Canon DM-MV3 MC - Konstrukce a ovládání

Jestliže byly videokamery, které jsme na našem webu doposud představili spíše větší než malé,...

Jestliže byly videokamery, které jsme na našem webu doposud představili spíše větší než malé, pak dnešní přístroj lze bez zaváhání zařadit do oblíbené kategorie dlaňovek. Ostatně následující snímek „otevřené“ kamery, na němž je dobře vidět, že podstatnou část těla zaujímá prostor pro miniDV kazetu to jen potvrzuje.

Klasický způsob držení s prsty pravé ruky na horní stěně přístroje budiž zapomenut. Ruka obejme kameru celou a prstíky spočinou hezky pod objektivem, jen ukazovák je připravený na posuvném ovladači zoomu, případně fotospouště a palec jako obvykle ovládá „čudlíky“ na zadní stěně. K samotnému ovládání ale až později, nyní ještě několik slov ke konstrukci MV3.

Oproti staršímu modelu MV20 je design trošku konzervativnější. Ostatně na krabicovité provedení jsme u Canonu zvyklí například i u digitálních fotoaparátů, tak čemu se divit. Je třeba ale říci, že zde byl patrně prioritní požadavek na miniaturizaci, což se vpravdě povedlo. Pochválit musím kombinaci lehkého kovu a plastových dílů, která působí elegantně a decentně. Perfektní je dílenské zpracování. Za celou dobu testování jsem neměl ani v nejmenším pocit, že by z kamery mělo něco upadnout (což se u některých přístrojů stává), natož aby bylo cítit nějaké vrzání apod.

Pokud nehodláte k natáčení používat jako hledáček „velký“ LCD displej, je kromě zapnutí kamery jediným úkonem nutným k zahájení práce vysunutí hledáčku. Ten je, jak už to u miniaturizovaných kamer bývá zvykem, v transportní poloze mírně zasunutý v těle. Odvyknout si ale budete muset na obvyklé vyklápění hledáčku, které u MV3 není možné, opět jako daň z kapesních rozměrů. To vše se dá pochopit, avšak nízká kvalita obrazu hledáčku zrovna moc neomlouvá. Alespoň mě osobně tedy nijak neuchvátila. Obraz je hrubý, přestože je rozlišení na běžné úrovni kamer této třídy, kontrast převyšuje akceptovatelnou mez, zkrátka nic moc. Takříkajíc jiná káva je naštěstí 2,5" výklopný LCD displej. Ten poskytuje ve všech směrech o řád vyšší kvalitu a to i z hlediska korektnosti barevného podání. Z toho důvodu jej lze například s úspěchem používat ke kontrole nastavení vyvážení bílé. Bohužel jak už to bývá, při silném vnějším osvětlení tento konstrukční prvek ztrácí význam a o to více se projevují nectnosti klasického hledáčku.

Desetinásobný rozsah optického zoomu představuje standardní nabídku, přičemž ani spodní rozsah, představující asi 44 mm ohniskové vzdálenosti kinofilmu, není ničím vyjímečným. Spíš bych uvítal širší ohnisko. Rozumně se tváří 40ti násobný digitální zoom, nehrající si na nepoužitelné stonásobné hodnoty některých videokamer. Naopak mě mrzí nahrazení skvělé canonovic optické stabilizace elektronickým vyrovnáváním chvění obrazu. Na druhou stranu ale uznávám, že vměstnání optického stabilizéru do maličkého tubusu objektivu je asi hodně velkým technickým problémem. Navíc je za tím podle mě také tak trochu marketingu. Docela bych věřil, že běžný uživatel prakticky nerozpozná rozdíl mezi kvalitou optické a elektronické stabilizace, ovšem co pozná, to je rozdíl cenový. Samozřejmě ve prospěch levnějšího elektronického řešení. Více o funkčnosti elektronické stabilizace v části Funkce a vlastnosti.

Některé obvyklé konstrukční prvky na kameře chybí, jiné či spíše jiný je jaksi navíc.

Levý snímek ukazuje MV3 s nasazenou dokovací jednotkou, která je opatřená konektory, jež z důvodu miniaturizace na těle kamery nenašly místo. Nutno dodat, že jsou to konektory, bez kterých se běžný uživatel v 90ti procentech případů spokojeně obejde: výstup S-video, zdířka pro externí mikrofon, sluchátka a LANC konektor. Dokovací jednotka je součástí standardní výbavy, tudíž ani ti kameramané, kterým by uvedené konektory citelně chyběly, nemusí mít obavy z případné další investice.
Druhá fotografie už představuje pohled mnohem zajímavější. Díváte se na paměťový slot MultiMediaCard, umístěný na pravé spodní hraně kamery. Hnidopichy musím uklidnit. MMC slot je přístupný i při nasazené dokovací jednotce, která má na své pravé straně výřez právě pro možnost manipulace s paměťovou kartou. O výhodách přítomnosti MMC karty v kameře můžete číst v části Funkce a vlastnosti.

Ovládání kamery

Tak na tohle jsem byl hodně zvědavý. Jak se asi výrobci podařilo při miniaturních rozměrech zvládnout ergonomii ovládání? Nebudu chodit kolem horké kaše – velmi dobře. Většina ovládácích prvků je rozmístěna na pravé a zadní části těla přístroje.

Pravé boční straně vévodí hlavní kruhový volič a v přední části pak fotospoušť a ovladač zoomu, o nichž již řeč byla. Aretovaný hlavní kruhový volič funguje zároveň jako hlavní vypínač, proti čemuž nelze nic namítat – na co také další ovládací prvek? Povšimněte si prosím děrování kolečka. Ne, nejedná se o samoúčelný designérský prvek. Někde pod kruhovým voličem je totiž ukrytý reproduktor(ek). Páčka vpravo dole pod kruhovým voličem slouží jako zámek jeho "červených" poloh – Progressive scanu a focení na MMC kartu. Proč tam tento zámek je, to netuším.
"Pod palcem" pravé ruky máme další sadu ovládacích prvků.

Zadní strana je zcela v duchu Canon. Přepínač programové automatiky a tzv. "zeleného režimu", tlačítko Menu spolu s nezbytným "kolečkotlačítkem" pro brouzdání menu, dole pak korekce expozice a přepínání autofocusu na manuální ostření. Ruční zaostřování se provádí kolečkem vedle spouště a trpí tedy všemi negativními rysy takto provedené funkce. Co je ale na tomto místě třeba ocenit, je již zmíněná nutnost vysunování hledáčku. Dostaneme tím totiž také potřebný prostor pro prsty ovládající tlačítka a kolečko těsně pod ním.
Prozatím jsem zatajoval ještě jednu sadu tlačítek. Tak je za normálního stavu ukrytá pod LCD displejem – viz. druhé foto. Membránová tlačítka ale neslouží jen k ovládání reprodukce, jak by se vzhledem k umístění mohlo zdát. Jejich funkce je sdružená, a tak pokud používáte digitální efekty nebo samospoušť, vyklopení displeje se stejně neubráníte. Vzhledem k nevalné kvalitě hledáčku to ale nehodnotím jako zápor.

Samotný systém ovládání kamery má jen jednu chybu. Jinak velmi dobře pracující vyvážení bílé (a to si pište, že drobeček má i kalibraci!), je ukryté v menu. To by samo o sobě nebylo zase tak hrozné, ovšem jen pokud nedodám, že je vyvážení bílé schované až ve druhé úrovni menu. Proč tuto důležitou funkci před uživatelem tak skrývat? Nu, nic není ideální.

Komunikační rozhraní

Již jsem se zmiňoval o tom, že některé konektory byly z důvodu úspory místa přestěhované na dokovací jednotku. Zbytek, který se nám schovává na zadní stěně pod krytkou z měkého plastu je vpravdě silně redukovaný.

Takže pouze Fire Wire konektor a AV rozhraní. Ale mezi námi: věřím, že nebudu daleko od pravdy, když prohlásím, že drtivá většina uživatelů stejně používá jenom to "ávečko". Jeden konektor mi ale přece jenom chybí. Co takhle provádět operace s MC kartou bez nutnosti kupování čtečky?
Na této fotografii si ještě všimněte umístění akumulátoru. Ten není zasunutý v těle kamery (jak to některé dřívější modely Canonu měly), a tudíž nic nebrání nasazení silnějšího a zpravidla také většího zdroje. Vzhledem k mrzké kapacitě standardního akumulátoru – viz. Funkce a vlastnosti je to vlastnost neocenitelná. Na druhou stranu je ale pravda, že nasazením rozměrnější baterie ztrácí kamera nejen velký kus elegance, ale hlavně svou výhodu malých rozměrů.

Konstrukce a ovládání – hodnocení

Canonu se v případě kamery DM-MV3 podařil takříkajíc husarský kousek. Konstruktéři dokázali vymyslet superkompaktní přístroj se všemi vymoženostmi, které moderní miniDV kamery nabízejí, a navíc nebyla ošizená ergonomie. Kromě nešťastně zanořeného vyvážení bílé v menu nemohu mít námitek, a tak nejhorší vlastnost, která z této části recenze vyplývá, je nevalná kvalita hledáčku.


 VideoměrkaKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Produkt: Canon DM-MV3 MC
 Konstrukce a ovládání: 23 bodů (max. 30)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Úvodní část recenze
Funkce a vlastnosti
Standardní vybavení
Obrazová a zvuková kvalita
Cena
Technické parametry

Váš názor Další článek: Maxtorova šedesátka

Témata článku: Canon, Kinofilmy, Dnešní přístroj, Nejhorší stav, Vnější provedení, Pravá ruka, Hlavní kruh, Nevalná kvalita, Druhá strana, Pravá strana, Perfektní stabilizace, Stabilizace, Hlavní důvod, Spodní strana, Objektivy canon, Velký rozsah, Konstrukce, Jediný úkon, Digitální fotoaparáty recenze, Konstrukční prvek, Dokovací konektor, Elektronická sluchátka, Can, Obvyklá funkce, Bílé místo


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 35

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk