Canon DM-XM 1 - Konstrukce a ovládání

Jsme v oblasti tříčipových videokamer, nemůžeme tedy očekávat design velikosti dlaňovky. Přesto je...
Jsme v oblasti tříčipových videokamer, nemůžeme tedy očekávat design velikosti dlaňovky. Přesto je ale XM1 dostatečně kompaktní třeba na to, aby jste s ní byli považovaní za zvědavého turistu.

Kamera se drží určitého standardu v konstrukci „ručních“ tříčipových kamkordérů. Ručních z toho důvodu, že není určená pro usazení na rameno, nýbrž se s ní pracuje způsobem stejným, jako u většiny amatérských videokamer - drží se v ruce. Tedy správně by mělo znít - v rukách, jelikož jednou rukou se vám jen těžko podaří pořídit klidný záznam. Vraťme se ale ke konstrukci XM1.

Od svých amatérských kolegyň zdědila XM1 výklopný LCD displej, jež je samozřejmě kromě prohlížení záznamu možné použít i jako hledáček. Klasický hledáček je opatřený poměrně velkou gumovou očnicí, která spolehlivě brání pronikání okolního světla. Po krátkém vysunutí jej lze vyklopit, což je pro ergonomické držení vlastnost jen a jen příjemná. Méně příjemná je skutečnost, že hledáček je barevný, což vzhledem k menšímu kontrastu a rozlišení zhoršuje kontrolu manuálního ostření. Pro úplnost je ale třeba dodat, že i veškerá konkurence XM1 jde stejnou cestou: barevný hledáček + barevný LCD displej. Přitom by byla ideální kombinace hledáčku černobílého a stávajícího barevného LCD displeje. Možnost korekce oční vady hledáčku je samozřejmostí.

Sluneční clona jako součást standarního vybavení je odnímatelná, přičemž po jejím sejmutí objevíme na objektivu závit o průměru 58mm. Filtry tohoto průměru jsou přece jenom lépe k sehnání, než průměry 42,5 mm a podobné nesmysly, kterými nás oblažují amatérské modely.

Samotný objektiv je lahůdka. Jednak zaujme jeho dvacetinásobná transfokace, což rozhodně není nic běžného. Světelnost 1,6? Nespletli se hoši v Canonu? Jak je vidět tak ne, takže druhý superlativ. No a pak ten nápis Fluorite? Ne, se zubní pastou to nemá opravdu nic společného. Jedná se o čočky ze syntetického fluoritového skla. Fluoritové sklo vykazuje velmi nízký index lomu a vnitřní rozptyl světla, čímž odstraňuje optické vady, zejména tzv. chromatickou vadu. Fluoritové krystaly se sice vyskytují i v přírodní formě, avšak jsou vzácné, malé a navíc mohou obsahovat nečistoty. Canonu se před lety podařilo vyvinout technologii výroby syntetického fluoritu a už od roku 1969 používá fluoritové optické členy u svých špičkových kinofilmových objektivů. Canon DM-XM 1 je pak první videokamerou na světě, jejíž objektiv používá právě fluoritové čočky.
Nejkratší ohnisková vzdálenost objektivu začíná na 40ti mm v přepočtu na kinofilm, tedy nic extra širokoúhlého. Například pro natáčení v malých interiérech je proto nutné dokoupit wide předsádku.

Pohled na černé pogumované mezikruží na objektivu dává tušit, že se bude jednat o manuální ostření takříkajíc klasického typu. Jen polovina je pravdou. Skutečně se kroužek k zaostřování používá, avšak jeho otáčením ani zdaleka neovlivňujeme přímo optiku. Mezikruží totiž ovládá elektrickým přenosem servomotorky, přičemž až tyto pak přestavují jednotlivé optické členy. Řešení má několik nevýhod. Jednak není ostření přesně synchronizované s otáčením kroužku - pohyb není lineární. Zřetelné je také určité zpoždění zaostřovacího mechanismu. Ostřící kroužek nemá dorazy, neboli krajní polohy. Zkrátka a dobře, kdo je zvyklý na zaostřování klasických (ale i autofocusových) objektivů, které funguje „na přímo“, ten bude popsaným řešením asi hodně zklamaný. Na druhou stranu ale musíme do jisté míry pochopit konstrukční omezení, vyplývající z kompaktnosti širokorozsahového objektivu s integrovaným autofocusem, optickým stabilizátorem a šedým filtrem. Asi není tak jednoduché skloubit všechny požadavky, aby uspokojily každého.

Pravá strana kamery nabízí menšinu ovládacích prvků tak, aby byly v dosahu prstů bez nutnosti velkého přehmatávání. Zpočátku jsem měl strach, že tlačítko fotospouště mohu nechtěně zmáčknout místo kolébky zoomu. Opak je pravdou. Prostě položíte dva prsty pravé ruky na kolébkový ovladač zoomu a tam také zůstanou. Není nejmenší důvod k nějakému nahmatávání naslepo a podobným činnostem, stejně jako palec zůstává v blízkosti spouště.

Povšimněte si praktického umístění přepínače prokládaného a progresivního režimu snímání v blízkosti fotospouště. Chcete fotit? Jak je libo, avšak je nanejvýš vhodné přepnout se do neprokládaného režimu. Proto ono souznění ovládacích prvků a ne zdlouhavé brouzdání menu, jak je to u některých modelů zvykem.

Levý detail na XM1 je zde hlavně pro ilustraci možností ovládání kamery samostatnými prvky. Dílem jednoho tlačítka je tak zapnutí a vypnutí šedého filtru, automatického ostření nebo optického stabilizátoru. Korekce expozice je ovládaná pomocí kolečka-tlačítka ve spodním rohu za objektivem, pro výběr způsobu vyvážení bílé slouží opět jedno tlačítko, doplněné druhým, zajišťujícím rekalibraci manuálního nastavení. Pouze hodnoty clony, času a zisku se nastavují „přes menu“, k jehož ovládání slouží druhé kolečko-tlačítko v pravém spodním rohu, v blízkosti akumulátoru (druhý snímek).

Proč se sáhodlouze probírám ovladači z jedinou funkcí? Odpověď je jasná. Ovládání, kdy každý prvek má svůj jednoznačný význam je pro uživatele sice relativně náročnější co do počtu ovladačů, avšak pravý efekt spočívá naopak v přehledném, rychlém a jasně identifikovatelném ovládání. Po krátkém zacvičení prostě brzy zjistíte, že prsty tak nějak samy sklouzávají na patřičná místa a vy natáčíte kontinuálně i ty scény, u nichž jste dříve byli nuceni udělat pauzu, změnit snímací parametry a až poté pokračovat. Tento způsob ovládání patří k charakteristickým vlastnostem poloprofesionálních a profesionálních kamer a XM1 jej podporuje bez výhrad.

Komunikační rozhraní

Většina konektorů komunikačního rozhraní je umístěná na zadní stěně vedle akumulátoru, zbytek v pravé přední části těla kamery. Sestava konektorů je takříkajíc kompletní, přičemž Fire Wire je samozřejmě obousměrný, jsme přece v kategorii profi. Jediné rozhraní, které by v praxi mohlo trošku chybět, je samostatný výstup pro statické snímky. Vzhledem k datovému objemu by klidně stačil i sériový port, se stávajícím vybavením jsme odkázáni na “grabování“ přes Fire Wire.
S komunikačním rozhraním sice nemá nic společného, ale za povšimnutí stojí přepínač HOLD na rukojeti (pravý snímek). Jeho význam spočívá v deaktivaci zdublovaných ovladačů spouště, zoomu a fotospouště právě na rukojeti umístěných.

Potřebujete natáčet z žabí perpektivy? No problem. Vyklopte si LCD displej, uchopte kameru za držadlo a klapka může spustit. Jak již bylo uvedeno, v přední části držadla se nachází dvojník spouště, ovladače zoomu a dokonce i druhá fotospoušť. Kolébka pro ovládání zoomu na rukojeťi není tlakově citlivá - má jen polohy zapnuto a vypnuto. Vzhledem k miniaturním rozměrům je to celkem pochopitelné. Konstruktéři Canonu však na šli na problém od lesa. V menu si může uživatel nastavit rychlost zoomování ve třech stupních, čímž se problém minimalizuje na únosnou míru.

Jak je vidět z předchozí fotografie, v rukojeti jsou také integrovaná tlačítka pro ovládání reprodukce, při natáčení ukrytá pod odklápěcími plastovými dvířky. Praktické řešení, nemám pravdu?
Tzv. inteligentní botka umožňuje kromě videosvětla připojení firemních systémových blesků.

Konstrukce a ovládání - hodnocení

Zhodnotit konstrukci a ovládání videokamery Canon DM-XM 1 bez emocí mi dalo trošku více námahy než obvykle. Kameru jsem si totiž právě z těchto hledisek v průběhu testování mimořádně oblíbil. Je to zkrátka něco úplně jiného, než běžné amatérské modely. Rozměry jsou natolik malé, aby přístroj vešel do větší brašny, jistá dávka zajímavého designu se také upřít nedá. Způsob ovládání sice nedosahuje dokonalosti jako u vyššího modelu Canon XL1, ale v rámci své kategorie mu nelze nic vytknout. Jen nešťastný zaostřovací prstenec! Kdyby ten fungoval korektně, dal bych snad plný počet. VideoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Canon DM-XM1
 Konstrukce a ovládání: 27 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Obrazová a zvuková kvalita
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Krotitelem zvěře

Témata článku: Canon, Jistá míra, Malá část, Podobná míra, Profi režim, Pravá ruka, Přední část, Podobné parametry, Podobný čin, Konstrukce, Kolébkový ovladač, Nízký index, DM, Pravé tlačítko, Sklo, Sluneční clony, Ovládání, Hold, Sluneční světlo, Zubní pasta, Krystal, Jediné rozhraní, Objektivy canon, Sluneční clona, Objektivy


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

Porno insider: Jak virtuální realita vstupuje do filmů pro dospělé

** Pornografie údajně představuje třetinu internetové obsahu a je technologický tahounem ** Do erotického obsahu postupně zasahuje i virtuální realita ** Kromě vizuálního vjemu se pracuje také na virtuálním uspokojení toho hmatového

Jan Dudek | 32Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí