Budoucí vědci prozkoumali, který superhrdina má nejlepší superschopnosti

  • Studenti univerzity v Leicesteru zjistili, jak moc jsou schopnosti superhrdinů realizovatelné
  • Porovnali superhrdiny a jejich superschopnosti v přehledné tabulce
  • Cvičení slouží jako budoucí příprava pro vědecké objevy a jejich komunikaci s veřejností

Komiksoví superhrdinové zažívají obrovský úspěch nejen ve filmech, ale i ve hrách a dalších formátech. Každý hrdina se vyznačuje specifickými vlastnostmi, které patří mezi superschopnosti, ale také mezi slabosti.

I když jde jen o vymyšlené příběhy, jistě mnoho z vás napadlo, jestli konkrétní superschopnosti jsou vůbec realizovatelné s přihlédnutím k fyzice tohoto vesmíru. Stejnou otázku si dali i vybraní studenti a budoucí skuteční vědci z univerzity v Leicesteru, kteří superhrdiny prozkoumali v průběhu let 2009 až 2016 s vědeckým přístupem.

Nejlepší je Superman

Superman podle celkového srovnání vyšel v rámci výzkumu jako nejlepší superhrdina s nejlepší výbavou i s přihlédnutím k jeho slabostem. Mezi hlavní složku patří získávání energie ze Slunce a laserový pohled. Studenti se tak na každou buňku jeho těla podívali jako na solární článek, který zároveň slouží pro uchování energie. S přihlédnutím na zákon o zachování energie to znamená, že efektivita převodu energie při účinnosti 12 % je 7.07x105 J/s.

mos.jpeg
Superman získává energii ze Slunce, ale podle výpočtů by se musel slunit hodně dlouho a velmi často (Zdroj: vodule)

Otázkou ale samozřejmě je, zda energii tímto způsobem získávají I vnitřní buňky jeho těla. Pokud ne, šlo by jen o získávání energie z odkryté části těla, což jsou pochopitelně zcela miniaturní čísla.

Pokud jde o laserový zrak, přirovnání k CO2 laseru s 20% efektivitou a přepočtem maximální fotosyntézy a energie, kterou je na Zemi ze Slunce možné získat, nebyl by Superman tak dobrý, jako ve filmech. Na přeříznutí 5cm železného bloku by se totiž potřeboval slunit přibližně 35 minut.

Podobně by to bylo například při zastavení vlaku s celkovou hmotností 185 tun, který jede rychlostí 127 km/h. Potřeboval by se k tomu slunit 1.4x105 sekund, tedy takřka jeden a půl dne.

S tím souvisí i například osmihodinový let, ke kterému by potřeboval mít efektivitu buněk jako u solárních článků s efektivitou 656 000 %. Pokud jde o schopnost odolat kulkám, bylo by to možné s mnohem větší hustotou kůže na úrovni 296 g/cm3.

Wolverine, Thor a Mystique na předních pozicích

V případě dalších superhrdinů, kteří se mohou pochlubit celkově dobrým vyvážením superschopností a slabostí, se objevily Thor, Mystique a Wolverine.

Například Thórovo kladivo Mjolnir, pokud by bylo vyrobeno pomocí železa, by při hodu z odhadované rotace 15 otáček za sekundu mělo kinetickou energii 4.72x105 J, což odpovídá přibližně tunovému automobilu jedoucího rychlostí 78 km/h. Pomocí blesků a se 100% efektivitou by mohl Thor dosáhnout energie na úrovni 2x1012 W, což je stokrát více, než poskytuje největší jaderný reaktor v Japonsku (8x109 W).

thor_the_dark_world-wide.jpg
Thor s kladivem Mjolnir a ovládáním blesků (Zdroj: Marvel)

Mystique se dokáže proměnit v kohokoli a tím pádem se i uzdravovat. Mutace genů by mohla být dle analýzy podobná jako u ryby s označením Medaka japonská. Problémem je ale rychlost proměny, která by reálně trvala desítky let a dále by pak hrozilo například vyšší riziko rakoviny při těchto procesech.

Spiderman a nebezpečné houpání po New Yorku

Hlavní předností Spidermane jsou pavučiny, respektive hedvábí, pomocí kterého se dokáže zhoupnutím přesouvat rychle mezi mrakodrapy New Yorku, kde se příběhy odehrávají.

2w67029.jpg

Podle reálných informací dokáže 1cm pavoučí vlákno udržet až 8,8 tun a v nejnáročnějším okamžiku při zhoupnutí by působila síla 1524 N. Vlákno by tak bez obtíží vydrželo, ale problém by byl s roztažností, která činí u pavoučího vlákna až 40 %, takže by Spiderman mohl nečekaně přistát přímo na zem.

Iron Man a Batman v ohrožení

Iron Man je „obyčejný“ člověk, který si bere na sebe speciální oblek, ostatně podobně jako Batman. Iron Man využívá pokročilou konstrukci, která dokáže odolat střelám i většího charakteru, jako třeba konstrukce automobilu při nárazu. Dle výpočtů by ale k přežití z přímého zásahu tankovou střelou musel mít oblek tloušťku přes 3 metry.

BATMAN_vs_IRON_MAN1-900x675.jpg
Batman ani Iron Man nedopadli dobře (Zdroj: Magnatas)

Nejhůře ze všech dopadl ale Batman, který by dle propočtů měl problém přežít už samotné přistávání při rychlosti a úhlu, jaký je prezentován například i v nejnovějších filmech.

Naučné cvičení pro budoucí vědce

I když se na první pohled může zdát, že studenti řeší zbytečnosti a celé zaměření je nesmyslné, není tomu tak. Dle vyjádření je kurz zaměřen na to, aby se studenti seznámili s procesem publikace materiálů a aby se snažili dané téma kreativně popsat. Základem jsou sice tvrdá data, vědecká fakta a výpočty, ale i ty je v některých případech nutné dobře „prodat“. Především, pokud jde o komunikaci s veřejností, která nemá možnost jít příliš do hloubky.

Final Superpower Chart.png
Tabulka porovnání superschopností a slabin superhrdinů (Zdroj: University of Leicester)

Jak uvádí profesor Cheryl Hurkett, studenti se kromě samotného vědeckého přístupu musí naučit najít v daném subjektu zábavu a nadšení. Díky kombinaci všeho lze pak posouvat naše znalosti zase o něco kupředu.

Vědecký rozbor vlastností dalších superhrdinů a proveditelnosti některých jejich schopností můžete sami prozkoumat na oficiálních stránkách, kde naleznete i odkazy k jednotlivým PDF se všemi výpočty.

Diskuze (47) Další článek: Odpovězte videem: Facebook nově umožňuje nahrávat videa do komentářů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,