Microsoft | Microsoft Office | Design | Fonty | Microsoft 365

Calibri končí jako výchozí písmo pro Office. Nástupcem bude některá z těchto pěti alternativ

Výchozím písmem pro balík Office se v roce 2007 stalo Calibri, které nahradilo dosluhující Times New Roman a Arial. Microsoft se nyní po 15 letech rozhodl pro další změnu a příští rok se dočkáme nového výchozího fontu. Pomoci vybrat jej můžete i vy.

Výchozí písmo v rámci kancelářského balíku je jedním z důležitých prvků. Mnoho uživatelů (včetně mě) totiž pro většinu dokumentů písmo nepřepíná a tak se použije to, které přednastavil tvůrce softwaru. Roky to býval Times New Roman, následně jej ale nahradilo právě Calibri a to od Office 2007. To přineslo moderní a svěží pohled a se svými zaoblenými křivkami působí i nyní přívětivě při zachování dobré čitelnosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Přehled zvažovaných písem. Každé vypadá jinak

Doba se ale posouvá a v Microsoftu se rozhodli, že je na čase posunout se dále a přijít s novým, modernějším fontem. Aktuálně tak firma vydala pětici kandidátů. ze kterých se následně vybere vítěz. A zapojit se můžete i vy tím, že na sociálních sítích dáte najevo, který se se vám líbí nejvíce.

V Office budou následně všechna

Nová písma jsou všechna bezpatková a sdílí podobné prvky, jako jsou třeba tenčí linky. Od sebe jsou ale poměrně odlišná, jak jde vidět hlavně při delším textu. K výběru je Tenorite, Bierstadt, Skeena, Seaford a Grandview.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto písma vypadají na delším odstavci. V galerii najdete ukázky všech pěti

Inspiraci brali tvůrci na různých místech. Bierstadt třeba odkazuje na švýcarskou typografii z poloviny 20. století bez výrazného odlišování tenkých a tlustých čar. Z tohoto období pochází třeba i Helvetica. Tenorite pak využívá jasnou geometrii a kulatější tvary, aby poskytl více prostoru a tím usnadnil čtení delších odstavců. Detailnější popisy písem a toho, co autory vedlo právě k tomuto řešení, najdete na blogu Microsoftu.

V následujících měsících bude Microsoft zkoumat a vyhodnocovat všechny kandidáty a do toho chce zapojit i komunitu. Můžete tak i vy sami napsat, které písmo se vám líbí nejvíce a zapojit se tak do celého procesu. Zpětnou vazbu můžete odeslat i skrze tomu určenou aplikaci přímo ve Windows 10 či ve Wordu – zde stačí vybrat ikonu smajlíku umístěnou vpravo pod křížkem na zavření okna.

Vyzkoušet je můžete již nyní

Všechna písma můžete vyzkoušet již nyní, máte-li předplatné Microsoft 365 (původně Office 365). Nejnovější Word totiž podporuje cloudová písma a tak můžete využít i ta, která nemáte přímo nainstalovaná v počítači.

Klepněte pro větší obrázek 
I balík Office podporuje cloudové fonty, které se stáhnou v momentě, kdy je vyberete

Stačí se podívat do nabídky fontů a uvidíte, která máte stažená a která nikoliv. Poznávacím znamením je pak ikona obláčku. Po kliknutí je písmo téměř okamžitě dostupné a zůstane uložené v balíku Office i pro další použití, i bez internetu. Vyzkoušet tímto způsobem můžete všech pět testovacích fontů.

Office se před dvěma lety dočkaly i nových ikon:

Diskuze (57) Další článek: ELONOVINKY: Astronauté poprvé letěli s již použitým Dragonem i Falconem

Témata článku: Microsoft, Internet, Microsoft Office, Design, Office 365, Outlook, Excel, Microsoft Word, PowerPoint, Fonty, Microsoft 365, Times New Roman, Alternativa, Calibri, Kancelářský balík, Office, Čitelnost, Balík, Písmo, Font, Helvetica, ArialOlympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína