Buďte chytřejší než prodavač - tipy a triky při kupování počítačů

Budete dětem pořizovat počítač? Chystáte se vylepšit počítač? Dejte si pozor, ne vše, co na první pohled vypadá jako dobrá koupě, jí opravdu je.

Ceníky a inzeráty výrobců a prodejců počítačů jsou velmi lákavé. Počítejte ale s tím, že jejich cílem je prodávat. Jsou v nich tedy uvedeny jen informace, které představují sestavu, komponentu nebo periférii v tom nejlepším světle.

Poznámka: Kompletní verzi článku včetně dalších informací najdete v časopise Computer 12/04.

Počítačové sestavy

Klepněte pro větší obrázekNechte si celý počítač, chladič nebo grafickou kartu předvést v místnosti s nízkým hlukem a nenechte se přesvědčit ke koupi levného, zato hlučného počítače. Ušetříte si bolení hlavy a rychlý příchod únavy a vězte, že existují tichá řešení za slušné ceny. Ani disk svým hlukem připomínající hoblík vám na klidu nepřidá.

Klepněte pro větší obrázekNemocí počítačových sestav je často nevyváženost. Výrobci se snaží zaujmout vysokou frekvencí a velkými kapacitami. Gigahertze a gigabajty jen lítají, ale v praxi je třeba, aby počítač měl nejen rychlý procesor a veliký disk. Kupujete například své ratolesti počítač a je jasné, že mimo školní práce ve Wordu se na něm bude hrát i hry. Ale když se podíváte na většinu sestav do 25 000 Kč, vidíte většinou GeForce FX5200 nebo Radeon 9200, a to nejsou karty, s nimiž by se daly bez problémů hrát dnešní hry. Dalším neduhem bývá menší velikost paměti – třeba pro pohodlnou a rychlou práci s operačním systémem Windows XP vyžadujte 512 MB a některé nové hry už dokonce prahnou po celém gigabajtu operační paměti.

Klepněte pro větší obrázekOblíbeným trikem neznačkových prodejců sestav jsou neúplné názvy použitých komponent. Oblíbené jsou zejména následující chytáky: Grafická karta GeForce4 – většina lidí si vybaví GeForce4 Ti 4200 nebo novější a říká si, že to je za tu cenu dost slušné. Ale ejhle, hry se moc nehýbou, začnete pátrat, čím to je, a časem zjistíte, že nemáte Titanium, ale ořezanou GeForce4 MX nejlépe ještě s 64b sběrnicí. Výkon třetinový, funkčnost ani ne poloviční. Další příklad může být „Grafika GeForce FX5600“ a přitom se jedná o FX5600 XT s nízkým taktem a třeba poloviční sběrnicí nebo „Radeon 9800“ a nakoupíte Radeon 9800 SE s polovinou pipeline, nižším taktem i poloviční sběrnicí.

Klepněte pro větší obrázekOznačení 256MB grafická karta – další velký neduh. Hodně lidí si myslí, že právě velikostí paměti je určován výkon grafické karty. Není. Ale výrobci využívají každou neznalost, a tak slabý Radeon 9200 nebo GeForce FX5600 XT vybaví 256 MB paměti, kterou nevyužijí, protože nejsou dost rychlé na vysoké rozlišení ani vyhlazování.

Klepněte pro větší obrázekPevný disk 40 GB – ale o počtu otáček a velikosti vyrovnávací paměti žádný údaj. Můžete tak dostat sice velikostí dostačující, ale třeba velice pomalý disk s 5 400 ot./min.

Klepněte pro větší obrázekProcesor Intel 2,4 GHz – což může být výkonné Pentium 4, ale také slabý Celeron. Frekvence není všechno. V nejhorším případě je jako Pentium 4 označena sestava s Celeron (příp. jako Athlon sestava s Duronem). Nedejte na ubezpečení prodavače, že jde jen o menší vyrovnávací paměť a jádro je přece stejné. Toto už je podvod.

Klepněte pro větší obrázekPozor také na zdroj. Může se jevit jako nedůležitá komponenta, ale opak je pravdou. Slabý zdroj vás bude omezovat v přidávání energeticky náročných zařízení a hlučný zdroj vám zase bude brnkat na nervy. Kolísání napětí pak může způsobovat nestabilitu a vy budete často dlouho (a marně) pátrat po příčině v nastavení systému. Výkon ve wattech není vše, neznačkový 400W zdroj může být často mnohem horší než kvalitní 300W zdroj. Důležitá je nejen ona hodnota výkonu při 12 V, ale také výkon při 3,3/5 V, ten může být u výše zmíněných třeba 165 W u neznačkového jinak silnějšího zdroje a 200 W u kvalitního, i když jinak slabšího.

Klepněte pro větší obrázekIntegrované komponenty nemusí být nutně špatné. Zatímco dříve se dalo jednoduše říct: „Vyhněte se integrovaným komponentám,“ dnes už můžete mít na základní desce integrovánu gigabitovou síťovou kartu nebo šestikanálový (či dokonce osmikanálový) zvuk. Horší je opět situace s grafickými kartami, jejichž integrované podoby nejsou zdaleka tak silné jako jmenovci v kompletních řešeních. Hlavně technologicky jsou pozadu a mimo Radeonu 9100IGP nemají ani plnou podporu DirectX 8. Chcete-li počítač také na hraní her, poohlédněte se po samostatné grafické kartě.

Klepněte pro větší obrázekNejméně výkonné integrované grafiky jsou dalším místem, kde se můžete napálit. Používají totiž část operační paměti. Máte-li tedy počítač s 256 MB paměti a grafiku, která sdílí 64 MB paměti, zbude vám pro práci jen 192 MB paměti. Tyto grafické karty mají navíc výkon vhodný jen pro nenáročnou kancelářskou práci.

Klepněte pro větší obrázekMáte-li možnost nahlédnout do vnitřností počítače, udělejte to. Nechtějte sestavu, ve které jsou pevný disk a optická mechanika připojeny na stejném kabelu.

Klepněte pro větší obrázekSledujte také konfiguraci pamětí. Umí-li deska pracovat s pamětmi v režimu Dual Channel, přesvědčte se, že v desce jsou opravdu nainstalovány dva paměťové moduly. V opačném případě se zbytečně připravujete o výkon.

Klepněte pro větší obrázekV internetových obchodech můžete často najít nejnižší ceny, a protože existuje možnost vrácení zboží v dané lhůtě, nemusíte se bát kupování zajíce v pytli. Bez udání důvodu můžete za plnou cenu vrátit zboží do čtrnácti dnů. V případě, že o této skutečnosti internetový (nebo zásilkový) obchod dostatečně neinformuje, je tato lhůta až tři měsíce. Více najdete v zákoně 40/1964 Sb. §53.

Klepněte pro větší obrázekZ předchozího můžete usoudit, že je lepší vyhnout se prodejnám se stručným ceníkem. Zcela se vyhněte prodejnám, kde podrobnou konfiguraci (včetně přesného označení výrobců a modelů komponent) není schopen nebo ochoten sdělit prodavač ani na výslovná dotaz.

Klepněte pro větší obrázekJste-li pokročilými uživateli, nebojte se poskládat počítač z komponent; nebudete mít sice dlouhou záruku, ale zato získáte absolutní kontrolu nad použitými částmi. Ačkoli je ale samotné sestavení jednodušší, než stavba hradu z Lega, problémem může být výběr a sladění komponent. Čtěte recenze a diskusní fóra a neváhejte se inspirovat u výrobců kvalitních počítačů.

Témata článku: Wood, Přibalená klávesnice, Označení, USB kabely, Retail, Pomalý disk, Kup, Woody, Základní deska, Skenery, Jack, USB klávesnice, Krátký kabel, Kupování, Snížený takt, Školní práce, Skener, Trik, Zvolené rozlišení, Fyzické uspořádání, Notebook, Sáček, Použitá komponenta, Subwoofer, Základní popis


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky