BulkFileChanger: Hromadná úprava vlastností souborů

Získejte seznam souborů s jejich detailní charakteristikou a upravujte hromadně jejich atributy. To vše v minimalistické, přenositelné a bezplatné aplikaci BulkFileChanger.

Společnost NirSoft, která je známá vývojem nejrůznějších utilit pro sledování sítě, práci s hesly, úpravu multimediálních souborů, přizpůsobením plochy ve Windows a celou řadou dalších úkolů pro nenáročné uživatele, disponuje také nástrojem pro sběr informací o vybraném balíku souborů a úpravu informací o nich.

Bez instalace jedno okno

BulkFileChanger je velice miniaturní program, který navíc není ani třeba instalovat. Stačí jej z jeho „78kilového“ balíčku rozbalit a spustit. Přivítá vás malé a prázdné okno s jedním panelem se základními ovládacími prvky. Je tedy nejdříve do něj třeba naimportovat sadu souborů.

sshot-1.png
Zatím prázdné a pusté okno.

Je lhostejné, jakého formátu budou, program k nim přistupuje stejně. Informace podá a atributy rovněž změní u všech shodným způsobem. Základní možnosti pro shromažďování údajů získáte po označení souborů a vyjetím kontextového menu.

sshot-2.png
Naplněno soubory.

Sběrač

První možností je exportovat nasbírané informace do prostého textového formátu. V něm naleznete v přehledných kolonkách jméno, umístění v adresářové struktuře, datum a čas vytvoření, přístupu a poslední změny souboru, dále přesnou velikost, formát a rovněž informace o případné chybě.


sshot-3.png

Kontextové menu a jeho nabídka.

Textový soubor může být sice fajn, ovšem zejména u sběru dat u většího množství položek může být dost nepřehledný. Z toho důvodu je zde přítomna možnost exportu do HTML, a to jak u všech obsažených souborů, tak jen u těch vybraných. Zde získáte prakticky ty samé informace, jen v přehlednějším prostředí.

sshot-4.png
Export do textového formátu.

Program nabízí i rychlý náhled těchto dat bez generování HTML zprávy či textového souboru. Pouhým rozkliknutím možností se dostanete do malého okna se všemi údaji. To se sice na první pohled tváří, jakože by zde tyto údaje mohly jít upravit, ovšem tuto dovednost si musíte najít jinde.

sshot-5.png
Tabulka v HTML je pravda o něco přehlednější.

Jak falšovat historii

Doposud se program funkčně příliš neukázal, ovšem s možností editace několika základních údajů a parametrů jeho užitečnost výrazně stoupá. Předně si zde můžete pohrát s několika časy, a to jak v případě jednoho souboru, tak jejich celé sady. Můžete zde určit (přepsat) přesné datum a čas vzniku, poslední úpravy a posledního přístupu k souborům.

sshot-7.png
Úprava času i atributů v jednom okně.

Dá se zde přitom vybrat formát času včetně jeho převodu do greenwichského času (GMT). Pro větší rychlost a efektivitu práce můžete nastavit převedení těchto údajů z jedné části do druhé, tedy např. dostat čas vytvoření na úroveň času poslední modifikace atd.

Jen ke čtení v jedné hromadě

Kromě času ve stejném okně programu lze hromadně upravovat také souborové vlastnosti. Můžete z nich tak v rychlosti udělat soubory systémové, pouze ke čtení, dočasné, archivované nebo skryté. Aplikace přitom umožňuje rovněž kombinace těchto atributů.

Tento proces je i u většího množství souborů velice rychlý, takže složky plné fotografií či dokumentů máte upravené v řádu vteřin.

Spouštění aplikací s parametry

Zajímavou funkcí BulkFileChangeru je možnost spustit libovolnou aplikaci a jako parametr ji zadat soubory na vytvořeném seznamu. Vše velice jednoduše v malém řádku. Tuto schopnost ocení především zkušenější uživatelé, kteří dokáží také správně nastavit potřebné parametry, a zejména jim tato schopnost k něčemu bude.

sshot-8.png
Spouštění aplikace a nastavení parametrů.

To už je také vše, co vám tato aplikace může spolu s podporou nových Windows 8 nabídnout. Přestože její vývoj a funkční obohacování nejsou nikterak závratné, uživateli nalezené chyby autoři ochotně upravují a program pozvolna modernizují. BulkFileChanger je tak zajímavým specializovaným nástrojem.

Diskuze (8) Další článek: Před 38 lety vzniklo softwarové impérium Billa Gatese

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,