Bush: širokopásmový internet pro každého v roce 2007

Jak chce americká vláda stimulovat rozšíření této technologie: kombinací úlev, regulací a odstraněním překážek.

Čelní představitelé americké vlády se poměrně zřídkakdy vyjadřují k technologickým tématům – nepatří to k jejich prioritám, příliš to „zavání“ komerčními zájmy a obor se mění natolik dynamicky, že hrozí nebezpečí určité blamáže, podpory něčeho, co se za pár let ukáže jako slepá cesta.

Výjimkou potvrzující toto pravidlo byl Al Gore, demokratický viceprezident nadšený pro internet; republikánské vlády jsou obvykle konzervativnější. Proto je překvapivé, když prezident Bush – o kterém bychom navíc mohli předpokládat, že má v současné době poněkud jiné starosti – koncem dubna veřejně formuloval plán, díky kterému by se měl Američan žijící „v kterémkoli koutku Spojených států“ dostat k širokopásmovému internetu nejpozději v roce 2007. Způsob, jakým toho chce vláda dosáhnout, je přitom poměrně inspirativní i pro naše poměry, trpící stále velmi podprůměrně kvalitním a nadprůměrně drahým připojením k internetu.

Bush tuto snahu odůvodnil jednoduchou větou: širokopásmová konektivita zaručuje přístup k informacím, které transformují naši společnost. K tomu není příliš co dodat: je skutečně podstatné, že širokopásmový internet je něco jiného než dial-up, neboť umožňuje vznik a šíření nesrovnatelně bohatšího a významnějšího spektra služeb, a dále, že dostupnost této služby „pro každý koutek země“ znamená rovnost příležitostí. I liberální ekonomové, kteří aktivní, dirigistickou roli vlád nemají v lásce, souhlasí obvykle s tím, že důležitým účelem státu je pomáhat ke zmírňování nerovností a překážek (ovšem, nikdy nebudou odstraněny, ale propastný rozdíl mezi velmi bohatými a velmi chudými regiony podstatným způsobem brzdí rozvoj země, vede k růstu extrémistických sil ve volbách atd.).

Jakými prostředky chce americká vláda tohoto cíle dosáhnout? Bush se chce obejít bez přímých subvencí (na to jsou ostatně američtí daňoví poplatníci velmi citliví). Opatření tedy míří k odstraňování překážek, k „umetání cestiček“ - například firmy budující infrastrukturu mají mít volný přístup k federální (tj. „obecní“) půdě. Mají být zmírněna opatření, která dnes ještě regulují optické spoje, a rovněž má být dána větší volnost rozvoji konektivity přes elektrické sítě.

Velice důležitý je rovněž návrh na snížení až úplné zrušení daní z poplatků za přístup k internetu. To je dosti bezprecedentní krok – jen málokdy vláda sáhne ke snížení daní na nulu. Je také důležité si všimnout, že podpora směřuje především k internetu po pevných linkách, nikoli bezdrátovému připojení. Domnívám se, že to je zcela správný postup – současné české nadšení pro všechny možné druhy bezdrátového připojení a šíření signálu vzduchem pramení spíše z toho, že to „obchází monopol Českého Telecomu“, ale pod koberec se zametají nevýhody bezdrátového připojení, zejména jeho nesrovnatelně vyšší nespolehlivost.

Protože není jasné, kdo bude v roce 2007 prezidentem (může to být Bush či demokratický kandidát Kerry), je zajímavé se podívat i na návrhy druhé strany. I John Kerry se silně staví za zpřístupnění širokopásmového internetu: je vidět, že to není již jen laciné politické téma, ale že si obě dvě hlavní politické síly uvědomují jeho důležitost pro ekonomiku země. Kerry – ve shodě s více regulátorským přístupem demokratů – půjde zřejmě cestou zvýšení místních telekomunikačních poplatků (např. paušálu), ze kterých se bude financovat výstavba broadbandové infrastruktury ve venkovských oblastech, kde tato dosud chybí. Broadband v chápání demokratů je něco jako další „univerzální služba“: tj. služba, kterou je povinen místní telekom prakticky ze zákona zajistit všem za přiměřený poplatek.

Toto povídání není pozvánkou k přestěhování se do Nového světa – mělo by mířit do vlastních řad. V letech 1999-2001, v době vrcholící internetové bubliny, se i u nás často probíralo jakési „právo na (levný) internet“, dokonce se za to i demonstrovalo na náměstích. Tyto doby jsou pryč a vytrvalá, usilovná výzva Internet pro všechny si v porovnání získává jen zlomeček pozornosti – víceméně se přijímá, že si to trh nějak vyřeší (načež následuje studená sprcha v podobě zvýšení DPH na připojení k internetu).

Role státu se redukuje na e-government a v tom bylo dosaženo poměrně slušných výsledků. To je jistě důležité, ale je to realizace druhého kroku, aniž by byl proveden krok první: stát vytváří agendu pro styk s občany v online podobě, ale neumožňuje jim tuto agendu využívat za rozumné ceny plošně na území celého státu. Ten, kdo má nejdále na úřad (vesnice, malá města), má i nejdražší přístup k internetu, a naopak. Vnímání nutnosti poskytnutí paušálního připojení k internetu coby univerzální služby disponibilní všem občanům s přímočarým odůvodněním, že to pomáhá ekonomice státu, k nám zatím ještě nedorazilo. A spokojili bychom se dokonce i s narrowbandem.

Diskuze (29) Další článek: Výměnné grafické karty do notebooků od nVidie

Témata článku: Internet, Univerzální služba, Bush, Volný přístup, Sir, Překážka, Důležitá role, Optické spektrum, Studená sprcha, Nadšení, Širokopásmový internet, Důležitý krok, Americký prezident, Narrowband, Bezdrátový spoj, Malé náměstí, Bezdrátový internet, Kazde, Bus, Slepá cesta, Správný rozvoj, Federální úřad, Přímá volba, Daňoví poplatníci, Gore


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu