Budoucnost Internetu v Česku: jen samé dial-upy?

Podle analýzy má i v příštích pěti letech dominovat připojení přes telefonní linku: nevábná vize pro „pořádné“ využívání Internetu.
Budoucnost Internetu v Česku: jen samé dial-upy?
Podle dalšího ze „středoevropských“ průzkumů firmy IDC bude v příštích pěti letech u nás i v dalších okolních zemích (Polsko, Slovensko, Maďarsko) převládat připojení k Internetu přes telefonní linku, konkrétně spojení vytáčené, platné jen po dobu připojení, nikoli pevné. IDC uvádí ve svých prognózách i čísla – zatímco počet připojení v těchto zemích je v roce 2001 dohromady (!) 2,2 miliónu, v roce 2005 to má být 4,5 miliónu. (Slovo „připojení“ nerovná se „uživatel“, ale „jedno přípojné místo“. Připojením tak může být jedna domácnost s jedním až mnoha uživateli, nebo též firma s jedním až libovolně mnoha uživateli). Česká republika by měla mít ke konci roku 2001 celkem 440 připojení k Internetu; přepočteme-li si to číslo na počet obyvatel v ČR a v celém „Viszegrádu“ (cca 65 mil. lidí), pak jsme na tom nadprůměrně dobře.

IDC uvádí, že klíčovým faktorem růstu spotřebitelského segmentu v dalších letech bude tzv. volné připojení k Internetu. Jinými slovy: bude růst počet domácností připojujících se k takzvanému Internetu zdarma. U firem v roce 2001 stále převládá počet vytáčených připojení, a to až z 90 %; v roce 2005 má klesnout na 75 %, tj. čtvrtinu firemních připojení budou tvořit pevné linky.

U uvedených čísel i prognózy nás zřejmě zaskočí, jak jsou malá; IDC ale tradičně patří k nejkonzervativnějším či nejpesimističtějším výzkumníkům internetového trhu – známé jsou diskuse o počtu uživatelů Internetu (tj. „lidí“) před zhruba rokem a půl, kdy se názory lišily až o 150 % a nejnižší odhady přinášela právě IDC. Oponenti z řad internetových podnikatelů argumentovali počtem IP adres, které by svědčily o násobně větším počtu; tento spor ale nikdy pořádně vyřešen nebyl.

Pokud se prognóza IDC splní, pak nejbližších pět let ještě nebude znamenat žádný výrazný boom Internetu, spíše pozvolný vzestup. Pokud má až drtivá většina uživatelů stále přistupovat k Internetu přes vytáčenou linku, tj. spojením s nízkou kapacitou, penalizovanou navíc placením „za každou vteřinu“, není to moc dobrá zpráva pro podnikatele nabízející pokročilé služby na Internetu. Dial-up je dobrý tak pro přijetí a odeslání pošty, chvatnému a povrchnímu pobrouzdání po pár webech – a odpojit se. Zpráva tedy nepředpokládá výrazný růst kabelových připojení k Internetu (je pravda, že to je ve hvězdách, nebo záleží na rozhodnutí velkých operátorů kabelové televize investovat či neinvestovat do tohoto druhu připojení), jaksi vůbec pomíjí připojení k Internetu přes mobily (od 2003 by už vysokorychlostní datové připojení přes mobily dvouapůlté a třetí generace mělo být poměrně běžné), a na druhé straně také nediskutuje otázku, zda „Internet zdarma“ přežije. Současná distribuce poplatků za připojení je totiž pro internetové „zdarmaprovidery“ značně nevýhodná a v zákulisí se často diskutuje o tom, že se dominantní operátoři víceméně domluví a přístup k Internetu zdarma ukončí.

Témata článku: Budoucnost, Internet, Kabelové spojení

61 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Radek Strebl 5. 10. 2001 14:37:19

    Vazeny pane Hlavenka, ja osobne si myslim, ze monopol CT na hlasove...

  • Milan Svoboda 17. 9. 2001 14:50:30
    Fajn, nikdo me nenuti ty sluzby potom pouzivat
  • Jiří Hlavenka 10. 9. 2001 22:24:36
    A sakra. Než jsi to napsal, tak jsem si toho vůbec nevšiml
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

Včera | Stanislav Mihulka | 9

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky