Microsoft | Microsoft Office | Microsoft 365 | Design | Fonty

Calibri končí jako výchozí písmo pro Office. Nástupcem bude některá z těchto pěti alternativ

Výchozím písmem pro balík Office se v roce 2007 stalo Calibri, které nahradilo dosluhující Times New Roman a Arial. Microsoft se nyní po 15 letech rozhodl pro další změnu a příští rok se dočkáme nového výchozího fontu. Pomoci vybrat jej můžete i vy.

Výchozí písmo v rámci kancelářského balíku je jedním z důležitých prvků. Mnoho uživatelů (včetně mě) totiž pro většinu dokumentů písmo nepřepíná a tak se použije to, které přednastavil tvůrce softwaru. Roky to býval Times New Roman, následně jej ale nahradilo právě Calibri a to od Office 2007. To přineslo moderní a svěží pohled a se svými zaoblenými křivkami působí i nyní přívětivě při zachování dobré čitelnosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Přehled zvažovaných písem. Každé vypadá jinak

Doba se ale posouvá a v Microsoftu se rozhodli, že je na čase posunout se dále a přijít s novým, modernějším fontem. Aktuálně tak firma vydala pětici kandidátů. ze kterých se následně vybere vítěz. A zapojit se můžete i vy tím, že na sociálních sítích dáte najevo, který se se vám líbí nejvíce.

V Office budou následně všechna

Nová písma jsou všechna bezpatková a sdílí podobné prvky, jako jsou třeba tenčí linky. Od sebe jsou ale poměrně odlišná, jak jde vidět hlavně při delším textu. K výběru je Tenorite, Bierstadt, Skeena, Seaford a Grandview.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Takto písma vypadají na delším odstavci. V galerii najdete ukázky všech pěti

Inspiraci brali tvůrci na různých místech. Bierstadt třeba odkazuje na švýcarskou typografii z poloviny 20. století bez výrazného odlišování tenkých a tlustých čar. Z tohoto období pochází třeba i Helvetica. Tenorite pak využívá jasnou geometrii a kulatější tvary, aby poskytl více prostoru a tím usnadnil čtení delších odstavců. Detailnější popisy písem a toho, co autory vedlo právě k tomuto řešení, najdete na blogu Microsoftu.

V následujících měsících bude Microsoft zkoumat a vyhodnocovat všechny kandidáty a do toho chce zapojit i komunitu. Můžete tak i vy sami napsat, které písmo se vám líbí nejvíce a zapojit se tak do celého procesu. Zpětnou vazbu můžete odeslat i skrze tomu určenou aplikaci přímo ve Windows 10 či ve Wordu – zde stačí vybrat ikonu smajlíku umístěnou vpravo pod křížkem na zavření okna.

Vyzkoušet je můžete již nyní

Všechna písma můžete vyzkoušet již nyní, máte-li předplatné Microsoft 365 (původně Office 365). Nejnovější Word totiž podporuje cloudová písma a tak můžete využít i ta, která nemáte přímo nainstalovaná v počítači.

Klepněte pro větší obrázek 
I balík Office podporuje cloudové fonty, které se stáhnou v momentě, kdy je vyberete

Stačí se podívat do nabídky fontů a uvidíte, která máte stažená a která nikoliv. Poznávacím znamením je pak ikona obláčku. Po kliknutí je písmo téměř okamžitě dostupné a zůstane uložené v balíku Office i pro další použití, i bez internetu. Vyzkoušet tímto způsobem můžete všech pět testovacích fontů.

Office se před dvěma lety dočkaly i nových ikon:

Diskuze (57) Další článek: ELONOVINKY: Astronauté poprvé letěli s již použitým Dragonem i Falconem

Témata článku: Microsoft, Microsoft Office, Internet, Office 365, Outlook, Microsoft 365, Design, Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Fonty, Kancelářský balík, Calibri, Písmo, Arial, Balík, Čitelnost, Alternativa, Times New Roman, Helvetica, Pro, Font, Office, CALPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

Stavíme chytrou ventilaci ložnice. Legrační větráčky z počítače jsme vyměnili za turbo

** Loni v létě jsme zkusili větrat ložnici chladičem z počítače ** Fungovalo to, ale trvalo to celou noc ** Proto do boje povoláváme 12V turboventilátor

Jakub Čížek
Chytrá domácnostPojďme programovat elektroniku
Vodafone překopal ceník kabelového internetu. Zrychlil a zlevnil
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuVodafonePřipojení k internetuUPC