Navigace

Bývalý zaměstnanec Uberu prozradil, jak testovali navigace. Vyhrály Apple Maps před Mapami Google a Waze

Díky bývalým zaměstnancům velkých firem občas prosáknou ven informace, ke kterým bychom se pravděpodobně jinak nedostali. Věděli jste například, že v Uberu před několika lety testovali navigační aplikace, aby zjistili, která z nich dovede řidiče do cíle nejrychlejší cestou?

My to také netušili! Dokud Flo Crivello, který pracoval v Uberu jako vedoucí produktového oddělení, nezveřejnil na sociální síti X (dříve Twitter) zajímavý příspěvek. Reagoval v něm na povzdech Packyho McCormicka, který se podivoval nad skutečností, jak zásadně se liší doba jízdy udávaná navigacemi na 216 kilometrů dlouhé trase. Zatímco Mapy Google deklarovaly čas 2 hodiny a 58 minut, Waze ukazovalo o 38 minut víc.

Jak Uber testoval navigace

„Když jsem pracoval v Uberu, prověřovali jsme nejkratší trasy. Měli jsme pravděpodobně největší soubor dat s těmito informacemi: měli jsme miliony tras, u kterých jsme věděli, která aplikace byla použita a jak dlouho trvaly.“ reagoval Crivello. Cílem bylo zjistit, která ze tří výše uvedených navigačních a mapových aplikací má nejlepší navigaci.

Součástí byl také průzkum, v jehož rámci byli respondenti dotazováni na pořadí navigačních aplikací z hlediska jejich schopnosti najít nejrychlejší cestu. Lidé byli přesvědčeni, že nejlepší výsledky podává Waze následované Mapami Google a aplikací Apple Maps.

Jenže tvrdá data ukázala pravý opak: nejlepších výsledků dosahovaly Apple Maps, následované Mapami Google. Navigace Waze byla ve sledovaných parametrech „zdaleka nejhorší“. „Chápali jsme, proč mají Apple Maps špatnou pověst, vzhledem k tomu, jak špatné byly při uvedení na trh – rychle se zlepšily, ale značka zůstala.“ konstatuje Crivello.

Proč má Waze tak kladné hodnocení?

Zdánlivě nepodložené pozitivní hodnocení Waze mezi uživateli přičítá zejména tomu, že aplikace poskytuje velké množství informací. Upozorňuje na problémy v dopravě, nehody, policejní hlídky a další komplikace, kterým musejí řidiči čelit.

„Všichni si myslí, že chtějí minimalistické uživatelské rozhraní, ale v praxi, když vidí všechny ty informace, podvědomě dojdou k závěru "páni, ti kluci to mají fakt v malíku" – i když navrhované trasy byly ve skutečnosti ty nejhorší.“ poznamenává Crivello na účet aplikace Waze.

V rámci objektivity musíme podotknout, že průzkum Uberu probíhal před osmi lety a od té doby se mohla celá řada věcí změnit – jak k lepšímu, tak k horšímu. Sám Crivello konstatuje, že „by se vůbec nedivil, kdyby dnes bylo pořadí jiné“.

Diskuze (42) Další článek: Nejrůznější formy znečištění způsobují více úmrtí než války, nemoci a drogy dohromady

Témata článku: , , , ,