Buďte pamětníkem: test 18 DDR2 modulů

Ceny pamětí DDR2 jsou v posledních týdnech na historickém minimu, a to je ideální příležitost k vylepšení PC.
Slovníček

CAS Latency (tCL) – vyjadřuje zpoždění mezi příchodem a vybavením požadavku od procesoru 

Internal Write to Read Command Delay (tWTR) – zpoždění, které je nutné zajistit mezi zápisem a vydáním příkazu pro čtení z paměti 

paměťová banka – moderní paměťové čipy jsou rozděleny na části, kterým se říká banky. Každé datové bance je pak přiřazena jiná datová zóna 

RAS to CAS delay (tRCD) – udává zpoždění vzniklé výběrem řádků a adresací sloupce paměti 

RAS precharge (tRP) – určuje zpoždění při adresaci jednotlivých řádků v paměti 

Refresh interval (tREF) – definuje dobu mezi aktualizací dočasně uložených dat v paměti 

Row Active Time (tRAS) – udává dobu trvání přístupu k jednotlivým řádkům paměťového prostoru 

Row Active to Row Active Delay (tRRD) – minimální prodleva mezi přechody aktivních paměťových bank 

Row Cycle Time (tRC) – specifikuje čas mezi dvěma příkazy tRAS (tRAS + tRP) 

Write Recovery Time (tWR) – nastavuje dobu, která musí uplynout po zadání zápisu před tím, než vydáme příkaz Row Precharge

Slyšíte často při práci pevný disk a hledáte příčinu? Na vině bude pravděpodobně malá kapacita operační paměti. Vyznat se však v informacích, které prodejci uvádějí je mnohdy těžší, než by se mohlo na první pohled zdát. My vám s tím pomůžeme.

Nejdříve je třeba si ujasnit, kolik paměti skutečně potřebujete. To záleží především na činnosti, kterou na počítači provádíte. Pro běžnou kancelářskou práci by 2 GB operační paměti bylo zbytečným luxusem, zatímco svou oblíbenou hru byste si na 256 MB asi jen těžko vychutnali.

Kolik je dost?

Hranice pro minimum operační paměti se rok co rok zvyšují. Pokud si občas napíšete dopis ve Wordu a zahrajete si Solitaire, bude vám 512 MB s přehledem stačit. Při dnešních cenách pamětí už bude dvojice malých 256 MB modulů spíše zabírat drahocenné paměťové sloty. Zatoužíte-li po relaxaci s novější hrou nebo po práci s grafickými programy, budete už muset s touto kapacitou přetrpět neustálé chroustání pevného disku a velmi pomalý náběh aplikací. Jestliže nechcete pořád sledovat ve správci úloh, který že to proces ukradl paměť, doporučujeme přejít na další metu. Tou je jeden gigabajt, což je optimální množství pro spoustu počítačových her a můžete si troufnout i na aplikace pracující s grafikou.

A co 2 GB, jsou skutečně potřeba? Pokud patříte mezi tu část populace, která nechce být omezována, nebo právě zvažujete přechod na Windows Vista s rozhranním Aero Glass, určitě neváhejte! Při této kapacitě se už nemusíte zdržování bát – rozdíl poznáte na první kliknutí.

Nebojte se čísílek!

Určitě jste už procházeli katalog některého z prodejců počítačových komponent a zarazili jste se při pohledu na kolonku „časování pamětí“. Čísla v ní obsažená se často udávají ve tvaru 5–5–5–15. Odborníci vědí, fandové tuší a pro laiky zde máme krátké vysvětlení. První číslo udává tzv. CAS Latency (tCL), neboli zpoždění mezi příchodem a vybavením požadavku od procesoru. Platí, že čím menší je tento interval, tím lépe. U pamětí DDR2 s vyšší frekvencí se vyskytuje převážně hodnota 5. Dalším v řadě je RAS to CAS delay (tRCD), což je hodnota, udávající zpoždění výběrem řádků a adresací sloupce paměti. Každá paměť má totiž data uložená v matici a hodnoty časování zajišťují, aby jednotlivé paměťové buňky stihly bezpečně uložit nebo načíst svůj obsah. V případě nastavení rychlejšího časování, než na jaké je paměť stavěna, bude docházet k chybám a k celkové nestabilitě systému. Předposlední hodnota RAS precharge (tRP), která vyjadřuje zpoždění při adresaci jednotlivých řádků v paměti. A konečně posledním a zároveň nejvyšším číslem se označuje doba trvání adresace jednotlivých řádků (tRAS).

A co že to vlastně znamená? Pokud si koupíte například paměti, které tikají na frekvenci 800 MHz s časováním 4–4–4–12, máte velmi vysokou šanci, že se s horší hodnotou časování dostanete klidně i na frekvenci kolem 1 GHz. Pokud se zaměříme na rozdíl ve výkonu paměti na stejné frekvenci s rozdílným časováním, dostanete výsledky lišící se přibližně o 5–10 %.

Vyplatí se drahé paměťové moduly?

Konečné rozhodnutí o pořízení dražších paměťových modulů je jako vždy na vás. Faktem ale je, že drahé značkové paměti ručí za svojí kvalitu doživotní zárukou. Je u nich také podstatně nižší riziko koupě vadného paměťového modulu. Posledním, avšak neméně důležitým hlediskem pro mnohé kupující je přetaktování. Velmi často se s dražšími moduly dostanete na frekvenci, při které vysoká teplota čipů nedovolí těm levnějším ani správné zobrazení nabídky BIOSu.

Možnosti BIOSu a nastavení pamětí

Velké množství uživatelů se s prostředím BIOSu buď vůbec nesetkalo, nebo nestojí o problémy, které mohou vzniknout špatným nastavením. Proto se mu raději vyhýbají. Pokud jste si ale jisti tím, co děláte, můžete se bez obav pustit do taktování. Po vstupu do základní nabídky BIOSu je nutné přejít do menu, které se zabývá přetaktováním pamětí (název se může lišit dle různých typů – standardně se však jmenuje Advanced Chipset Features). Nastavení frekvence, na které pracují paměti, bývá označeno jako Memory frequency a nastavuje se v určitém rozsahu – vyšší hodnoty jsou samozřejmě lepší. Nás však bude zajímat hlavně nastavení časování, a tudíž se vrhneme na položku Memory Timing Setting. V závislosti na kvalitě desky máte možnost měnit určitý počet parametrů. Standardně zde naleznete tCL, tRCD, tRP, tRAS, což jsou právě výše zmiňované parametry, kterými se chlubí výrobci pamětí.

Může se zde však objevit i tRRD (Row Active to Row Active Delay) demonstrující minimální prodlevu mezi přechody aktivních paměťových bank. Další položkou je tRC (Row Cycle Time), která udává čas mezi dvěma příkazy tRAS a je tedy součtem hodnot tRAS a tRP. Následuje tWR (Write Recovery Time) vyjadřující dobu, která musí uplynout po zadání zápisu před tím, než vydáme příkaz Row Precharge. Předposlední rozšiřující položka tWTR(Internal Write to Read Command Delay) je hodnota zpoždění, které je nutné zajistit mezi zápisem a vydáním příkazu pro čtení z paměti. Poslední hodnota tREF definuje dobu mezi aktualizací dočasně uložených dat v paměti. Pro každé z těchto rozšiřujících nastavení platí, že čím menší hodnota, tím rychlejší paměti ve výsledku budou. Pro maximální výkon vašich pamětí je potřeba najít vhodný poměr mezi časováním a frekvencí.

 

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,