Canon BJC-4300 - dvě hračky v jedné

Recenze stolní tiskárny BJC-4300, která obsahuje tiskárnu i skener v jednom provedení.
Vzpomínáte si na recenzi přenosné barevné inkoustové tiskárny Canon BJC-80 k notebookům, která se uměla pouhou výměnnou tiskové hlavy překabátit na plnohodnotný skener? Její nový kolega BJC-4300 je podobný chameleón, ovšem ve stolním provedení.

Spořivý mazel
Design tiskárny je velice podobný všem ostatním modelům Canon BJC (inkoustové tiskárny s bublinkovou technologií tisku, viz Computer 9/97, příloha o tiskárnách), tedy strohý, ale účelný tvar zabírající minimální místo na stole. Je určena zejména pro domácí využití, což naznačuje nejen nízká cena, ale i parametry a jednoduchost obsluhy (výměna inkoustových náplní, odstraňování problémů – zaseknutý papír, špinavé tiskové hlavy apod.). Velice snadno lze tiskárnu uzpůsobit svým potřebám.

Vůbec výměna inkoustových náplní nebo náhrada tiskové hlavy za skenovací (získáte tak barevný průchozí skener pracující v rozlišení 360 dpi) je záležitostí několika sekund, což se Canonu dost povedlo. Na druhou stranu je třeba říci, že kvůli přizpůsobení tiskárny minimálnímu prostoru a jednoduché obsluze je tiskárna až příliš úsporná a některé jinak běžné prvky u ní chybí; nejcitelnější absencí byl odkladač vytisknutých listů – listy tak padají přímo na stůl.

Dvojí typ kapek
Protože je tiskárna určena domácím uživatelům, kteří mohou na výtisk stránky chvíli počkat, nevadí průměrná doba tisku jedné obyčejné černobílé stránky (souvislý text od začátku do konce stránky, tedy zhruba 15% pokrytí) asi 50 sekund, což prakticky odpovídá Canonem udávaným 4,5 stranám při 5% pokrytí (obchodní dopis na třetinu stránky). V barvě to pak činí za stejných podmínek 1,4 strany za minutu. Ovšem pokud tisknete barevně, často to bývají právě fotky (ano, BJC 4300 umí fototisk), a ty se tisknou podstatně déle – okolo 5 minut. Barevná i černá náplň jsou na rozdíl od levnějšího modelu BJC 250 (nástupce již nevyráběné BJC 240) v tiskárně současně, takže není nutné náplně vyměňovat.

Do zásobníků umístíte asi 100 listů papíru nepříliš velké gramáže; ty je tiskárna schopna potisknout až v rozlišení 720×360 dpi. Pro vylepšení kvality barevného tisku jsou k dispozici nové druhy tiskových hlav obsahující dvě topná tělíska. Při práci obou tělísek vznikne kapka normální velikosti, při práci pouze jednoho z nich vzniká kapka poloviční. Tím získáme daleko větší paletu polotónů všech barev a výsledný obrázek je pak o něco lepší. Pro takový tisk je potřeba použít speciálního papíru, který ale není zrovna levný.

S anglickým klidem
Nadšení z levné tiskárny s dobrou kvalitou tisku však poněkud kazí absence odkladače potisknutých papírů a ne zrovna snadná instalace; zprovoznění tiskárny mi zabralo téměř hodinu. Problémy se podařilo vyřešit s technikem z firmy Konsigna; pak se již neopakovaly. Takže pokud nespěcháte na tisk a zároveň nemáte moc volných finančních prostředků, můžete o japonské BJC 4300 s anglickým klidem pouvažovat.
Bublinková barevná inkoustová tiskárna
Canon
BJC 4300
Zdroj: Konsigna, Praha
Telefon: 02–67 99 31 11
Cena: 4 990 Kč bez DPH
Záruka: 3 roky
barva, možnost skenování, 720×360 dpi, fototisk, 4,5 čb str./min., 1,4 bar. str./min.
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: @Home koupí Excite za 6,7 miliardy dolarů

Témata článku: Canon, Jed, Dvojí typ, Inkoustové tiskárny canon, Barevné tiskárny, Černá práce, Can, Tiskárny inkoustové, Tiskárny Canon, Minimální prostor, Dobrá obsluha, Nový kolega, Poloviční velikost, Stolní provedení, Pouhý začátek, Absence, Hračky, Chameleón


Určitě si přečtěte

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

Co udělat s novým počítačem s Windows, než ho začnete používat

** Čerstvě zakoupený počítač je vhodné trochu připravit ** Věnujte pozornost instalaci a předinstalovaným aplikacím ** Zamyslete se nad zálohou a antivirem

David Polesný | 83

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

Apple ukázal novinky: iPad Pro má překonat notebooky a vrací se Mac mini!

** Apple v New Yorku představoval počítačové novinky ** iPad Pro prý zatočí s notebooky ** Dočkali jsme se také návratu Mac mini

Jakub Čížek | 81

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

22 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 16

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí