Bylo tu, není tu – emulátor Nintenda 64 na PC

28. ledna 1999 nabídli programátoři dnes známí pod jmény Epsilon a RealityMan volně ke stažení plně funkční emulátor Nintenda64 – UltraHLE.
Emulace v různých podobách se objevuje v počítačích už poměrně dlouhou dobu. Emulace (nebo simulace?) sekačky trávy na počítačích ZX-Spectrum, počítače ZX-Spectrum na počítači Amiga, Amigy na PC … Takové byly emulátory do roku 1999 – emulovaly již neexistující systémy (ZX-Spectrum, Comodore C64, Apple II), nebo současné, ale ne v kvalitě, která by vyvedla z klidu výrobce těchto systémů.

28. ledna 1999 nabídli programátoři dnes známí pod jmény Epsilon a RealityMan volně ke stažení plně funkční emulátor Nintenda64 – UltraHLE (Ultra High Level Emulator). Jeho kvalitu ocenila velmi rychle i firma Nintendo a tak byl na její důrazné přání ze stránek odstraněn. Příliš pozdě na jeho rozšíření. Podle výjádření autorů bylo během několika hodin staženo více než 10 000 kopií z hlavního serveru + další z různých mirrorů. Obavy Nintenda jsou pochopitelné. S PII na 300Mhz, 3dfx kartou a UltraHLE máte z PC rázem plnohodnotnou N64. Problémem je software. Pokud si pořádně prohlédnete své PC, brzy zjistíte, že ROM cartridge se Super Mariem 64, který jste patrně zabavili svým dětem, není kam zasunout. Emulátor proto vyžaduje vstupní data ve formě binárních souborů. Ty se dají z cartridge vyrobit mi neznámým způsobem – přesto věřte, že se vyrobit dají. Tím je dáno, že si 99% uživatelů nebude soubory obstarávat tímto způsobem, ale jednoduše si je stáhne z internetu. Takový postup je však pro Nintendo nepřijatelný. Nintendo oznámilo, že jediný, kdo je oprávněn využívat emulátorů jejich systému ( hardwarových ) jsou autoři her pro herní konsole. Stávající UltraHLE k tomu však určen není a jako takový nelze využívat jinak než v rozporu s autorským zákonem.

Autoři UltraHLE se brání tím, že emulátor býl zamýšlen pouze jako programátorská hříčka, na které chtěli ukázat, čeho všeho je už dnes emulace schopna. Z programátorského hlediska se jedná o obdivuhodný projekt, uvážíme-li, že jej vytvořili dva lidé za dobu kratší tří měsíců.

UltraHLE není jediný produkt tohoto typu. Minulý týden zažalovala ze stejného důvodu Sony firmu Connectix – autora software Virtual Game Station umožňujícího uživatelům Macintoshe s G3 hrát hry určené pro Sony PlayStation. Tady je ale Sony v trochu jiné pozici než Nintendo. Hry pro PlayStation jsou totiž dodávané vyhradně na CD-ROM a tak je možné využití legálního software i v emulátoru . Pokud bude emulátor dodržovat antipirátskou ochranu – tedy číst pouze černé CD (takové jsou originály pro PlayStation) a ne modro-zelené CD-R, neměl by to být žádný problém. Sony vysvětlila svou nelibost tím, že V.G. Station poškozuje dobré jméno PlayStation tím, že nepracuje 100% se všemi hrami určenými pro tento systém. Spíše to však vypadá, že se Sony bojí ztráty svých potenciálních zákazníků. Pokud má někdo doma Maca s G3, nebude už dětem kupovat na hraní PlayStation, ale raději o třetinu levnější software.

Několik linků na volně šiřitelné emulátory
UltraHLE – dnes ho tam už nenajdete http://www.emuunlim.com/UltraHLE/
UAE – Commodore Amiga http://wesley.informatik.uni-freiburg.de/~uae/
Mame – Arcade emulator http://www.davesclassics.com/frames/mame/mamepage.html
Diskuze (4) Další článek: Amazon.com chce letos provést „velkou expanzi“

Témata článku: Software, Apple, Sony Playstation, Mario, Emulátor, Sony Playstation 3, Jediný způsob, ZX Spectrum, Marie, Playstation 2, Legální soubor, Cartridge, Emu, Mirror, Neznámý způsob, Playstation 3, Playstation 4, UAE, Spectrum

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost