Bude se chtít Microsoft učit u Linuxu?

Bazar nebo katedrála? Dva pohledy na tvorbu software, přísně organizovanou a "otevřenou" získávají zastánce právě oné otevřené cesty... z firmy Microsoft?
Počítačový svět má zase jednu pěknou aférku. Na Internetu se objevil dokument, podle data pojmenovaný jako "The Halloween Document" (což jej samozřejmě zase mírně znevažuje a předstírá mystifikaci, asi jako kdyby se u nás použilo spojení "Aprílový dokument"); jeho celé znění můžete najít zde.

Ze začátku nebylo jasné, zda není dokument podvrhem - poněkud pracnou legráckou někoho neznámého, který si chce trošku vystřelit z pověstné studené rétoriky Microsoftu; firma však později přiznala jeho pravost. Dokument je autorstvím analytika firmy Microsoft, který rozebírá model používaný freewarovou komunitou (GNU projekt, Linux a další). Je kuriózní, kolik pozornosti dokument, který neprobírá nic neznámého, vyvolal; ponechejme to nyní stranou.

Dokument tvrdí, že by Microsoftu velice pomohlo, kdyby tento druh softwarové tvorby, ve které mají vývojáři volný přístup ke kódu a mohou jej bez tvrdých regulí modifikovat a obohacovat, také využil (používá se roztomilé slovo "modeloval"; to se mně líbí, budu jej taky používat, když budu chtít vyjádřit "opsal, oprášil, okopčil" a nebudu to chtít říct naplno). Byť má Microsoft slušně propracovanou integraci svých produktů, uvnitř firmy to údajně nefunguje - jednotlivé týmy jsou "státy ve státě", nekomunikují a je prý skoro nemožné docílit, aby se mohly simultánně ovlivňovat při vývojářské práci. Ukazuje se prý, že freewarové komunity skutečně zvládají něco, co se zdá na první pohled nemožné - bez jasného vedení a hierarchie týmu, bez jasných termínů, úkolů atd. Výsledkem je, že se těmto komunitám daří vytvářet lepší software a rychleji, a díky tomu, že (například) Linuxová komunita sílí, znamená přímou finanční hrozbu pro Microsoft, uzavírá zpráva.

Živě komentuje: domnívám se, že u Microsoftu se velice přesně ví, jak freewarové vývojářské komunity fungují a nepotřebují k tomu psát sáhodlouhé dokumenty, které pak ještě navíc nějak záhadně prosáknou ven. Navíc si jsem jistý, že i Microsoft o podobném druhu tvorby software uvažuje, a že to dřív nebo později použije zejména u svých internetových aplikací - jakýmsi skromným pokusem je třeba technologie ActiveXu, kde se u appletů sdílí hodně kódu a kde jakási podobná vývojářská komunita, která funguje paralelně a vzájemně se obohacuje, existuje. Nicméně je nutné říci ještě jednu věc: programování je druh umění (alespoň zčásti) a bude vůbec velice obtížné jej kdy směstnat do komerčních škatulek, do pracovních dob "od-do", do přísné hierarchie, výkazů, plnění atd. Freewarová komunita nesmírně přitahuje špičkové mozky; svět Microsoftu také přitahuje špičkové mozky, a není to jen penězi, ale tím, že se zde "mění svět". Nicméně z hlediska intelektuálních kapacit jsou oby tyto "soupeřící armády" velice silné - a velice vyrovnané.
  

Váš názor Další článek: Windows NT: tip pro fanoušky příkazového řádku

Témata článku: Software, Microsoft, Lin, Přímý pohled, Volná tvorba

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost