Budoucnost Windows: v cloudu za předplatné

Microsoft se svým operačním systémem zaspal dobu. Konkurence již nabízí OS zdarma s častými aktualizacemi. Jakým směrem se bude Windows ubírat v následujících letech?

Na poslední konferenci Build ukázal Microsoft blízkou budoucnost svého operačního systému. Po aktualizaci s označením Windows 8.1 Update 1 by se měla objevit další verze, která ponese název Update 2 nebo rovnou Windows 8.2. Podle ruského bloggera Wzora, který se několikrát osvědčil jako důvěryhodný zdroj uniklých informací, by se tato verze měla začít distribuovat na podzim tohoto roku (pravděpodobně v září). Zatím není jasné, zda nová nabídka Start, kterou Microsoft ukázal na Buildu bude zapracována do této aktualizace nebo přijde až ve Windows 9. Ty by měly obsahovat kromě jiného novou generaci dlaždicového rozhraní Metra 2.

Ačkoliv se teprve spekuluje o devítkách, nebude od věci nakouknout do vzdálenější budoucnosti. Mnoho indicií totiž napovídá, že by Windows časem nemusel být desktopovým systémem dnešního typu. Již nyní sice obsahuje Metro pro dotykové displeje, stále je však distribuován standardní cestou a běží na běžném lokálním železe.

Klepněte pro větší obrázek 
Co nás čeká: návrat nabídky start a spouštění moderních aplikací v okně
 

Dohnat konkurenci

Microsoft a jeho Windows je na poli operačních systémů jediný, kdo se drží standardních distribučních cest. Stále si můžete zakoupit fyzické médium, v tom lepším případě si Windows stáhnout jako instalační obraz.

Konkurence je však někde jinde. Apple svůj OS X začal vydávat jako bezplatné aktualizace, kde nejsou zpoplatněné ani majoritní verze. Poslední Mavericks si tak uživatelé Maců stáhli zdarma jako běžnou aktualizaci systému. O Linuxových systémech ani není potřeba se zmiňovat. Distribuce, které jsou nějakým způsobem zpoplatněny, se na počítač běžného uživatele dostanou jen těžko. Ke konkurenci již však musíme počítat i Chrome OS, který se z prvních experimentů s ARMovými Chromebooky přesunul na výkonnější stroje notebookového i desktopového typu.

Klepněte pro větší obrázek
Apple svůj operační systém OS X distribuuje zdarma

A nakonec tu máme Android, který pohání většinu tabletů mimo iPady. A právě na tabletech už byl Microsoft donucen svoji distribuční politiku změnit. Výrobci tabletů nechtěli platit licenční vysoké poplatky za systém Microsoftu, protože ten neměl pro uživatele adekvátní přidanou hodnotu a tablety s Windows tak drtila konkurence. A tak přišla změna. Pro mobilní zařízení s úhlopříčkou displeje do devíti palců už nemusí výrobci Microsoftu platit nic. Nedočkáme se něčeho podobného i v plnotučné desktopové verzi?

Windows Cloud

Microsoft na svém webu uveřejnil inzeráty na dvě nové pracovní pozice, které možná prozrazují víc, než by samotný Microsoft chtěl. V prvním případě se jedná o pozici vývojáře, který by se měl připojit k týmu, jenž dostane na starosti vývoj „Windows as Service” – tedy Windows jako službu. Aplikace, které se označují jako Software as a Service jsou nejčastěji cloudová řešení, kdy se k pronajímanému serveru připojuje pouze vzdálený klient.

Druhý inzerát hovoří o zmenšeném klientu Windows s mnohem menším objemem, než je u standardního systému.  Mělo by se jednat o řády megabajtů, které budou obsahovat to nejpodstatnější – jádro systému, ovladače, síťové rozhraní a další komponenty potřebné k běhu systému.

Klepněte pro větší obrázek
Inzerát týkající se vývoje rapidně zmenšené verze systému

Kam tedy Microsoft míří? Wzor i další zdroje hovoří o probíhajícím vývoji platformy, která je zatím označována jako Windows Cloud. V zásadě by se mělo jednat o systém s podobným konceptem, jaký ukázal Google se svým Chrome OS. Na lokálním stroji poběží pouze základní systém, který můžeme přirovnat třeba k ořezané verzi Windows Starter. Vše by mohlo být úzce spjato s BIOSem a mělo by být umožněno offline používání. Další věci by však mohly být hostovány na vzdálených serverech a stejně jako v Chrome OS by další možnosti měly být závislé na připojení k internetu.

Zdarma nebo s předplatným

Windows, kterými by takovéto stroje byly vybaveny, nejsou přirovnávány k Windows Starter jen tak náhodou. Stejně jako se pro bezplatnou distribuci rozhodl Apple, by totiž i Microsoft mohl vydávat bezplatnou verzi systému. Teoreticky by tím zabil hned několik much jednou ranou. Rozhodně by se nemusel bát situace, která nastala s Windows XP. I uživatelé neochotní investovat do nové verze Windows by měli vždy aktuální systém, zdarma. Microsoft by si pak mohl zvolit několik cest, jak na takovém systému vydělávat. Nabízí se třeba Bing jako jediný možný vyhledávač a další využívání služeb Microsoftu.

Stejně jako v případě Starter Edition by mohlo být možné takovýto Windows zaplacením povýšit na plnou verzi. Vůbec by se však nemuselo jednat o jednorázovou platbu za licenci. Zde se nabízí paralela s Office 365, které pomalu budou vytlačovat klasické distribuce Office. Po platbě by v systému mohly být odemčeny všechny nedostupné možnosti, které by byly přístupné tak dlouho, dokud by uživatel nepřestal platit.

Klepněte pro větší obrázek
Takto vypadá Windows 7 Starter. Bude tak vypadat Windows 10 před zaplacením?

Zatím se asi nemusíme obávat okamžiku, kdy by Microsoft zaříznul desktopový Windows v podobě, kterou známe dnes. Minimálně Windows 9 si ještě budeme moci nainstalovat na stroje stejně jako doposud. Změna by však mohla přijít v horizontu tří až čtyř let, kdy se očekává Windows 10. Asi to ještě nebude systém ryze cloudový, ale vůbec bychom se nedivili, kdyby se za vyšší verze začalo platit formou předplatného, jako za Office 365.

Běžný domácí uživatel by měl ale dostat nový systém zdarma s novým počítačem a poté také zdarma každou aktualizaci. Plošné zpoplatnění je prakticky nemyslitelné, protože by tím Microsoft rychle přišel o svou stěžejní výhodu - největší podíl mezi operačními systémy. Ale předinstalovaný Windows zdarma by se mohl stát jen ryzím základem. Nebo to vidíte jinak?

Diskuze (103) Další článek: Apple zveřejnil betaverzi OS X 10.9.3 k testování i pro veřejnost

Témata článku: Budoucnost, Windows, Operační systémy, Předplatné, Běžná aktualizace, Síťové rozhraní, Nový Chromebook, Běžná platba, Apple software update, Starter, Běžná verze, Clo, Jádro systému, Fyzické médium, Důvěryhodný zdroj, Window, Instalační obraz, Systém předplatného, Tablet na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 80

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 27

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 50

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 21Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů