Bude se chtít Microsoft učit u Linuxu?

Bazar nebo katedrála? Dva pohledy na tvorbu software, přísně organizovanou a "otevřenou" získávají zastánce právě oné otevřené cesty... z firmy Microsoft?
Počítačový svět má zase jednu pěknou aférku. Na Internetu se objevil dokument, podle data pojmenovaný jako "The Halloween Document" (což jej samozřejmě zase mírně znevažuje a předstírá mystifikaci, asi jako kdyby se u nás použilo spojení "Aprílový dokument"); jeho celé znění můžete najít zde.

Ze začátku nebylo jasné, zda není dokument podvrhem - poněkud pracnou legráckou někoho neznámého, který si chce trošku vystřelit z pověstné studené rétoriky Microsoftu; firma však později přiznala jeho pravost. Dokument je autorstvím analytika firmy Microsoft, který rozebírá model používaný freewarovou komunitou (GNU projekt, Linux a další). Je kuriózní, kolik pozornosti dokument, který neprobírá nic neznámého, vyvolal; ponechejme to nyní stranou.

Dokument tvrdí, že by Microsoftu velice pomohlo, kdyby tento druh softwarové tvorby, ve které mají vývojáři volný přístup ke kódu a mohou jej bez tvrdých regulí modifikovat a obohacovat, také využil (používá se roztomilé slovo "modeloval"; to se mně líbí, budu jej taky používat, když budu chtít vyjádřit "opsal, oprášil, okopčil" a nebudu to chtít říct naplno). Byť má Microsoft slušně propracovanou integraci svých produktů, uvnitř firmy to údajně nefunguje - jednotlivé týmy jsou "státy ve státě", nekomunikují a je prý skoro nemožné docílit, aby se mohly simultánně ovlivňovat při vývojářské práci. Ukazuje se prý, že freewarové komunity skutečně zvládají něco, co se zdá na první pohled nemožné - bez jasného vedení a hierarchie týmu, bez jasných termínů, úkolů atd. Výsledkem je, že se těmto komunitám daří vytvářet lepší software a rychleji, a díky tomu, že (například) Linuxová komunita sílí, znamená přímou finanční hrozbu pro Microsoft, uzavírá zpráva.

Živě komentuje: domnívám se, že u Microsoftu se velice přesně ví, jak freewarové vývojářské komunity fungují a nepotřebují k tomu psát sáhodlouhé dokumenty, které pak ještě navíc nějak záhadně prosáknou ven. Navíc si jsem jistý, že i Microsoft o podobném druhu tvorby software uvažuje, a že to dřív nebo později použije zejména u svých internetových aplikací - jakýmsi skromným pokusem je třeba technologie ActiveXu, kde se u appletů sdílí hodně kódu a kde jakási podobná vývojářská komunita, která funguje paralelně a vzájemně se obohacuje, existuje. Nicméně je nutné říci ještě jednu věc: programování je druh umění (alespoň zčásti) a bude vůbec velice obtížné jej kdy směstnat do komerčních škatulek, do pracovních dob "od-do", do přísné hierarchie, výkazů, plnění atd. Freewarová komunita nesmírně přitahuje špičkové mozky; svět Microsoftu také přitahuje špičkové mozky, a není to jen penězi, ale tím, že se zde "mění svět". Nicméně z hlediska intelektuálních kapacit jsou oby tyto "soupeřící armády" velice silné - a velice vyrovnané.
  

Váš názor Další článek: Windows NT: tip pro fanoušky příkazového řádku

Témata článku: Software, Microsoft, Přímý pohled, Volná tvorba, Lin


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku