jsou doplněné motivovými programy Písek a sníh a Bodové osvětlení.

Samotné ovládání představuje jakýsi mezičlánek mezi profesionálním modelem XL1, jež disponuje pro všechny důležité funkce samostatným ovladačem, a mezi běžnými amatérskými kamerami, u nichž je naopak zpravidla nutné veškeré funkce „lovit v menu“. Z hlediska ovládání mě osobně Canon DM-XM1 vyhovoval bez závažnějších připomínek a musím dodat, že se mi po vrácení přístroje práce s běžnou amatérskou kamerou vůbec nezamlouvala.

A co teprve obrazová a zvuková kvalita! Obraz je brilantně ostrý, čistý a stabilní, barvy tradičně ala Canon, neboli přesné, bez nežádoucího posunu k jednomu odstínu. Zvuk je přesně směrově identifikovatelný, bez rušení způsobeného hlukem kamery.

Divíte se, že tahle digitální videokamera dostala kromě spousty dalších ocenění také letošní cenu EISA? Já tedy vůbec ne. Kdo nevěří, nechť čte dál pod odkazy, popisujícími tento špičkový kamkordér do podrobností. Možná mi pak dáte za pravdu.


 Videoměrka Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Canon DM-XM1
 Celkové hodnocení: 90 bodů (max. 100)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Celkové hodnocení představuje součet bodů, získaných při dílčích hodnoceních v následujících odkazech (kromě technických parametrů).

Podrobné hodnocení, komentáře a informace o videokameře

Konstrukce a ovládání
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Obrazová a zvuková kvalita
Cena
Technické parametry

Zdroj: Canon CZ

Váš názor Další článek: Grafická akvizice roku - NVIDIA koupila 3dfx Graphics

Témata článku: Canon, Celkový obraz, Tradiční režim, Kompaktní digitální fotoaparáty recenze, Přesná poloha, Digitální fotoaparáty recenze, Kráska, Objektivy canon, Zvuková kvalita, Běžný amatér, Ramen, Technická podrobnost, Manuální ovládání, Zvíře, Samostatná recenze, Can, Objektivy


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor