Budoucnost Applu: hybridní systém, ARM a cloud?

Nový operační systém Lion začíná mít prvky z iOS, který ale vychází ze základů desktopového systému. Dočkáme se hybridního rozhraní a velkého přechodu na cloud?
Budoucnost Applu: hybridní systém, ARM a cloud?

Apple oficiálně představil nový desktopový (notebookový) operační systém Mac OS X Lion, který nově obsahuje ovládací prvky a vlastnosti z mobilního systému iOS, který se nachází v tabletu iPad, iPhonu či hudebnímu iPodu.

Vše má jediný cíl – co nejjednodušší a nejrychlejší ovládání a práce se systémem, bez nutnosti zbytečných úkonů. Jakým směrem se vlastně Apple a spolu s ním i další výrobci nakonec vydají?

Hybridní systém pro různá zařízení

Mezi novinkami systému Lion se objevilo i spousta takových, které zcela jistě změní způsob, jak používáme počítač, a to nejen v případě počítačů Mac. Jednou z hlavních je automatické ukládání verzí dokumentů a stavu aplikací. Už žádné klikání na disketu, či občasné ukládání jednou za čas. Vše se bude ukládat okamžitě s každou změnou, stejně tak v případě nastavení aplikací a jejich stavu ve chvíli, kdy jsme je opustili.

Tato technologie je extrémně důležitá pro budoucí spojení a synchronizaci v rámci ekosystému dalších zařízení, jakými jsou jiné počítače, notebooky či mobilní zařízení. Všimněte si fungování například v iOS. Uživatel neřeší ukládání, aplikace se včetně dat po vypnutí „uspí“ a uloží se tak včetně rozpracovaných dat, takže pokud ji pustíte znovu, můžete okamžitě začít tam, kde jste skončili.

Na mobilních zařízeních je také vidět postupný odklon od spodních vrstev počítače, jako je například souborový systém, složky a podobně. Soubory dané aplikace jsou vždy přístupné v rámci této aplikace, zcela se mění systém, jak pracujeme s daty. Žádné složité ukládání někam do složky, spuštění emailového klienta, hledání souboru a přiložení. Celý tento proces lze naradit jednoduchým kliknutím přímo v aplikaci.

Klepněte pro větší obrázek

I počítače se systémem Mac OS X ale dostaly nejen podobné technologie, které byly nejdříve vyvinuté pro „post PC“ zařízení, ale také nové způsoby ovládání. Kromě klávesnice a myši, které patří mezi nejstarší způsoby ovládání počítačů, přibylo dotykové ovládání, ať už v rámci myši nebo velkého touchpadu.

Apple proto zavádí uživatelské prostředí z mobilních dotykových zařízení i na desktopové systémy. To by však nemělo příliš velký význam, pokud by Apple nechystal ještě něco zajímavějšího. Asi nejpravděpodobnějším krokem jsou dotykové iMacy, jejichž konstrukci si již Apple patentoval.

Klepněte pro větší obrázek

Nelze však čekat, že desktopové uživatelské rozhraní pro velké displeje bude během několika let vypadat jako u mobilních zařízení s malým displejem. Spíše se stane součástí a jakousi nadstavbou, která bude moci být spuštěna či používána při konkrétním způsobu ovládání. Hlavní rozdíl je přesná klávesnice+myš proti nepřesnému dotyku.

Lze tak očekávat, že Apple postupně sjednotí vnitřní stavbu operačního systému (tento trend zahájil i Microsoft u Windows), která bude nabízet dvě základní formy uživatelského rozhraní dle velikosti displeje a způsobu ovládání. Je vždy jednodušší vytvářet a postupně optimalizovat a vylepšovat jeden základ, a pokud to jde, tak i ostatní části. A dělat věci jednoduše, to je jeden z důvodů, proč Apple zažil takový úspěch a kompletně pohřbil chytré mobilní telefony s příchodem iPhonu v roce 2007.

Přizpůsobený software, ale co hardware?

Apple v současnosti používá dvě platformy – x86 (Intel) pro notebooky a desktopy, která je v současnosti nejlepší možností vzhledem k vysokému výkonu a relativně dobré spotřebě. V mobilní sféře je však jasným vítězem ARM (dříve Samsung, dnes upravený Apple A5), který nabízí dostatečný výkon, malé rozměry a technologie pro akceleraci všeho možné. Jeho spotřeba je navíc pod hranicí wattu.

Jak je vidět na iPadu, i výkon současné platformy ARM je dostatečný pro běžné procházení internetu, střihání a enkódování videa (vysoký paralelní výkon grafických čipů lze využít i na univerzální úkoly), vyřizování a psaní emailů, tvorbu dokumentů a podobně. Můžeme k tomu přidat i hry s pokročilou grafikou, videkonference či úpravu fotografií a další oblasti.

Nesmíme však zapomenout, že výkon těchto extrémně úsporných mobilních ARM platforem bude už v roce 2015 přibližně stonásobný oproti dnešku. Potřeba nejvýkonnějších strojů se navíc velmi rychle přesouvá do segmentu profesionálů, kteří vyžadují velké množství operační paměti, velké úložiště dat, specializované programy atd.

V případě běžných uživatelů však není nutné kupovat nový a rychlejší model počítače každý rok, na běžné věci jim vystačí mnohem déle. Samozřejmě, že je nutné v určitých intervalech upgradovat z důvodu postupně náročnějších a sofistikovanějších operačních systémů, webových stránek a multimediálního obsahu, ale rozhodně nelze říci, že by rok starý počítač byl nepoužitelný.

K tomu přidejte cloud, který nabízí takřka nekonečný výkon, který uspokojí i ty nejnáročnější uživatele a zákazníky. V budoucnu tak sice možná budeme mít jednoduché počítače s dostatečným výkonem pro lokální zpracování dat, ale díky cloudu budeme moci využít i obrovský výkon v datacentrech. Proč totiž počítat velmi náročné věci na výpočetní výkon pomalu a neefektivně na lokálním stroji.

Za několik let bychom se tak možná mohli dočkat přechodu Applu na platformu ARM, minimálně v oblasti notebooků a počítačů pro běžné uživatele. Sjednocení by totiž usnadnilo optimalizaci a zjednodušilo vývoj. Profesionálové a nároční uživatelé by tak mohli stále mít své výkonné a drahé x86 stroje, ale i v této oblasti možná nakonec zvítězí kombinace vícejádrových ARM procesorů s vysokou frekvencí a výkonnou grafikou s možností extrémního výkonu v cloudu.

Budoucnost je bezdrátová

Základními potřebami člověka se stává nejen energie v podobě elektřiny, ale také informační kanál v podobě internetu. Už dnes je i v našich končinách dostupný internet s rychlostí přesahující 100 Mb/s, po světě se staví optické linky, které začínají na gigabitových rychlostech a tempo stále zrychluje. Do deseti let budeme mít bezdrátový mobilní internet s rychlostí 100 Mb/s a vyšší. V domácnostech budeme mít v nejhorším případě stomegabitové rychlosti, stejně tak kdekoli s vysílačem mobilních operátorů.

Díky tomu bude možné to, co dnes ještě nelze realizovat, i když se najdou výjimky jako třeba Onlive, který dokázal problém rychlosti linek vyřešit už dnes. Místo přesunutí dat na fyzická úložiště bude jednodušší mít vše v cloudu a používat sdílení – vše bude automaticky v datacentrech a stačí sdílet pouze odkaz, nikoli samotný soubor, což je samozřejmě mnohem efektivnější a opět lze zjednodušit proces předávání informací.

A když už jsme u Applu a jeho zařízení, i zde jsou vidět jasné trendy. Konec starým technologiím, konec optické mechaniky, konec kabelům. Iphone už dnes potřebuje spodní konektor vlastně pouze na dobíjení, Apple už přešel na WiFi synchronizaci a pravděpodobně se ho tak v budoucnu zbaví, stejně jako sim karty. Nabíjení je už dnes možné bezdrátově (viz Palm) a až pokročí solární technologie, která se v podobě článků pod displejem či na zádi úsporného zařízení bude starat o neustále nabíjení, lze na drátové nabíjení zcela zapomenout.

Jak je vidět na novém Thunderbolt displeji, který figuruje jako dokovací stanice, může být jeho smysl v budoucnu mnohem důležitější. Jak ukázal funkční koncept Motoroly Atrix, lze mobilní přístroj proměnit v rozšířený počítač i s klávesnicí a velkým displejem, což je vlastně jeden z možných cílů veškerého zmíněné vývoje, spojování a zjednodušování.

Klepněte pro větší obrázek

Jednou bychom tak mohli s sebou nosit malý mobilní počítač s platformou ARM, který doma položíme vedle velkého displeje s klávesnicí a myší. Po okamžitém spárování se před námi objeví plnohodnotný desktop, který však běží přímo z mobilního přístroje. Displej sloužící zároveň jako dok může mobilní přístroj ještě dodatečně nabíjet, synchronizace už však probíhá kompletně přes cloud, včetně zálohy celého přístroje a vašich dat.

Naše data tak bude mít ve svých datacentrech jeden z velkých hráčů jako Apple, Google nebo Microsoft. Budete mít na výběr, ale cesta zpátky už nebude možná. Lokální ukládání se stane historií a dětem budeme vyprávět, jaké to kdysi bylo, když ještě nebyl svět spojen ultrarychlým internetem.

Témata článku: Software, Hardware, Apple, Budoucnost, Technologie, Počítače, Cloud, Tablety, Mobility, ARM, Bezdrátové nabíjení, Běžná aplikace, Mobilní zařízení, Mobilní data, Uživatelská data, Automatické ukládání, Malý stroj, Starý přístroj, Běžný notebook, Bezdrátová klávesnice s touchpadem, Náročný profesionál, Velký výkon, Uživatelská složka, Lion, Obří zařízení

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje