Budoucnost u Sony: zúžení výzkumu

Nový šéf Sony, největší světové firmy produkující audio a videotechniku, představil nedávno své plány. Elektronický konglomerát se v budoucnu hodlá soustředit na investice v oblasti výzkumu jen u výrobků, jako jsou mobily, videozařízení a televizory s plochou obrazovkou.

Růžová budoucnost?

Sony má nového ředitele, kterým je poprvé v historii firmy nikoli Japonec, ale Američan velšského původu – Howard Stringer. Nový šéf nedávno prezentoval svou vizi. A i když to samozřejmě není slavnostně vytrubováno do světa, jedno je jasné: bude se šetřit a propouštět. Firma potřebuje odřezat ještě trošku víc tuku. Předchozí šéf sice stáhl počet zaměstnanců o skoro 20 000, zjevně to ale nestačí.

Stringer, který byl předtím šéfem americké pobočky Sony, provedl akci, kterou nazval Project USA. Díky ní jen v této zemi snížil počet lidí o 9000. Nyní přichází s další akcí, která se nazývá – hádejte třikrát – Project Nippon. Jelikož Nippon znamená japonsky Japonsko, můžeme opět hádat, co to bude znamenat, ale už jen jednou. Stringer ostatně řekl, že jeho plán má za účel „maximalizovat zisk“ firmy.

Audio už není jedničkou

Sony patří mezi společnosti s vysokými výdaji na výzkum a vývoj – roční rozpočet je okolo pěti miliard dolarů. Stringer nechce příliš šetřit, ale spíše moderní mluvou „realokovat zdroje“, tedy soustředit je pouze na několik oblastí. A zde to začíná být zajímavé! Sony zřejmě podstatně zúží své velmi rozvětvené investice do výzkumu.

Firma sama říká, že investovat se bude pouze do „slibných“ oblastí. A těmito slibnými obory jsou zařízení pro práci s videem (přehrávače, rekordéry, kamery atd.), mobilní telefony (přes společnost Sony Ericsson) a televize s plochou obrazovkou.

V seznamu tedy chybí oblast výpočetní techniky – Sony je výrobcem zajímavých notebooků Vaio – a není zde zmínka ani o oblasti audio. Právě v ní byla firma dlouhá léta světovou jedničkou. Sony zřejmě usuzuje, že audio už nepatří mezi slibné oblasti – stejně jako počítače.

Sony má pravdu. V oblasti audia se toho už nebude mnoho dít, a budou zde tedy dominovat levní asijští producenti (zejména z Číny). To už ostatně nastává – z Číny se začínají valit překvapivě nikoli jen nejlevnější zařízení pro práci se zvukem, ale i například high-endové reproduktorové soustavy, nabízené za neobvykle nízké ceny. Sony chce investovat tam, kde to ještě má smysl, kde ještě lze investicemi do vývoje získat náskok na trhu. Ploché televize (LCD, OLED, plazma) sem firma řadí také.

Zdání totiž klame – na první pohled velmi jednoduchá zařízení jsou výrobně náročná a mají před sebou ještě velmi dlouhou a nákladnou cestu technického vývoje. Můžeme dokonce popustit uzdu fantazii a představit si televizi z elektronického papíru. Tedy z odrazné, nikoli vyzařovací plochy, kterou lze nejlépe sledovat při přímém slunečním osvětlení na zahrádce…

Pragmatik, ne vizionář

Podrobnější strategii chce Sony ozřejmit akcionářům i veřejnosti v září. Nástin předložený Stringerem asi bude fungovat, ale nečiší z něj nadšení vizionáře. Spíše lze vycítit pragmatickou úvahu zkušeného, špičkového manažera, který umí uspořádávat, komunikovat, zefektivňovat a řídit.

Ne náhodou je Stringer označován za chráněnce předchozího šéfa Ideiho, který si ho ostatně sám za nástupce vybral – ani Idei totiž za svých šest let u Sony nic zásadního nevymyslel. Na člověka, který opět ze Sony udělá firmu, nad jejímiž smělými koncepcemi budeme v úžasu zírat, si asi ještě chvilku počkáme.

Diskuze (16) Další článek: Mozilla Foundation vytvořila dceřinnou společnost Mozilla Corporation

Témata článku: Budoucnost, Sony, Sony Ericsson, Dlouhá léta, Nejlevnější mobilní telefony, Dlouhá historie, Růžová budoucnost, Nejlevnější televize, Japonec, Nippon, Televize akce, Jednička, Mobilní telefony sony ericsson, Roční rozpočet, Nejlevnější cesta, Howard, Plazma, Zúžení


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple