Budování elektronických obchodů je stále dražší

Chcete-li stvořit obchod, počítejte s miliónem dolarů.
Podle renomovaných výzkumníků z Gartner Group dnes stojí vytvoření kvalitního elektronického obchodu zhruba jeden milion dolarů; tato částka je skoro vždy vyšší, než je původní představa firmy, která tento obchod hodlá budovat. Vyplývá to z průzkumu, který zahrnoval dvacet středních až velkých firem, které se rozhodly vytvořit svůj „obchod první generace“; jejich největším překvapením údajně bylo, že nedostaly ani zdaleka vše, co potřebovaly, od svého dodavatele aplikace pro elektronickou komerci a že potřebovaly obvykle dvě nebo tři další firmy, které jim pomohly s vytvořením obchodu.

Průměrná cena milion dolarů za obchod má navíc v dalších letech stoupat, a to rychlostí 25 % ročně během příštích dvou let. Z celkové ceny, kterou zákazník za e-shop vydá, se utratí 79 % za vytvoření (konzultace, programování, grafika, kontrola atd.) obchodu, 10 % za základní aplikační software a 11 % za hardware. Za největší a nejméně očekávaný výdaj firmy označily „back-end integraci“, tj. propojení elektronického obchodu se současným firemním informačním či ekonomickým systémem.

Podle Gartnera si dnes střední a velké firmy uvědomují, že je jejich povinností si vybudovat vlastní elektronický obchod v době od dvou do pěti let, aby zůstaly konkurenceschopné; za velký problém firmy označují to, že elektronický obchod se stane „morálně zastaralým“ již několik měsíců po svém vzniku.

Živě komentuje: ač byla studie provedena u malého množství firem (pouze dvacet – statistická chyba je tedy velmi vysoká), zdá se, že Gartner Group trefila hřebík na hlavičku. Střední a velké firmy potřebují kvalitní elektronické obchody, a neuspokojí je „shop in a box“, tedy jakousi polévku v prášku, ač těchto produktů je na světě nabízeno docela dost a jsou velice levné. Ukazuje se, že na současném trhu neexistuje „high-end shop in a box“, tedy velice bohatě a kvalitně vytvořený „prázdný obchod“, který by firma jen naplnila svými produkty, svou grafikou, propojila jej se svým ekonomickým a informačním systémem (bez nutnosti velkého doprogramovávání, tj. tento systém by měl obsahovat podporu pro zmíněné systémy) a spustila. Proč tomu tak není, je nejasné: buď je příliš těžké takto náročný a přitom univerzální obchod vytvořit, nebo v tom tvůrci nevidí dostatečný trh, popřípadě čekají (což je dost pravděpodobné), až se situace trošku uklidní a standardizuje – tvorba takovéhoto projektu je velice drahá a v dnešní době, kde obchod skutečně zastará za půl roku, by byla možná zbytečná.

Pokud můžeme potvrdit vlastní zkušenosti, pak prvotní výdaje do tvorby obchodu té třídy, jaké Gartner Group zkoumala, stojí v domácích podmínkách částku mezi jedním až dvěma milióny Kč (což vzhledem k ceně programátorské práce u nás a v USA může odpovídat); dále však jsou nutné výdaje ve výši čtvrt až půl miliónu Kč ročně, aby obchod nejenže morálně nezastarával, ale naopak využíval nové technologie a nové směry v e-businessu.

Váš názor Další článek: Stanoveno datum uvedení Windows 2000

Témata článku: Programování, Statistická chyba, Budování, Elektronický obchod, Elektro, Obchod, Velké překvapení


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 129

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně