Canon BJC-6500: nová dimenze A3

V nenápadné bílé krabici k nám dorazila z Japonska horká novinka, tiskárna Canon BJC-6500. Byť se jednalo o pouhý testovací vzorek, nutno přiznat, že docela překvapila.
Petr Švéda: V nenápadné bílé krabici k nám dorazila z Japonska horká novinka, tiskárna Canon BJC-6500. Byť se jednalo o pouhý testovací vzorek, nutno přiznat, že docela překvapila.

Formát A3 v rozlišení 1 440 × 720 dpi již na trhu nějakou dobu zakoupit lze, maximální rychlost tisku 9, případně 6 stran je v oblasti lepšího teoretického průměru. Jak je u Canonu dobrým zvykem, inkoustové zásobníky jsou od tiskových hlav odděleny a jsou samostatné pro každou barvu. Fotorealistický tisk je volitelně nabízen šestibarevným systémem – černá tisková hlava se vymění za trojici fotoinkoustů.

Blíže kopírce
Překvapující skutečností je ale snímací hlava. To rozhodně není u formátu A3 běžná záležitost. Namísto černé náplně ji založíte do tiskárny a získáte barevný průchodový skener formátu A3 s rozlišením 720 dpi; u tištěných předloh je však již od 360 dpi patrný rastr. Kvalita snímání je na tiskárnu překvapivě dobrá – optika pouze mírně přidává modrou barvu.

Snímat lze pouze volné předlohy, které jsou schopny projít podávacím mechanismem tiskárny. Součástí balení je také bílá kalibrační předloha a obal na snímané předlohy. Skener lze používat buď pomocí speciálního programu nebo standardního rozhraní TWAIN. Ovladač však nenabízí žádné filtry a rozsáhlé možnosti úpravy snímaných obrázků. Software IS Scan nabízí využití tiskárny jako kopírky.

Mimo běžného paralelního rozhraní je tiskárna osazena také rozhraním USB. Dalším kladem tiskárny je síťové řešení s tiskovým serverem Axis PrintPoint 140.

Lokalizovaný výkon
Teoretické hodnoty 9 stránek za minutu tiskárna nedosáhla ani při tisku čistého textu. Zvládla jen necelých 6 stránek řídkého textu za minutu. Kvalita a ostrost tisku je výborná i při tisku na obyčejný papír, v případě tisku grafiky však musíte zvolit nejvyšší možnou kvalitu tisku.

Relativně ostré jsou i linie o síle 0,05 mm, při detailním pohledu lze však na obyčejném papíru místy odhalit výpadky kresby. Mírné páskování objevíte při detailním pohledu na přechody. Při použití papíru pro vysoké rozlišení je již vše v pořádku. Přechody jsou také plynulé – žádné viditelné světlejší a tmavší pruhy. Horní okraj jsou necelé 3 mm, po stranách 2,5 a 3,5 mm a dole pouhých 4,5 mm.

Ovladače tiskárny byly dodány v češtině! To si rozhodně zaslouží pochvalu. Ve standardní dodávce by měla být také dokumentace v českém jazyce.

Malý bráška
Po technické stránce tiskárna neslibuje teoretickou dvoucifernou rychlost tisku a je v režimu koncept o něco pomalejší. To však dostatečně nahrazuje rychlostí tisku v normálním a vysokém rozlišení. U rastrové a vektorové grafiky dosahuje vynikajících rychlostních výsledků, místy však na úkor kvality tisku na obyčejný papír.

Nepotřebujete-li formát A3, můžete s nezanedbatelnou slevou získat tiskárnu pro formát A4. Model BJC-3000 stojí bez daně 5 900 korun a až na formát je s „šest a půl tisícovkou“ naprosto shodný.

barevná inkoustová tiskárna
Canon BJC-6500
Zdroj: Canon, Praha
Telefon: (02) 57 18 01 11
Cena: 14 990 Kč bez DPH
18 288 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: formát A3, rozlišení 1 440 × 720 dpi, fotorealistický tisk systémem šesti inkoustů, rychlost černého tisku 7,2 strany/minutu (9 v režimu Koncept), rychlost barevného tisku 4,7 strany/minutu (6 v režimu Koncept), rozhraní paralelní a USB

Váš názor Další článek: Jak vytunelovat cizí účet u EuroTelu

Témata článku: Software, Canon, Inkoustové tiskárny canon, Axis, Dimenze, Vynikající rychlost, Černý pruh, A3, Dobrá optika, Dobré místo, Can, Síťové řešení, Kopírky, Dobrá barva, Detailní pohled, Horká novinka, Černá barva, Bílé místo, Tisíc korun, Tiskárny Canon, Shodná barva, Pochvala, Kopírky canon


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky