Budoucnost podle IBM: čtení myšlenek a žádná hesla

IBM opět představilo svůj výhled na dalších pět let v oblasti vývoje různých technologií. Osobní zdroje energie, žádná hesla nebo čtení myšlenek. Opravdu?
Budoucnost podle IBM: čtení myšlenek a žádná hesla

Společnost IBM nedávno oslavila výročí 100 let od založení a jak jsme vás informovali v podrobnějším článku, napříč její historií se objevilo několik revolučních technologií, které doslova změnily svět. IBM nyní zveřejnila v rámci projektu „Next 5 in 5“ pětici hlavních inovací, které by se měly stát realitou během příštích pěti let.

Aby to nebyl jen nudný přehled, pokusíme se k jednotlivým předpovědím postavit i názor, proč se tak nestane a jaké skrývá problémy. Až čas ukáže, zda se výhled do budoucnosti uspěl či nikoli.

Všudypřítomné využití energie

Trochu podrobněji jsme se tomuto tématu věnovali v článku „Lidské tělo jako levný a efektivní zdroj napájení“. IBM předpovídá, že do pěti let bude v okolních zařízeních i v našich samotných tělech mnoho technologií, které budou díky vysoké efektivitě přeměny energie poskytovat napájení různým zařízením. Maximálně efektivní využití energie by mělo být i v oblasti prostor, ve kterých žijeme i pracujeme.

 

Nanotechnologie jsou sice jasným trendem, který změní lidstvo a věci kolem nás, do pěti let ale nelze čekat konstrukční změny v budovách či složitou přeměnu energie z průtoku krve v žilách. Stačí ale naopak využít efektivnější solární články pro různé frekvence, baterie nové generace a výsledek bude nejen levnější, ale také rychlejší na nasazení v rámci různých zařízení a po celém světě.

Konec hesel a nástup biometrie

V článku „10 biometrických technologií, které vás identifikují“ si můžete přečíst o různých technologiích biometrické identifikace. IBM předpovídá konec klasických hesel a postupný přechod na tyto formy biometrie. Týkat by se to mělo nejen například bankomatů, ale i domácích či firemních zařízení.

 

V tomto případě je konec otravných, složitých a různých hesel, které si člověk musí pamatovat či ukládat do pochybných míst, určitě jasný a dalo by se říci, že i nutný. Zatím nejpřesnější systém identifikace člověka je pomocí DNA a vzhledem ke snižování ceny technologií, které DNA dokáží zpracovat, se můžeme dočkat i tohoto řešení. Možná může být i kombinace několika technologií a jasná identifikace daného člověka.

Protože relativní „anonymita“ s velkou pravděpodobností nikdy nezmizí, lze předpokládat, že budeme používat nejen hlavní „účet“ coby novodobou obdobu občanského průkazu se všemi výhodami, které to přináší, ale zároveň nepřijdeme o možnost například anonymního internetu. I když to už je v dnešním případě, kdy jsou ukládány i logy na jednotlivých částech sítě, stejně naivní představa.

Čtení myšlenek jako ve sci-fi filmech

I tohoto tématu jsme se dotkli na VTM.cz v rámci článku „Už je to tady: Čip v mozku a ovládání počítače myšlenkou“, kde byl popisován i projekt BrainGate s přímým napojení na konkrétní mozkové části, které zajišťují ovládání pohybu těla. Ochrnutá uživatelka byla schopná se po delší době (několik měsíců) naučit trochu ovládat značku na monitoru, navíc velmi nepřesně.

IBM ale předpovídá, že budeme mít do pěti let technologii, díky které budeme moci samotnými myšlenkami provádět mnohem pokročilejší a komplexnější věci, jako rovnou vytočit konkrétní číslo v mobilním telefonu a podobně.

 

Nutno podotknout, že rychlost zkoumání našeho mozku je exponenciální, stejně jako u jiných technologií, ale tato představa patří do hodně vědeckofantastických představ. Pokud pomineme velmi těžko představitelné problémy s tokem myšlenek, mírně odlišné fungování mozku každého jedince a dlouhého učení (relativně jednoduché ovládání končetin se mozek učí i několik let a to při růstu mozku, kdy je na učení maximálně přizpůsoben), nastává také otázka, zda to dává smysl.

Pro využití této technologie, tak jak si to představují v IBM, bychom museli být schopni kompletně znát veškeré procesy a signály v mozku, které interpretují všechny myšlenky. V takové chvíli by to ale zároveň znamenalo zpětné inženýrství mozku a tedy i možnost stvoření kopie v počítači. Čtení z mozku by tak byl neefektivní a krkolomný způsob ovládání, elektronická verze mozku by totiž mohla být rovnou v počítači a virtuálním prostředí. Samostatným problémem s myšlenkami je ale ten, že nejsou jednoduché, přesné a hlavně neustále přeskakují.

Digitální a informační svět v plném proudu sítě

Do pěti let by dle IBM mělo až čtyři pětiny lidí na této planetě mít nějaký elektronický přístroj a s tím spojený přístup k informacím nejrůznějšího řádu. Tento trend se zvyšuje neustále, Google nedávno oznámil, že za jeden den je aktivováno přes 700 000 chytrých mobilních zařízení s Androidem a toto číslo se pochopitelně neustále zvyšuje. Výrazný posun se očekává například i v Indii, kde byly spuštěny různé programy pro rozšíření tabletů s internetem do škol a podobně.

 

Díky propojení a internetové síti se budou nové technologie a služby šířit stále rychleji a díky snadno vyhledatelným informacím bude také mnohem těžší být v takovém prostředí konkurenceschopný a odlišitelný.

Cílenější reklama a žádný spam

V oblasti cílené reklamy je již dnes jasné, že do budoucna bude tento způsob oslovení mnohem cílenější a osobnější pro konkrétní uživatele, jejich pozici, stavu a dalších vlastností, které ani nemusíme nikde vypisovat, ale lze je pomocí chytrých algoritmů zpracovat z vašeho chování na webu a dalších službách.

 

IBM se také snaží předvídat, že se dočkáme konce spamu a tedy již nebudeme dostávat nevyžádanou poštu. Díky pokročilým filtrům s umělou inteligencí, která zkrátka odhalí každý spam. Problém ale je, že jak stoupá technologie v tomto směru, stoupá samozřejmě i v tom opačném. Je to stejné jako u šifer, virů a podobně. Vždy bude „temná strana“, která bude chtít něco, co nemá (zájem uživatele, energii, peníze atd.) a dle podmínek se přizpůsobí a vyvine.

Dle předpovědi bychom se také měli dočkat pokročilejších automatizovaných systémů, které budou hlídat spoustu věcí za nás, od nákupu lístků naší oblíbené skupiny, která přijela do našeho blízkého okolí až třeba po hlídání chybějících surovin v domácnosti s odeslanou objednávkou pro dodávkovou službu.

Budoucnost bude

Pokud si na konci příštího roku užijete spousty vtípků na účet Mayů a chcete se těšit na vzdálenější budoucnost, můžete si přečíst například článek „Osm věcí, které v blízké budoucnosti změní náš život“.

Pokud jste i přes to k některým zmíněným předpovědím skeptičtí a vidíte budoucnost jinak, můžete se podělit v diskuzi pod článkem. Trochu pomoci by vám mohl také článek „Předpovídání budoucnosti: mýlit se je lidské“, kde si můžete přečíst o vývoji a problémech, na které si dát pozor a jakých hlavních pilířů se držet.

Diskuze (14) Další článek: Potvrzeno: Google představí svůj vlastní tablet

Témata článku: Technologie, Budoucnost, IBM, Myši, Heslo, Biometrie, Youtube Video, Quality, Krkolomný způsob, Složitý způsob, Pokročilá předpověď, Složité heslo, Efektivní využití, Hlavní téma, Klasická předpověď, Anonymní síť, Hlavní účet, Složitá část, Přesná předpověď, Novodobá historie, Čtení, Myšlenka, Předpověď, Hlavní pilíř, Zpětné inženýrství, Levné tablety na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači