Budoucnost Internetu je v… kabelu

Všechno je to vlastně jen o té konektivitě - a o snu, ve kterém budou mít všichni Internet doma a zadarmo.
Pokud něco dusí ještě rychlejší rozmach Internetu, pak je to konektivita – je buď drahá, nebo špatná, nebo, zejména ve státech jako je ten náš, obojí. O tom, že v budoucnu musí být konektivita všeobecně dostupná a víceméně zdarma, příliš sporu není; kudy ale povede cesta, se ještě zdaleka neví.

Možností je několik, připomeňme si například bezdrátové přenosy nebo přenos internetových dat elektrickou sítí; jako nejžhavější favorit se ale jeví jiné médium – přenos pomocí kabelů, technologie dnes využívaná rozšířenou kabelovou televizí. Nejvíce v poslední době toto téma zahustil právě Microsoft; v loňském roce investoval do několika firem aktivních v oblasti kabelové televize (má například významný podíl ve velké americké kabelovce ComCast, pohltil WebTV) a začátkem prosince konečně odhalil své velké plány: vytvoření „kompletního softwarového řešení pro kabelový průmysl“, sestávající jak z obslužného serverového software, tak z programů určených pro Set-top boxy, které přístup k Internetu kontrolují, dále software pro tvůrce internetového obsahu šířeného po kabelu, a řadu dalších produktů určených zejména pro konkrétní zájmové (uživatelské) skupiny. Výsledkem by mělo být médium, které se dá nazvat jako „televize nové generace“: možnost sledování běžných filmů a jiných programů, ovšem s možností interaktivity (zastavení, opakování sekvence; aktivní účast diváka v televizních soutěžích, nákupy v Tvshopppingu, přehrávání placeného videa, videokonferencing a samozřejmě běžná práce s Internetem). V USA je dnes 65 miliónů uživatelů kabelové televize; její rozšíření v jiných místech na světě je velmi různé, ale velká města jsou „prodrátovaná“ skoro všechna.

Živě komentuje: protože se všichni velcí proroci už alespoň jednou docela krutě zmínili, co se týká budoucího rozvoje Internetu, panuje i u nadějně vypadajících kabelů opatrnost. Ano, kabely se mohou stát tou toužebně očekávanou věcí, která přivede vysokokapacitní Internet do každé domácnosti, ale také může jít jen o další bublinu – vzpomeňme na to, jak kdysi dopadla interaktivní televize propagovaná SGI, jak dopadly internetové kanály. Možnou překážkou se nyní mohou stát právě firmy, bez kterých to nepůjde – impéria „providerů“ kabelových televizí. Tyto firmy (u nás třeba KabelNet, Cable Plus atd.) jsou totiž impéria ne nepodobné telekomům – vykopaly si výkopy a zákopy, položili do nich své kabely a tím jim patří některá území prakticky navždy, protože dvakrát nikdo kopat do země nebude, ani mu to zřejmě nebude povoleno. Tyto firmy investovaly do kabelové televize velké finance s rozpočtenou návratností na desítky let, a nyní jim Internet začíná bortit plány: chce další investice a nenabízí žádné zvláštní příjmy navíc. Je dobře známé, že nejvíce se firmy „mrskají“ pod nátlakem konkurence, jakmile konkurence není, mají sklon ke zkostnatění a usnutí na vavřínech. A Internet nepotřebuje jenom růst, on potřebuje růst rychle; pokud kabelovky selžou, je docela pravděpodobné, že si prorazí cestu jinudy.

Kabelový průmysl navíc nevítá aktivity Microsoftu s obrovským jásotem. Tyto firmy jsou zvyklé na roli „vládců“: diktují svým zákazníkům ceny, jejich dodavatelé jak technologií, tak obsahu (televizní společnosti vyrábějící programy šířené na kabelu, placené pochopitelně z reklamy), a dobře vědí, že by je Microsoft zkoušel „secvičit“ tak, jak se mu to podařilo v oblasti osobních počítačů – je dobré si uvědomit, že Microsoft má dnes díky svému software čistý zisk z každého prodaného počítače ve výši 10-15% jeho ceny, a toto procento stále stoupá. Microsoftu v této oblasti konkuruje – jak jinak – nejvíce firma Sun a pak řada menších, nezávislých firem, kde je technologicky nejdále firma @Home.

Diskuze (1) Další článek: Dá se překročit limit 2 terabyty u pevných disků pod Windows NT?

Témata článku: Microsoft, Budoucnost, Internet, Opatrnost, Televize 02, Program televize dnes, Televize 4 k, Kabelová televize, Velký plán, Televize 55, I televize, Televize 81, Televize 80, Televize program, Televize 32, Internetová televize, Nezávislá televize, Televize a internet, Televize s internetem, Kabel, Televize 60


Určitě si přečtěte

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku