Byznys hrátky kolem Skype - kdo zvýší nabídku?

Poslední dny se točí velké peníze kolem populární služby Skype. Objevují se nabídky ke koupi za zajímavé částky. Udrží se Skype samostatný? A měl by?
Byznys hrátky kolem Skype - kdo zvýší nabídku?

Zajímavý potenciál

Popularita "internetového telefonu" Skype je bezesporu značná. Těžko říct, čím si tuto slávu získal, existuje řada alternativ (a možná i lepších, jen méně známých), ale fakt je ten, že počet uživatelů stále roste. Volání přes tento systém zvládne každý a zvuk je poměrně kvalitní i při pomalém připojení.

Samotné volání mezi počítači je ovšem zdarma a není tak z ekonomického hlediska tolik zajímavé. Daleko cennější jsou přidružené služby, které časem vznikly - zejména SkypeOut, který umožňuje volání i na běžné telefony po celém světě za velmi zajímavé a konkurenční ceny v porovnání s běžnými operátory. A také SkypeIn, který zase umožní volat z běžného telefonu na váš počítač. Obě služby jsou již pochopitelně placené, ale ceny jsou velmi zajímavé a uživatelé je využívají stále více. V obrovském množství již existujících uživatelů se skrývá značný potenciál.

Za svou relativně krátkou historii (pouhé dva roky) se tak stal z této služby černý kůň VoIP služeb a není tedy divu, že se objevila řada zájemců, kteří by rádi tento zajímavý podnik získaly pro sebe. Každá větší mediální či telekomunikační firma cítí, jaký je ve VoIP potenciál a než složitě vytvářet vlastní řešení, proč nekoupit zavedenou značku?

A už jsou zde první zájemci

Posledních několik dní se začalo proslýchat mnoho neověřených informací o tom, kdo, proč a hlavně za kolik chce koupit Skype. První a pravděpodobně nejdůvěryhodnější zpráva hovoří o tom, že o Skype měl zájem mediální gigant News Corp. Pokud vám toto jméno nic neříká a nevíte ani kdo je Rupert Murdoch, možná vám trošku napoví, že do jeho impéria patří i společnost Fox.

Rozhovory prý probíhaly několik posledních týdnů. Skype údajně najal pro podobné rozhovory Morgana Stanleyho a jednání se konala v Evropě se zástupci BSkyB, která je součástí News Corp. Podrobnosti nejsou známy a není ani jisté, kdo byl iniciátorem těchto rozhovorů. Nabídl se Skype a nebo si ho naopak vyhlídl News Corp? Ještě zajímavější je však částka, o které se hovořilo. 3 miliardy dolarů. Těžko říct, zda je to suma odpovídající potenciálu a hodnotě Skypu, ale v každém případě je to slušný skok za dvouletou historii firmy.

Zatím se zdá, že tyto rozhovory už jsou minulostí a k dohodě zatím nedošlo, ale nic není údajně uzavřeno definitivně. Částka je to však velmi pozoruhodná a můžeme se jen dohadovat, kolik je na světě korporací, které by byly nejen ochotny, ale i schopny podobnou sumu investovat do internetového podniku. Všichni mají stále v paměti krachy internetových společností po neuvážených investicích a vidinách zlatého dolu v tomto byznysu.

News Corp. se snaží mocně proniknout do internetového prostředí, nedávno například oznámila záměr získat za 580 milionů dolarů server Myspace.com a Skype by byl jistě dobrým úlovkem.

Raději nezávisle?

Kromě nabídky News Corp. se údajně našli i další zájemci. Někteří komentátoři například přišli se zprávou, že Skype sám oslovil s nabídkou společnost Yahoo, i když podobné zprávy mohou být spíše kachny a ničím nepodložené dohady. Nicméně je jasné, že rozhovory s News Corp. mohou přivést na podobnou myšlenku i další zájemce. Skype je prostě zajímavá investice, i když o ceně 3 miliardy se dá spekulovat.

Investoři Skypu, konkrétně společnost Draper Fisher Jurvetson, které patří kolem 20 procent, se však domnívají, že by měl zůstat nezávislým. Tvrdí to alespoň Timothy Draper, ředitel této kapitálové společnosti. "..Má dobrou pozici, je v současné době jednou z největších hrozeb pro klasické operátory a stává se pro stále větší skupinu lidí běžnou komunikační platformou".

Jak se zdá, Skype prochází klasickým cyklem všech podobných firem. Začíná se s minimálními náklady (i když v tomto případě se úplně od nuly zrovna nezačínalo) a dobrým nápadem. Následuje zájem uživatelů, raketový nástup firmy a v ten okamžik se obvykle objeví nějaký velký investor. Zda Skype odolá podobným nabídkám a zůstane samostatný, to ukáže až čas. Otázkou však je, co by podobné spojení přineslo uživatelům. Dodatečné investice mohou přinést zlepšení a zkvalitnění služeb. Může se ovšem stát i to, že služba bude "rozpuštěna" do existujícího portfolia velkého giganta, který jí přetvoří k obrazu svému. Co čeká Skype?

Diskuze (28) Další článek: Vystopování volajících přes VoIP

Témata článku: Byznys, Skype, Klasický operátor, Klasické telefony, Velký investor, Zlatý důl, Zajímavý podnik, Telekomunikační firma, NAB, Značná popularita, Běžný uživatel, Existující uživatel, Podobné spojení, Sky, Černý kůň, Morgan, Přidružená služba, Zajímavá služba, News, Podobná investice


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 49

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč