Byt, jak má být

Jak byste si vybavili byt moderními technologiemi, kdy by pro vás jediným omezením byla vaše představivost a možnosti současné techniky? Microsoft se o něco takového pokusil a bylo se na co dívat.
Superbyt, jak tento byt Microsoft označuje, byste popravdě zvenku ani náhodou nepoznali. Nenápadný činžák s výhledem na blízké nádraží není určitě lokalitou, kde byste hledali byt snů.

Šest miliónů za garsonku

Samotný byt najdete až v posledním patře bez výtahu za zcela obyčejnými dveřmi. Netradiční dvouúrovňové řešení s minimem stěn plně využívá nabízený prostor velké kostky a celková výměra bytu je udávána 160 m2. Kvůli chybějícím uzavřeným stěnám jde v podstatě o velký byt 1+kk, ale takovou garsonku by si tedy nechal líbit kde kdo. Industriální styl starého mlýna s odhaleným zdivem a starými trámy kontrastuje s moderním čistým designem a víceúrovňovým řešením. Na střešní terase nad bytem si dokonce můžete sáhnout na stále stojící vysoký tovární komín.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Byt tvoří jedna velká místnost částečně rozdělená do dvoupatrového provedení. Obývací kout plynule přechází do jídelní části, kuchyňského koutu a kolem dokola se vrací do obývací části. Druhé vnitřní patro zabírá jen zhruba polovinu půdorysu bytu a tak neničí pocit vzdušnosti z vysokých stropů. V druhém patře je pracovna a ložnice, ani jedna z těchto ploch ale není zcela uzavřena stěnami.

Jedinými skutečně uzavřenými místnostmi jsou koupelny v prvním a druhém patře, které jsou uprostřed bytu. Z druhého patra lze ještě vystoupat na střešní terasu, kde ale zatím není příliš dobrý výhled, všude okolo se jen staví. Nadšení z bytu krotí jen cena přes šest miliónů korun, takže opravdu nebude pro každého, byt je to ale vážně pěkný.

Zásuvky za čtvrt miliónu

Na vybavení bytu se nepodílel pouze Microsoft, ale také celá řada partnerských společností. Nejvýraznější roli mezi partnery hrála firma Moeller, která byt kompletně vybavila elektroinstalací z řady Xcomfort. Celková cena za řešení se vyšplhala nad hranici čtvrt miliónu, ale skutečně nejde jen o nějaké ty zásuvky.

Součástí bytu je elektronická správa, zabezpečení, čidla, několik meteostanic s displeji, bezdrátové spínače, automatické regulátory ovládající například žaluzie v oknech dle venkovních podmínek a tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho. V běžném bytě byste asi sotva měli dvě různé meteostanice ukazující stejné hodnoty jen metr od sebe, tady opravdu jde zejména o kompletní ukázku možností.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Specialitou výbavy Xcomfort jsou inteligentní vypínače, které spínají světla bezdrátově, není třeba tahat dráty k vypínačům, k elektrické síti stačí připojit světla a vypínače jen přilepit na zeď. Vypínače přitom mohou spínat nejen světlo, ale mohou spouštět i několik akcí současně – například stisknutím tlačítka ztlumíte světla v obýváku a v jídelním koutě nastavíte intimní večerní osvětlení. Byt je také zabezpečen s připojením na pult centrální ochrany produkty společnosti Jablotron.

Mediální centrum domácnosti

Popravdě, i kdyby v bytě nebyl jediný počítač vybavený operačním systémem Windows XP Media Center Edition, byl by už sám o sobě velmi zajímavý, ale nebylo by to ještě ono. V obývacím pokoji i pracovně tak najdete počítače X-Play firmy Comfor (viz rámeček), signál do ložnice putuje bezdrátově na Media Center Extender, který lze využít pro vzdálený přístup k datům na Media Center počítači.

V obýváku je hlavní dominantou padesátipalcová projekční televize Samsung podpořená masivní reproduktorovou soustavou JBL živenou špičkovým AV receiverem od Harman-Kardon. Signál z počítače vede mimo televize i do projektoru firmy Hewlett-Packard, to asi kdybyste náhodou při vaření čaje neviděli na televizi.

V prvním patře v pracovně pak najdeme další Media Center počítač, zde je ale ve své tradičnější roli na stole s připojeným 20" LCD. O kousek dál je Tablet PC připojené k multifunkční tiskárně Hewlett-Packard 3310, na které si vytisknete vybrané fotky z prezentace na Media Center počítači.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ryzí počítač nenajdete jen v ložnici. Tam je zobrazování digitálního obsahu řešeno pomocí Media Center Extenderu, což je štíhlá krabička bez mechaniky, která se přes datovou síť připojí k silnějšímu počítači se systémem Media Center Edition a přehrává na něm uložená videa a obrázky. Přes Media Center Extender je možné sledovat i živě televizní vysílání, pak jste ale odkázáni jen na ten kanál, který je zrovna naladěn na počítači, výběr nemůžete ovlivnit. Vedle postele je další velká meteostanice, kde nejvíce prostoru zabírá zrcadlo. To je prý určeno pro ženy, možná aby je ten pohled ráno vyburcoval k rychlejší cestě do koupelny.

Přijďte se přesvědčit

Celkem jsme v bytě napočítali tři klasické počítače, jsou tam ale ještě dva kapesní počítače. K další výbavě pak patří například digitální fotoaparát, MP3 přehrávač, několik reproduktorových sad, různé sady klávesnic a myší, dálkové ovladače a podobně. Popravdě se na vás počítačové vybavení sype snad z každé zásuvky a najdete jej třeba i v koupelně – inteligentní váha nezobrazuje vaši hmotnost dole na váze ale mnohem pohodlněji spolu s dalšími změřenými tělesnými údaji na displeji na stěně.

V bytě jsme byli na prohlídce při uvedení Windows XP Media Center Edition CZ na český trh, ale nebyla to jediná příležitost, kdy byl tento byt otevřen – bude i dále otevřen pro širokou veřejnost. Jak se tam dostat, a co pro to udělat, najdete v rámečku v textu. Snad jsme vám v tomto krátkém textu ukázali, že to opravdu stojí za to.

Kdo chce kam, pomozme mu tam
Do superbytu Microsoftu se můžete podívat klidně sami. Na stránce www.superbyt.cz najdete registrační formulář a denně od desíti do sedmi večer můžete zajít na krátkou prohlídku, která začíná každou hodinu a probíhá s výkladem odborných asistentů. Adresa bytu je Nuselský mlýn, Bartoškova 26 – Nusle, 140 00 Praha 4. Nejjednodušší způsob dopravy je tramvají číslo 11 od metra I. P. Pavlova nebo Muzeum. Z tramvaje vystoupíte na zastávce Horky (jedna stanice za nám. Bratří Synků). Po výstupu z tramvaje se vydáte vlevo do ulice V Horkách, která na konci ústí do Bartoškovy ulice.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 22/05.

Témata článku: Microsoft, Windows, Pavlov, Náhoda, Česká televize dobré ráno, Harman, Starý kousek, Digitální asistent, Zásuvka, Velká rána, Harman Kardon, Digitální fotoaparáty v akci, Postel, Nenápadný design, Receiver, Extender, Televize Samsung v akci, Av Receiver, Byt, Byte, Obývák, Velká role

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 123

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje