C2000 Zoom: Jeho excelence přichází, povstaňte

Netrpělivě očekávanou novinku Olympusu, digitální fotoaparát C2000 Zoom jsme měli k dispozici na otestování.
Petr Lindner: Netrpělivě očekávanou novinku Olympusu, digitální fotoaparát C2000 Zoom jsme měli k dispozici na otestování. Technické údaje hovoří jasnou řečí: snímač CCD 1600 x 1200 pixelů, ukládání fotografií na kartu SmartMedia volitelně ve třech stupních komprese, včetně nekomprimovaného TIFu. Optický zoom odpovídá 35-105 mm ohniskové vzdálenosti kinofilmu, implementováno je bodové i manuální zaostřování. Najdeme zde programovou, clonovou a časovou expoziční automatiku ... Podobných suchých technických dat bychom mohli vyjmenovat ještě hezkých pár řádek. Jaké jsou ale praktické zkušenosti?

Dobře vybavený elegán
Kompaktní pouzdro v kombinaci stříbrného kovu a černého plastu je ukázkou moderního designu retro. Ovládání je řešené částečně pomocí kruhového ovladače a tlačítek na těle fotoaparátu, částečně nastavováním hodnot na displeji. Základní parametry důležité pro snímání je však možné nastavit i bez jeho spolupráce, což významně přispívá k úspoře energie. Indikaci stavu přístroje zajišťuje menší kontrolní displej na horní ploše.

Lahůdkou pro fotografa jsou výše zmíněné expoziční režimy. Ne každý digitální fotoaparát této kategorie nabízí kromě plné automatiky také možnost zvolit prioritu clony nebo času. Přestože se nejedná o zrcadlovku (Olympus má průhledový hledáček), činí tyto funkce z fotoaparátu přístroj pro daleko kreativnější využití, než je obvyklé.

Jednotlivé režimy se volí mechanickým kruhovým ovladačem, hodnoty clony nebo času pomocí kruhového tlačítka - zobrazují se na displeji. Barevný displej TFT s úhlopříčkou 4,5 cm poskytuje téměř dokonalý obraz i za jasného počasí, kdy na leckterém jiném displeji není vidět téměř nic. Obnovovací frekvence dává čisté zobrazení, a používáme-li jej jako hledáček, lze prohlásit, že barvy opravdu odpovídají skutečnosti.

Inu, dobře to fotí
Na vzorky snímků se podívejte na webu Mobilit. Tradičně kvalitní optika Olympusu je doplněná digitálním zoomem poskytujícím až 2,5násobné zvětšení. Zapnutím bodového zaostřování eliminujeme nebezpečí špatného zaostření v režimu autofokusu, přičemž ve vyloženě extrémních podmínkách lze přepnout i na manuální ostření. Zde nás výrobce poněkud mystifikuje, jelikož se nejedná o skutečné ruční ostření, ale o přednastavení roviny ostrosti, jež je možné provést jen ve třech krocích: makro, oblasti kolem 2,5 m a nekonečno. S úspěchem lze ale toto „manuální zaostření“ využít při akční fotografii v režimu priority času.

Pochvalu zaslouží vestavěný blesk s dosahem 3,8–5,6 m podle ohniskové vzdálenosti objektivu. Kromě obvyklých funkcí, jako je nucené zapnutí, redukce červených očí atd., umožňuje také synchronizaci s dlouhými časy závěrky. Třešinkou na dortu je pak konektor pro připojení externího blesku.

Posuzování kvality snímků bez přesného laboratorního měření je vždy jen subjektivní záležitostí. Domnívám se ale, že výsledky jsou objektivně na výborné úrovni. Kvalitě zobrazení značnou mírou napomáhá rozlišení snímacího čipu v kombinaci s optickou soustavou a TTL měřením expozice (jde o měření v úrovní snímacího čipu CCD). Podaří-li se výrobci sladit tyto faktory ve správném poměru, dopadá to podobně jako v případě C2000. Fotografie jsou přirozeně barevně laděné, prokreslené ve světlech i stínech, ostrost je výborná. Na tomto místě je třeba zmínit se o uživatelské funkci Soft, při jejíž aktivaci je ostrost snímku poněkud potlačená a funguje podobně jako změkčovací filtry nebo některé portrétní objektivy používané v klasické fotografii.

Směr je daný
Olympus C2000 Zoom jen potvrzuje neustálý vývoj digitální fotografie. Vyšší rozlišení snímacího prvku se dalo očekávat a je reálný předpoklad, že v tomto směru ještě nebylo zdaleka řečeno poslední slovo. Důležitý je ale určitý návrat k osvědčeným hodnotám v konstrukci přístrojů, jak z hlediska designu v kontextu s ergonomií ovládání, tak ve využívání funkcí, umožňujících uživateli vlastní nastavení, a tím i vyjádření svých tvůrčích záměrů.

Olympus C2000 Zoom tyto požadavky ve velké míře splňuje a jak je zřejmé z předchozího textu, jedná se o digitální fotoaparát, o kterém rozhodně stojí za to vážně uvažovat. Vzhledem k vynikajícím vlastnostem a s přihlédnutím k tomu, že se jedná o novinku, je cena 32 700 bez DPH v této kategorii poměrně rozumná.

Kompletní snímky pořízené tímto fotoaparátem najdete na serveru Mobility.

digitální fotoaparát Olympus Camedia 2000 Zoom
Zdroj: Olympus
Kontakt: 02/21 98 51 11
Web: www.olympus.cz
Cena: 32 700 Kč bez DPH
Parametry: rozměry 107,5 × 73.5 × 66,4 mm, hmotnost 272 g, rozlišení 1600 × 1200, optický zoom 3×, digitální zoom 2,5×, optický a LCD hledáček, programová, clonová a časová expoziční automatika
Zdroj: Mobility
Váš názor Další článek: Stanoveno datum uvedení Windows 2000

Témata článku: Microsoft Office, Zoom, Excel, Měření času, Kinofilmy, Kvalitní optika, Technický parametr, Důležitá novinka, Digitální fotoaparáty, Excelence, Digitální fotoaparáty olympus, Špatné rozlišení, Dokonalý obraz, Červené tlačítko, Kruhový ovladač, Kvalitní digitální kompaktní fotoaparáty, Obvyklá funkce, Čistý design, Čistá energie, Olympus, Stříbrné tělo, Ruční ukládání, Laboratorní měření, Předchozí měření, Rozumná úhlopříčka


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně