Caleb se vrací a není sám

Recenze hry Blood 2.
Slušná 3D-akce o nedobrovolném dárcovství krve říznutá špetkou hororu na pět – Blood. Je to už několik let, co vstal Caleb z mrtvých a proměnil život fanatických příznivců kultu Cabal v krvavou lázeň. Mimo jiné přitom překazil 16. vtělení temného boha Tchernoboga, čímž si zadělal na druhý díl.

Čirá nenávist
O sto let později, v roce 2028, se Cabal změnil. Vzniklo Cabalco, neobyčejně vlivná nadnárodní společnost, která se s neobyčejnou pečlivostí věnuje různým druhům smrti. Co se však nezměnilo, je Caleb. Unavený cynik, který mezi četbou oblíbeného magazínu Guns and Gibs a záchvaty zuřivosti trousí tak mrazivé hlášky, že si mrtví přitahují zimníky blíže k tělu. Jediná věc, která ho drží při životě, je nenávist ke Cabalcu, které od něho potřebuje získat nazpět sílu temného boha. A o tom je Blood II – maximální destrukce, lehké mrazení v zádech a pochopitelně Caleb a spousta krve. Od osmnácti výše.

Morbidní šílenství
Blood II využívá nový LithTech engine, což znamená, že vypadá velice dobře a nahrání uložené pozice trvá snad hodinu. Není tu sice taková záplava nápadů, jakou přináší např. Half-life, ale zpracování celé hry je velmi dobré. Špinavé opuštěné domy, ulice skryté v šeru, kterým občas probleskne záře neonu, podzemní prostory zaplněné bezdomovci, gotické kamenné stavby skrápěné prudkým deštěm nebo laboratoře skrývající nechutné experimenty a velmi ostré chirurgické nástroje. Ponurá atmosféra je plná strachu a beznaděje. Celou hrou se navíc odvíjí poměrně zajímavý příběh, který je svým zpracováním pro Blood typický – přesně na hranici mezi vážností a morbidní nadsázkou. Hra je vůbec protknuta řadou narážek a veselých okamžiků, jako např. člověk v pračce nebo telefonát zjišťující Calebovu herní minulost. Spád také urychluje řada animací, kdy hra převezme kontrolu a posune příběh zase o něco dál. Pestrá paleta zbraní přivádí umění destrukce do nevídaných výšin. Není nad to poslat do kanceláře kapku napalmu, pojistit východ několika střelami z houfnice, vtrhnout dovnitř prosklenou stěnou a za pomoci kulometu a rituálního nože rozložit zbytek zařízení včetně zaměstnanců na elementární částice. Ale to jsem poněkud odbočil.

Nevlídná budoucnost
Celé hře mohu vytknout pouze dvě věci a obě jsou subjektivní. Jednak je to délka hry, která končí právě ve chvíli, kdy se děj začíná slibně rozjíždět. Druhým důvodem je zvolená doba. Kolem roku 2028 je přece jenom už trochu narváno a Blood tak ztratil část své jedinečné atmosféry. Ještě dnes se slzou v oku vzpomínám na poklidný počátek dvacátého století – vlaky poháněné párou, dřevěné lodě, pouťové atrakce a především roztomilé fanatické mnichy. Zřejmě nejsem sám, neboť obrázky z připravovaných nových misí svědčí o snaze autorů vrátit alespoň něco z toho hráčům nazpět.

Na správné adrese
Blood II jde opravdu s dobou, takže minimální požadavky na hardware lze přeložit jako: „Spustíte to, ale za nic víc neručíme.“ Nějaké to Pentium II nebude rozhodně na škodu a grafická karta s kvalitní podporou 3D-funkcí přes DirectX už vůbec ne. O síťové hře snad nemá smysl ani psát – existuje, funguje a je to docela legrace (míněno v duchu hry). Poměrně originální je možnost hrát hru za kohokoliv ze čtyř Vyvolených (jejich vůdcem je právě Caleb), kteří se liší svou silou, odolností nebo magickými schopnostmi. Pokud však nezvolíte právě Caleba, zmizí ze hry animace a interakce s okolními postavami, což zamrzí. Než vstoupíte na cestu Vyvolených, nezapomeňte si obstarat záplatu, která odstraní několik závažných chyb.
krvavá počítačová hra
Blood II
Zdroj: JRC Interactive, Praha
Telefon: (02) 24 94 85 11
Cena: 1 599 Kč včetně DPH
Minimální konfigurace: Pentium 166 MHz, 32 MB RAM, 200 MB volného místa na disku, CD-ROM 4× Doporučená konfigurace: Pentium II, 500 MB volného místa na disku, grafická karta s podporou Direct3D 6 a alespoň 4 MB paměti, operační systém Windows 95/98
Zdroj: Computer
Diskuze (4) Další článek: Chybí modul Přidat nebo ubrat programy v Ovládacích panelech

Témata článku: Hardware, Dárcovství, Střela, Neon, Podzemní prostor, Atrakce, Připravovaná karta, Originální díl, Atmosféra, Nen, Elementární částice, Half Life 2, Minimální konfigurace, JRC, Half Life, Napalm, Zajímavý příběh, Příběh


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF