Bude třetí operátor mobilních telefonů?

V současné době se diskutuje o podmínkách pro provoz další sítě mobilních telefonů v ČR. Jaké názory na budoucnost této sítě mají odborníci i důležití hráči na poli telekomunikací?
Setkání potenciálních operátorů, těch stávajících a odborné veřejnosti se uskutečnilo na diskusním fóru DCS-1800 – třetí mobilní operátor pro digitální síť. Jak jste asi postřehli, současní GSM operátoři (Eurotel, Radiomobil) provozují svoje sítě na frekvenci 900 MHz. Existuje však další pásmo, ve kterém lze mobilní telefony provozovat – 1800 MHz. A právě na provozování sítě v tomto pásmu se chystá ČTÚ (Český telekomunikační úřad, regulátor telekomunikačního trhu v ČR) vypsat soutěž.

ČTÚ se snaží vyvarovat případných chyb a proto konzultuje podmínky licence, kterou vítěz soutěže získá, s odbornou veřejností, současnými operátory GSM, ale i potenciálními zájemci o licenci. O pečlivosti (nebo podcenění?) svědčí možná i to, že s téměř 100 % pravděpodobností nebude dodržen termín výběru konzultační firmy, která s výběrem vhodného partnera pomůže. ČTÚ také nemá zatím jasno o dalších lhůtách celého procesu (není si jistý, jestli bude používat naše lhůty vyplývající ze zákona o veřejných zakázkách, nebo zvolí normy platné v EU), takže si nemůžeme být ani jisti tím, jestli nebudou měněna pravidla soutěže v jejím průběhu (jak je v ČR zvykem).

Ze strany potenciálních operátorů zazněla především obava z příliš krátkých lhůt, ve kterých bude muset od okamžiku udělení licence zprovoznit síť. Zatím uvažovaná čtyřměsíční je krátká – za rozumnou je považována 5-6 měsíců, ale zazněly i názory, že by klidně tato lhůta mohla být i 18 měsíců. Jeden problém jsou lhůty pro stavební řízení. Kdo někdy něco stavěl ví, že kromě schopných stavitelů potřebuje hromadu razítek a na ty se čeká docela dlouho. Do hry také vstoupí posuzování místních samospráv – stavba nových sloupů v krajině se může stát oprávněným terčem protestů ekologických iniciativ. Díky těmto řízením se může stavba sítě pořádně prodloužit. Kdyby byly lhůty příliš krátké, nutil by jeden státní orgán k porušování legislativy platné pro jiný – operátor by si mohl vybrat, jestli poruší licenční podmínky, nebo stavební zákon. Druhý aspekt při stanovení termínu zprovoznění sítě je spíše marketingový. Po několika měsících bude nová síť pokrývat maximálně Prahu, Brno a dálniční tahy (vzpomeňte si na pokrytí Radiomobilu v začátcích). I když později bude síť dobudována, bude na operátorovi stín „toho, kdo má malé pokrytí“. Radiomobil by opět mohl vyprávět (bohužel, zástupce Radiomobilu se musela z účasti na fóru omluvit a také Eurotel nevyslal svého oficiálního zástupce). Pro by stálo za úvahu zvolit volnější termín s tím, že operátor se stejně pokusí spustit síť k nějaké dřívější, marketingově využitelnější události.

ČTÚ se snaží nového operátora chránit. Proto by mělo být mezi opatřeními pro jeho ochranu možnost přistupovat na už vybudované sloupy nesoucí BTS – nebylo by pěkné, kdyby na každém kopci stály tři sloupy mobilních operátorů. Samozřejmě by za tuto možnost nový operátor musel těm stávajícím platit. Jde ale opět o vyváženou cenu, aby se někdo nesnažil udělat si ze sloupů zlatý důl. Mnohdy také není ekologicky únosné, aby se budovaly další sloupy.

Na tomto řešení se všichni shodnou, námitky stávajících operátorů jsou ale k dalším uvažovaným opatřením – vnitrostánímu roamingu a přidělování frekvencí v pásmu 900 MHz. Vnitrostátním roamingem se myslí skutečnost, že v místech, kde není signál DCS-1800, by mohl použít uživatel se svým dualbandovým telefonem (ty budou v budoucnosti všechny – nové singlebandové se už prakticky nevyvíjejí) použít sítě operátora GSM-900. Problém je, že by stávající operátoři byli k tomuto nuceni. Jenže toto řešení bych nechal spíš na dohodě operátorů – se svým Paegasem také nemůžu telefonovat tam, kde nemá signál (a přitom vím, že Eurotel ho na takovém místě má). Zajímavá je také informace Eurotelu, že Radiomobil mohl požádat Eurotel (má to v licenčních podmínkách) o vnitrostátní roaming, ale neudělal to.

Dalším opatřením je poskytnutí frekvencí 900 MHz. Pokrytí signálem o frekvenci 1800 MHz si totiž vyžádá až dvakrát více BTS než u stávajících sítí. Proto zejména ve venkovských oblastech se budování sítě prodraží. Pokud by však nový operátor mohl budovat síť na této frekvenci, výrazně by ušetřil a současně by měl větší pokrytí. Stávající operátoři si mnohdy stěžují, že ve městech nemají dostatek frekvencí na kvalitní pokrytí a proto se jim tento krok příliš nezamlouvá. Vstřícnější by však byli, kdyby mohli naopak ve městech sami využívat frekvence 1800 MHz. Tomuto „výměnnému“ obchodu však brání to, že jejich zákazníci nemají zatím dualbandové telefony. Toto ochranné opatření je zřejmě nejkontroverznější a bude jej třeba dále diskutovat se současnými operátory. Zazněl také názor, že by bylo lepší ochranná opatření nepoužívat – Radiomobil také nebyl příliš chráněn a právě díky tomu je dnes situace na trhu GSM taková, jaká je – řekl bych, že dobrá.

Drobností, která by však ale neměla činit problémy, jsou propojovací dohody, především se sítí SPT Telecom. Všichni, tedy i SPT Telecom, Eurotel a Radiomobil, mají povinnost připojit další sítě ke svým, otázka je pouze za kolik. Nejen veřejnost by asi zajímalo, kolik platí za připojení dceřiná společnost SPT Telecomu – Eurotel a jestli je tato cena shodná i pro Radiomobil. V paměti je totiž ještě nedávný případ společnosti MultiTone, která u nás provozuje pagerovou síť, ovšem díky neshodám s SPT Telecom o poplatcích (při použití principu CPP – Calling Party Pays – platí volající, takže se jak provozovatel pagerů, tak SPT Telecom musí dělit o tyto poplatky) je její síť v podstatě mrtvá.

Ať už budou podmínky pro udělení licence jakékoliv, zdá se, že zájem o provozování třetí sítě u nás je a ve hře rozhodně nejsou žádná malá jména. V diskusi sice zazněla i obava z uzavření kartelové dohody Pegasu a Eurotelu (kteří přece jenom zpočátku budou mít technologicky horší sítě než jejich třetí konkurent), ale po posledním „incidentu“ s pražským metrem tomu nevěří ani největší škarohlíd. Majitelé dualbandových telefonů se tedy už můžou těšit na kvalitnější síť, my ostatní můžeme doufat v další krvavou cenovou válku.

Váš názor Další článek: ViewSonic G653: nevšední patnáctka

Témata článku: Nedávný případ, Malé pokrytí, Razítka, Kopec, Propojovací síť, Ochranné opatření, Tel, Ochranné pásmo, Kvalitní pokrytí, Mobilní operátor, Roaming, Mobilní telefony brno, Operátor, Stavební řízení, Odborná veřejnost, Pegasus, Licenční poplatek, Opera, Stavební zákon, Pager, Telefon, Zlatý důl, Nový zákon


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně