Budoucnost PC podle Microsoftu a HP

Na konferenci WinHEC představil Bill Gates prototyp počítačové sestavy budoucnosti. Sestava od Hewlett-Packard doplněná technologiemi Microsoftu naznačuje, kudy by se mohly ubírat počítače v příštích letech.
Budoucnost PC podle Microsoftu a HP
Konference WinHEC je pravidelným setkáním vývojářů hardwaru s podporou systému Windows. Také letos měl otvírací projev Bill Gates, který si opět nachystal nějakou tu lahůdku.

Již dopředu se vědělo, že bude představen koncept počítačové sestavy s kódovým označením Athens. Detaily byly odhaleny až na poslední chvíli a tak se můžeme podívat, co skutečně tato sestava budoucnosti bude nabízet. Pro zájemce je k dispozici také dokumentace ve formátu DOC (695 kB).

Ačkoli byl prezentován funkční prototyp v novém designu HP, neznamená to, že všechny počítače tohoto typu budou vypadat stejně, jde především o funkční výbavu, nikoli třeba o tvar displeje či klávesnice.

Základním rysem sestavy Athens je orientace na náročného pracovníka, který často telefonuje a pracuje s informacemi. Dominantou sestavy je širokoúhlý displej (16:10) s úhlopříčkou 23 palců. Velikost a prodloužený tvar by měl usnadnit práci s více dokumenty současně a zajistit lepší přístup k informacím na ploše. Monitor ale není pouze monitorem, obsahuje totiž také DVD či CD mechaniku, kamerku, reproduktory s mikrofonem a bezdrátové sluchátko s vlastním displejem.

Klepněte pro větší obrázek

Jedná se pouze o prototyp, klávesnice třeba není zrovna ergonomická, to se ale pochopitelně v reálu může změnit. Ten topinkovač v pozadí je samotný počítač.

Klávesnice a myš jsou bezdrátové, připojované stejně jako sluchátko přes Bluetooth. Monitor je spojen jediným tlustým kabelem se samotným počítačem, ten je ale jen miniaturní krabičkou, kterou můžete klidně někam schovat, počítač se vypíná přes klávesnici, mechanika je v monitoru a tak v podstatě nepotřebujete vůbec vědět, kde počítač vlastně je umístěn. Počítač je navíc velmi tichý bez hlučných ventilátorů.

Počítač má zapínáním blíže k notebooku, nevypíná se, pouze stiskem tlačítka na monitoru přechází do úsporného režimu, díky tomu je zapnutí a vypnutí otázkou pár sekund. Aby nedošlo případně ke ztrátě dat při výpadku napájení, má počítač inteligentní zdroj, který při výpadku napájení sám převede počítač do režimu spánku, kdy se prostě všechna data uloží na disk a počítač se zcela vypne.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je vidět z živé prezentace Chada Magendanze z Microsoftu, nejedná se jen o počítačový obrázek, ale o reálný produkt. Při srovnání s člověkem vynikne mohutnost obrazovky.

Velký důraz se kladl na telefonování. Počítač je propojen přímo s telefonní zásuvkou a tak může fungovat jako normální telefon. Při vyzvánění telefonu se vám zobrazí okno s dodatečnými informacemi o volajícím, můžete si třeba vytáhnout z kontaktů podrobnější informace a hovor můžete přijmout. Pro hovor lze využít vestavěné reproduktory s mikrofonem, bezdrátové sluchátko nebo běžnou náhlavní soupravu. Stejně tak můžete během hovoru přehazovat hovor mezi jednotlivými variantami, prostě stejně jako u běžného telefonu s funkcí hlasitého poslechu. Bezdrátové sluchátko má navíc vlastní LCD displej s informacemi o volajícím.

Protože systém podporuje Bluetooth, při použití mobilního telefonu s Bluetooth máte stejné možnosti správy hovorů jako u běžného hovoru přes pevnou linku, také můžete třeba telefonovat přes vestavěné reproduktory s mikrofonem v monitoru.

Athens jsou jen konceptem ukazujícím, že budoucnost hardwaru jde ruku v ruce se softwarem a v době, kdy se počítače stávají běžnou nudnou komoditou tu je stále prostor pro inovaci. Nebyl dán žádný termín uvedení na trh, spíše to lze chápat jako výzvu pro další výrobce, aby se také přidaly k tomuto konceptu. Pokud nic jiného, jasným poselstvím je integrace plné podpory hlasu do počítače, zneviditelňování samotného počítače a snaha o odstranění zdlouhavých startů a vypínání počítače. Že to nakonec celé vypadá jako mix několika produktů Apple můžete brát třeba jen jako pozoruhodnou shodu okolností.

Diskuze (73) Další článek: Apple prodal na iStore přes milion skladeb

Témata článku: Budoucnost, Hewlett Packard (HP), Sestavy, Dodatečný hardware, Běžný hovor, Bezdrátové sluchátko, Běžný poslech, Klávesnice k počítači, Sluchátka s mikrofonem, Mikrofony, Bezdrátové telefony, Běžný monitor, HP, Tlustý kabel, Sluchátka k počítači, Klávesnice bluetooth, Bezdrátový spoj, Sluchátka bluetooth, Sluchátko, Ergonomická klávesnice, Funkční koncept, Vestavěný mikrofon, Bluetooth reproduktor, Sluchátka Apple, Funkce počítačové klávesnice


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85