Budoucnost podle IBM: čtení myšlenek a žádná hesla

IBM opět představilo svůj výhled na dalších pět let v oblasti vývoje různých technologií. Osobní zdroje energie, žádná hesla nebo čtení myšlenek. Opravdu?
Budoucnost podle IBM: čtení myšlenek a žádná hesla

Společnost IBM nedávno oslavila výročí 100 let od založení a jak jsme vás informovali v podrobnějším článku, napříč její historií se objevilo několik revolučních technologií, které doslova změnily svět. IBM nyní zveřejnila v rámci projektu „Next 5 in 5“ pětici hlavních inovací, které by se měly stát realitou během příštích pěti let.

Aby to nebyl jen nudný přehled, pokusíme se k jednotlivým předpovědím postavit i názor, proč se tak nestane a jaké skrývá problémy. Až čas ukáže, zda se výhled do budoucnosti uspěl či nikoli.

Všudypřítomné využití energie

Trochu podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali v článku „Lidské tělo jako levný a efektivní zdroj napájení“. IBM předpovídá, že do pěti let bude v okolních zařízeních i v našich samotných tělech mnoho technologií, které budou díky vysoké efektivitě přeměny energie poskytovat napájení různým zařízením. Maximálně efektivní využití energie by mělo být i v oblasti prostor, ve kterých žijeme i pracujeme.

 

Nanotechnologie jsou sice jasným trendem, který změní lidstvo a věci kolem nás, do pěti let ale nelze čekat konstrukční změny v budovách či složitou přeměnu energie z průtoku krve v žilách. Stačí ale naopak využít efektivnější solární články pro různé frekvence, baterie nové generace a výsledek bude nejen levnější, ale také rychlejší na nasazení v rámci různých zařízení a po celém světě.

Konec hesel a nástup biometrie

V článku „10 biometrických technologií, které vás identifikují“ si můžete přečíst o různých technologiích biometrické identifikace. IBM předpovídá konec klasických hesel a postupný přechod na tyto formy biometrie. Týkat by se to mělo nejen například bankomatů, ale i domácích či firemních zařízení.

 

V tomto případě je konec otravných, složitých a různých hesel, které si člověk musí pamatovat či ukládat do pochybných míst, určitě jasný a dalo by se říci, že i nutný. Zatím nejpřesnější systém identifikace člověka je pomocí DNA a vzhledem ke snižování ceny technologií, které DNA dokáží zpracovat, se můžeme dočkat i tohoto řešení. Možná může být i kombinace několika technologií a jasná identifikace daného člověka.

Protože relativní „anonymita“ s velkou pravděpodobností nikdy nezmizí, lze předpokládat, že budeme používat nejen hlavní „účet“ coby novodobou obdobu občanského průkazu se všemi výhodami, které to přináší, ale zároveň nepřijdeme o možnost například anonymního internetu. I když to už je v dnešním případě, kdy jsou ukládány i logy na jednotlivých částech sítě, stejně naivní představa.

Čtení myšlenek jako ve sci-fi filmech

I tohoto tématu jsme se dotkli na VTM.cz v rámci článku „Už je to tady: Čip v mozku a ovládání počítače myšlenkou“, kde byl popisován i projekt BrainGate s přímým napojení na konkrétní mozkové části, které zajišťují ovládání pohybu těla. Ochrnutá uživatelka byla schopná se po delší době (několik měsíců) naučit trochu ovládat značku na monitoru, navíc velmi nepřesně.

IBM ale předpovídá, že budeme mít do pěti let technologii, díky které budeme moci samotnými myšlenkami provádět mnohem pokročilejší a komplexnější věci, jako rovnou vytočit konkrétní číslo v mobilním telefonu a podobně.

 

Nutno podotknout, že rychlost zkoumání našeho mozku je exponenciální, stejně jako u jiných technologií, ale tato představa patří do hodně vědeckofantastických představ. Pokud pomineme velmi těžko představitelné problémy s tokem myšlenek, mírně odlišné fungování mozku každého jedince a dlouhého učení (relativně jednoduché ovládání končetin se mozek učí i několik let a to při růstu mozku, kdy je na učení maximálně přizpůsoben), nastává také otázka, zda to dává smysl.

Pro využití této technologie, tak jak si to představují v IBM, bychom museli být schopni kompletně znát veškeré procesy a signály v mozku, které interpretují všechny myšlenky. V takové chvíli by to ale zároveň znamenalo zpětné inženýrství mozku a tedy i možnost stvoření kopie v počítači. Čtení z mozku by tak byl neefektivní a krkolomný způsob ovládání, elektronická verze mozku by totiž mohla být rovnou v počítači a virtuálním prostředí. Samostatným problémem s myšlenkami je ale ten, že nejsou jednoduché, přesné a hlavně neustále přeskakují.

Digitální a informační svět v plném proudu sítě

Do pěti let by dle IBM mělo až čtyři pětiny lidí na této planetě mít nějaký elektronický přístroj a s tím spojený přístup k informacím nejrůznějšího řádu. Tento trend se zvyšuje neustále, Google nedávno oznámil, že za jeden den je aktivováno přes 700 000 chytrých mobilních zařízení s Androidem a toto číslo se pochopitelně neustále zvyšuje. Výrazný posun se očekává například i v Indii, kde byly spuštěny různé programy pro rozšíření tabletů s internetem do škol a podobně.

 

Díky propojení a internetové síti se budou nové technologie a služby šířit stále rychleji a díky snadno vyhledatelným informacím bude také mnohem těžší být v takovém prostředí konkurenceschopný a odlišitelný.

Cílenější reklama a žádný spam

V oblasti cílené reklamy je již dnes jasné, že do budoucna bude tento způsob oslovení mnohem cílenější a osobnější pro konkrétní uživatele, jejich pozici, stavu a dalších vlastností, které ani nemusíme nikde vypisovat, ale lze je pomocí chytrých algoritmů zpracovat z vašeho chování na webu a dalších službách.

 

IBM se také snaží předvídat, že se dočkáme konce spamu a tedy již nebudeme dostávat nevyžádanou poštu. Díky pokročilým filtrům s umělou inteligencí, která zkrátka odhalí každý spam. Problém ale je, že jak stoupá technologie v tomto směru, stoupá samozřejmě i v tom opačném. Je to stejné jako u šifer, virů a podobně. Vždy bude „temná strana“, která bude chtít něco, co nemá (zájem uživatele, energii, peníze atd.) a dle podmínek se přizpůsobí a vyvine.

Dle předpovědi bychom se také měli dočkat pokročilejších automatizovaných systémů, které budou hlídat spoustu věcí za nás, od nákupu lístků naší oblíbené skupiny, která přijela do našeho blízkého okolí až třeba po hlídání chybějících surovin v domácnosti s odeslanou objednávkou pro dodávkovou službu.

Budoucnost bude

Pokud si na konci příštího roku užijete spousty vtípků na účet Mayů a chcete se těšit na vzdálenější budoucnost, můžete si přečíst například článek „Osm věcí, které v blízké budoucnosti změní náš život“.

Pokud jste i přes to k některým zmíněným předpovědím skeptičtí a vidíte budoucnost jinak, můžete se podělit v diskuzi pod článkem. Trochu pomoci by vám mohl také článek „Předpovídání budoucnosti: mýlit se je lidské“, kde si můžete přečíst o vývoji a problémech, na které si dát pozor a jakých hlavních pilířů se držet.

Diskuze (14) Další článek: Potvrzeno: Google představí svůj vlastní tablet

Témata článku: Technologie, Budoucnost, Heslo, IBM, Biometrie, Myši, Okolní svět, Chytrá věc, Čtení, Předpověď, Hlavní pilíř, Krkolomný způsob, Složitý způsob, Youtube Video, Zpětné inženýrství, Pokročilá předpověď, Lidský mozek, Složitá část, Quality, Neefektivní inteligence, Anonymní síť, Uživatelka, Výrazný posun, Opačná realita, Hlavní téma, Levné tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 102

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky