Na 1. dubna ohlášené představení budoucího směřování Amigy se ukázalo jako představení nejasné vize postavené na reálných základech.
Na 1. dubna ohlášené představení budoucího směřování Amigy se ukázalo jako představení nejasné vize postavené na reálných základech. Amiga budoucnosti by měla být hardwarově nezávislá a základem operačního systému by měl být Linux.
Nebylo představeno žádné zařízení určené pro prodej, byl uveden pouze vývojářský kit, který by měl dát vývojářům šanci začít programovat pro Amigu budoucnosti. V jádru je tento kit ale hodně konfekční. Z běžné sestavy AMD K6-II na 500 MHz, 64 MB RAM je trochu vyčnívá GeForce 256 od Nvidia. Nvidia se tak po X-Boxu objevuje v dalším specializovaném zařízení. Operačním systémem je Red Hat Linux, tím se tedy Amiga jednoznačně přiklonila k velké vývojářské základně, která již okolo Linuxu existuje.
Vtip nové Amigy je v systému Tao. Na nějakém počítači (hardwaru) běží Linux, nad ním systém Tao s virtuálním procesorem, nad kterým je samotný systém Amigy. Tao zajišťuje hardwarovou nezávislost a tedy schopnost provozu na libovolné hardwarové platformě. Přesto bude Amiga podporovat omezenou množinu hardwaru, kvůli lepší možnosti optimalizace.
Mimořádný důraz je věnován podpoře Javy, dalšími spolupracujícími firmami jsou tady Corel a SUN. Corel bude dodávat také svou distribuci Linuxu, která je více orientována na uživatelské ovládání.
Vkrádá se mi na mysl otázka, čím se bude chtít Amiga odlišit? Pokud bude Amiga vyrábět hardware – zaměří se jasně na jednu hardwarovou platformu, multiplatformní schopnosti tak využijí především vývojáři. Použitý hardware bude zřejmě konfekční a běžně dostupný. Operační systém je zdarma dostupný již nyní. Podnikat na novo v hardwarovém byznysu je velmi složité a Amiga bude startovat tady takřka z nuly. Její minulí vývojáři jsou dávno pryč, nebo nepřejdou na novou platformu, její bývalí uživatelé jsou dávno pryč, nebo je neuchvátí Linux jako zatím nevyzrálá herní platforma. Amiga tedy i přes hardwarový comeback možná skončí právě v té softwarové oblasti u licencování vlastních grafických knihoven a vyvíjení specializovaných nadstaveb. Její předchozí majitel Gateway chtěl právě omezit Amigu pouze na software.
Modla všech – set-top boxy jsou zatím velmi v plenkách a stále přes několikaleté sliby zde nelze pozorovat výraznější šíření. Amiga, která by se právě ráda stala jedním z dodavatelů takových řešení, se bude muset hodně ohánět. Zatím mne opravdu ještě nepřesvědčila.