Budoucnost čipsetů od ALi

Firma ALi (Acer Laboratories, Inc) poodhalila roušku tajemství, proto se nyní můžeme seznámit s nástinem budoucnosti čipových sad této firmy.
Firma ALi (Acer Laboratories, Inc) poodhalila roušku tajemství, proto se nyní můžeme seznámit s nástinem budoucnosti čipových sad této firmy. Shodně jako jiní výrobci čipsetů i ALi bude podporovat jak Slot 1 / Socket 370, tak i Slot A / Socket A. V následujícím roce hodlá ALi uvést sedm nových Northbridge a dva Southbridge čipy.

Northbridge M1641B pro Slot 1 / Socket 370 podporuje DDR SDRAM paměti. V současné době již jsou k dispozici vzorky, na trh by se měl dostat ve třetím čtvrtletí letošního roku. V téže době bude k dispozici i první čipová sada ALi pro procesor AMD Athlon s názvem M1647. Do funkce Southbridge bude k dispozici obvod M1535D+, který má zvětšený počet USB portů na šest a podporu UltraDMA/100.

Ve čtvrtém čtvrtletí bude uvedena sada M1642, která zřejmě vychází z M1641B, ale má integrovaný grafický videoakcelerátor. Bude určen pro levné vysoce integrované počítače. Pro pracovní stanice a servery bude určen M1651 Northbridge. Ten bude vedle DDR SDRAM podporovat high speed link bus. K němu bude obvod Southbridge M1653 s Fast Ethernet síťovou kartou a poprvé v ALi čipsetech integrované IEEE 1394 rozhraní. Obdobou M1642 bude pro AMD procesory čip M1648 (zřejmě pro AMD Duron).

V prvním čtvrtletí roku 2001 se dočkají i procesory AMD rodiny Athlon podpory high speed link bus v Northbridge obvodu M1657. Díky tomu i tyto procesory budou moci využít Southbridge obvod M1653 s jeho IEEE1394. Zároveň bude nová čipová sada pro mobilní aplikace (notebooky, subnotebooky atd.) s názvem M1644M. Jako všechny ostatní bude i tento podporovat DDR SDRAM.

Živě komentuje: Společným jmenovatelem snad u všech výkonnostních kategorií je podpora DDR SDRAM pamětí a žádná zmínka o podpoře RDRAM. Southbridge M1535D podporuje 4 USB porty, rozšířená verze dokonce šest. Tolik portů prozatím nepodporuje žádná konkurenční čipová sada. Tím se firma ALi viditelně připravuje na dobu, kdy z počítačů zmizí standardní paralelní a sériová rozhraní.

U výkonných počítačů se do Southbridge M1563 vedle Fast Ethernet síťové karty integrovalo IEEE 1394 rozhraní. Zatím zde není zmínky o USB 2.0, které má obdobnou rychlost, jako konkurenční IEEE1394. Na informace o SerialATA je ještě velmi brzo.

Diskuze (5) Další článek: Hudba: zajeďte si na MP3 summit

Témata článku: Notebooky, Budoucnost, Čipy, Busy, Společný jmenovatel, Ali, Čip, Fast, Čipset, Speed


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5