ByteFest – jak se vzpomínalo na staré dobré počítače

ZX Spectrum, Commodore C64, ATARI 800 XE a další staré počítače byly k vidění minulou sobotu na pražském setkání vlastníků a příznivců historických počítačů.
ByteFest – jak se vzpomínalo na staré dobré počítače

Související odkazy

Slovník
AGP
Amiga
ATARI
FireWire
LCD
PCI
platforma
USB

Napsat, že tento víkend se v Pražské vysoké škole manažerské informatiky a ekonomiky (internetové stránky) pouze uskutečnilo setkání příznivců starých počítačů by asi nebylo to zcela výstižné. Kromě setkání různých platforem se také uskutečnil koncert živé hudby v podání legend české počítačové scény Františka Fuky, Miroslava Hlavičky a inkognito Case.

Co bylo na akci k vidění? Tak především staré počítače s nejrůznějším soudobým příslušenstvím, ZX Spectrum běžně používající Compact Flash disky, ATARI 800 XE s 16 porty pro joysticky (měl jsem možnost si na něm zahrát; má nějaká hra na jednom PC takový multiplayer?), Commodore C64 s IDE pevným diskem je dnes skoro naprostá samozřejmost a dále MSX II, Sharp MZ 800 aj.

K vidění byl ale také nástupce Amigy a konkurent Applu – počítač Pegasos2 s procesorem G4 / 1 GHz, DDR pamětí, 3xPCI, 1xAGP, USB, FireWire. Na tomto HW běží operační systémy MorphOS, Debian, Gentoo, MacOS9/X. Výkonem jej lze přirovnat k Pentium 4 / 2,8 GHz... a přímo na ByteFestu byl rozchozen MacOSX Panther 10.3.

Akci navštívila zhruba stovka účastníků, po přednáškách, které začaly asi v jednu hodinu historií firmy ATARI, se pozvolna přešlo ke Commodorům 8 i 16 bitovým a pak k ZX Spectru.

Zlatý hřeb večera, živé vystoupení hudebníků a počítačových legend bylo skvělým zážitkem, na www.bytefest.org bude již brzy dostupný záznam celého koncertu. Tak skončil první den.

Druhý den začal netradičně – pokud si pamatujete tiskárnu BT100, české výroby, tak ta byla přenesena na pódium, položen na ni mikrofon a skutečnou hudbou své jehličky, velmi podobnou PC Speakeru (autoři hudební rutiny bratři Flaškové), odstartovala druhý den přednášek.

Tiskárna BT100 a její hudba: video 1, video 2, video 3.

Nejprve proběhla přednáška věnovaná počítačům Apple a potom již následoval blok o počítačích vyráběných v tehdejším Československu. V zásadě existovaly dva typy těchto počítačů. Prvním typem byly do posledního šroubku okopírované modely západních strojů a druhým počítače, které se vyráběly ze součástek dostupných na chudém socialistickém trhu. Před šikovností tehdejších techniků můžeme jenom uctivě smeknout.

ByteFest byl podařenou akcí a nezbývá než doufat, že podobných setkání bude více a častěji.

Fotografie (více na www.bytefest.org)

Klepněte pro větší obrázek

Ani tady se pokrok nezastavil, i u 8bitů začaly LCD displeje vytlačovat TV monitory

Klepněte pro větší obrázek

Muzikantský spolek

Klepněte pro větší obrázek

Kolik pokladů ukrývají 5,25" diskety

Klepněte pro větší obrázek

Čtečka Compact Flash karet pro Sinclaira

Klepněte pro větší obrázek

Na přednášku o ZX Spectru bylo plno

Klepněte pro větší obrázek

Švédský stůl, hlavní chod ZX Spectrum

Klepněte pro větší obrázek

"Macek"

Klepněte pro větší obrázek

K vidění bylo vše možné

Klepněte pro větší obrázek

Design herních krabic se za ta léta příliš nezměnil

Klepněte pro větší obrázek

Didaktik M

Klepněte pro větší obrázek

Sharp MZ-800

Diskuze (86) Další článek: Další torrent web odstaven v boji proti pirátům

Témata článku: Video, Legenda, Multiplayer, Starý počítač, Compact, Atari, Bytefest, Spectrum, Byt, ZX Spectrum, Živé video, Sinclair, Tiskárny v akci, Československo, Strong, Sharp, Panther, Staré video, Naprostá samozřejmost


Určitě si přečtěte