Bude příští superpočítač postaven na standardním AMD 770 čipsetu?

Firma AMD před nedávnem zveřejnila první informace o čipové sadě AMD770, která je určena pro nové procesory s kódovým názvem Mustang.
Firma AMD před nedávnem zveřejnila první informace o čipové sadě AMD770, která je určena pro nové procesory s kódovým názvem Mustang. North Bridge obvod čipové sady AMD 770 totiž umožňuje připojit kromě dvou procesorů ještě čtyři další obvody North Bridge stejného typu. To umožní propojení více obvodů North Bridge mezi sebou. Ke každému lze připojit dva procesory, takže rázem vznikne superpočítač s dvojicemi procesorů AMD.

Propojení je umožněno díky nové systémové sběrnici s názvem LDT. Tou má disponovat právě nová čipová sada AMD 770. Na přiloženém modelovém schématu je ukázka osmiprocesorového systému se čtyřmi paměťovými bankami. Díky návrhu systému lze rozšiřovat teoreticky do nekonečna. To zatím žádná ze známých neumožňovala.

Současné nejvýkonnější počítače světa používají procesory PowerPC firmy IBM, Alpha firmy DEC/Compaq, dokonce i mnohými proklínaná rodina Pentium firmy Intel (od verzí Pro až po Xeony). Obrovský výkon je docílen díky vysokému počtu (relativně) nevýkonných procesorů (tedy vzhledem k výkonu celku). Obdobná technika se používá při zvyšování výkonu a spolehlivosti levných disků při spojování do RAID polí.

Superpočítač ASCI Red je podle žebříčku TOP500 ze 7. června roku 2000 nejrychlejším superpočítačem světa. Je postaven na standardních Intel Pentium II Xeon procesorech a 128 nebo 256 MB paměťových modulech. Procesorů bylo použito necelých deset tisíc (přesně 9536) a celková velikost RAM paměti je 606 GB.

Firma IBM prosadila své procesory PowerPC 604e do superpočítače s názvem ASCI Blue Pacific. I tento procesor známe z normálních počítačů. Mimochodem – podle žebříčku TOP500 je tento počítač druhým nejvýkonnějším na světě.

Tyto údaje jsou sice z nejčerstvějšího žebříčku, dnes je však jisté, že při příštím vydání na podzim tohoto roku bude vše jinak. Před nedávnou dobou byly ohlášeny nové superpočítače s ještě vyššími výkony.

Živě komentuje: Systém čtyř univerzálních bran je velmi starý. Typicky se objevil jako komunikační brána součástek zvaných transputery. Jednalo se o jednočipové procesory, které byly poměrně výkonné a měly ony zmíněné čtyři univerzální komunikační brány. Samotný název transputer je kombinací slov transistor a computer. Tím chtěli autoři naznačit, že stejně jako se dnes počítač skládají z tranzistorů jako základního prvku, mohou se i počítače skládat z transputerů jako základních kamenů.

Obrovským propagátorem a výrobcem v jednom byla firma Inmos v druhé polovině osmdesátých let. V té době byla práce více procesorů byla řídká až skoro nemožná. Mnohé procesory sice podporovaly víceprocesorovou komunikaci, ovšem nebylo čipové sady, která by tuto techniku využila, případně nebyli zákazníci.

Poměrně známý počítač s transputerem je Atari TT, které vzniklo na základě legendárního počítače Atari ST s procesorem rodiny Motorola 68000. Jednoznačně transputerovým se stal počítač Atari Transputer Workstation ATW800 (známý též pod označením ABAQ), představený v listopadu roku 1987 na Comdexu. Ten používal transputer INMOS T800-20, který měl 32bitovou vnitřní strukturu RISC a takt 20 MHz. Maximální počet transputerů byl 13 (podle jiných zdrojů 17). Přímo na čipu se nacházela RAM paměť velikosti 4 KB. Stroje nestartoval z pevného disku, jak je to dnes naprosto samozřejmé, ale z diskety 3,5“ 720 KB (ano, DD disketa), z ní se nainstaloval ovladač SCSI a až potom byl k dispozici připojený pevný disk. Problémem byla nejen vlastní konstrukce, ale též operační systém. Tím byl Helios, klon Unixu s podporou víceprocesorových (resp. vícetransputerových) systémů. Stroj byl vyroben pouze v limitované sérii čítající do roku 1995 (!) zhruba 600 kusů a neměl následníka. Výkon byl na dobu vzniku obrovský – 260 MFLOPS při 13 transputerech. Pro zajímavost – snad největším zákazníkem byla firma Kodak.

V dnešní době jsou víceprocesorové systémy stále oblíbenější. Způsobuje to kromě jiného vysoká poptávka po levném výkonu. Víceprocesorové systémy jsou navíc podporovány v běžných operačních systémech a nejen serverových, dokonce i na pracovních stanicích (MS Windows 2000 Workstation / Server, různé verze Linuxu atd.). Další vlastností, která umožňuje víceprocesorové systémy, jsou vlastní aplikace. Ty jsou často překladačem konstruovány tak, aby mohly pracovat jak na jednoprocesorových, tak i víceprocesorových systémech typu SMP (například dvou či čtyřprocesorové stroje s procesory od procesoru Intel Celeron až po Intel Pentium III Xeon).

V dnešní době se již ustupuje od superprocesorů s obrovským výkonem (jako byly ty v superstrojích Cray) a spíš se přechází na víceprocesorové systémy. Ukázalo se, že ve výsledné podobě nejenže systém může být levnější, ale i výkonnější. O to jde u superpočítačů především.

Použití svých procesorů v superpočítačích je pro každého výrobce prestižní záležitost. Nyní bude mít AMD reálnou šanci se mezi tuto elitu dostat.

Diskuze (1) Další článek: Seznam a Atlas se hádají, kdo z nich je větší

Témata článku: Windows, Čipy, Levný stroj, Nejvýkonnější dvojice, Superpočítače, Superstroj, Čip, Čipset, Mustang, Deco, Atari, Obrovská poptávka, Legendární počítač, Pacific, Známý pocit, Známý systém


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85