Yahoo | Soukromí | Únik dat

Bývalý vývojář Yahoo hacknul tisíce uživatelských účtu, hledal v nich intimní fotky a videa

Minulý týden o sobě Yahoo dalo vědět novým logem, dnešní zpráva už ale tak veselá není. Bývalý softwarový inženýr, který pro Yahoo pracoval více než deset let, se v pondělí u federálního soudu přiznal k tomu, že neoprávněně přistupoval k účtům uživatelů. Důvodem byla snaha najít „sexuálně explicitní obsah“, v podobě fotografií a videí. O kauze informuje Engadget, ale i celá řada dalších amerických médií.

Lákavé nahotinky

34letý Reyes Daniel Ruiz se přiznal k narušení účtů, přístupu k interním systémům a crackování hesel. Vyplývá to z prohlášení zveřejněného americkou advokátní kanceláří, ve kterém se píše „Ruiz přiznal, že ho zajímaly především účty mladších žen, včetně jeho (dnes již pravděpodobně bývalých) přátel a kolegyň ze zaměstnání.“

Dle obvinění Ruiz začal pronikat do uživatelských účtů v květnu 2018. Využil k tomu svého přístupu k interním systémům Yahoo, následně kradl soukromá videa a obrázky uložené v těchto účtech a stahoval je do svého osobního počítače.

Ruiz však nevystačil pouze s tím, co našel ve více než šesti tisících e-mailových schránkách, ale pronikal i do jiných účtů, ke kterým získával přístup resetem hesla. Další citlivé materiály hledal zejména na Facebooku, v Gmailu, iCloudu a Dropboxu.

Až pět let vězení

Ruiz ve výpovědi u soudu připustil, že poté, co zaměstnavatel odhalil jeho podezřelé aktivity, zničil pevný disk a počítač. ZDNet uvádí, že Ruiz opustil svou pozici v Yahoo v červenci 2018 a donedávna pracoval ve společnosti Okta, která se zabývá řešením pro jednotné přihlášení.

Podezřelé aktivity v rámci Yahoo byly nakonec objeveny a nahlášeny americkým vyšetřovacím orgánům. V dubnu letošního roku byl Ruiz federálním soudem obviněn z narušení počítačových systémů a odposlechu komunikace.

Soudní stání je naplánováno na 3. února 2020. Výtečníka, lačného nahotinek, může dle amerických zákonů čekat až pět let vězení a pokuta 250 000 dolarů, tedy v přepočtu bezmála šest milionů korun.

Diskuze (10) Další článek: Známá astrobioložka tvrdí, že Muskův Starship je potenciální „morální katastrofa“

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,