Bude OpenBSD zrušeno?

Projekt známého operačního systému OpenBSD měl skončit poté, co jeden z jeho hlavních programátorů veřejně kritizoval americkou vládu za vojenskou akci v Iráku.
Theo de Raadt, jedna z klíčových postav stojících za vývojem linuxového operačního systému OpenBSD (OBSD), se rozhovoru pořízeném před dvěma týdny pro list The Globe and Mail of Toronto vyjádřil, že se "cítí poněkud nepříjemně kvůli původu peněz na vývoj OBSD". Zdrojem příjmu totiž není žádná soukromá společnost či neziskové organizace, ale Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) amerického ministerstva obrany. "Pokouším se ale přesvědčit sám sebe, že náš grant znamená, že nebude postavena nejméně polovina další řízené střely," poznamenal dále de Raadt.

Pár dnů potom co rozhovor vyšel a programátora citovalo několik dalších novin, obdržel de Raadt e-mail od hlavního vedoucího grantu pro OBSD, Jonathana Smitha, ve kterém mu bylo oznámeno, že jeho vyjádření v novinách jsou nepohodlná a nepříjemná. Poté mu bylo sděleno, že grant byl ukončen. De Raadt dokonce tvrdil, že byl Smithem nucen k „omezování své svobody projevu“.

Situace samozřejmě vyvolala zájem médií a reagovat tak musela i DARPA. Její mluvčí druhý den oznámila, že projekt OpenBSD je auditován. "Jako součást běžného procesu, zhodnotíme a ohodnotíme práci, která byla dosud vykonána a která by měla být udělána do budoucna," stálo v emailovém sdělení narychlo rozeslaném médiím. Smith, jenž je také profesorem Pennsylvánské univerzity, odmítl záležitost jakkoliv komentovat.

O tom, zda vývoj OpenBSD bude pokračovat i nadále má rozhodnout audit ministerstva obrany. Pozorovatelé a odborníci však soudí, že si DARPA, po zájmu, který projevila média, nedovolí projekt zrušit. Vyhozen by neměl být ani de Raadt - tedy alespoň ne hned.

Na vývoj operačního systému OpenBSD, jenž je určen pro použití na serverech, bylo od roku 2001 vyčleněno 2,3 miliónů dolarů. Theo de Raadt odhaduje, že 85 procent financí z uděleného grantu už bylo použito. Asi jeden milión dolarů měl být dosud vyplacen jeho vývojářům - velkou část práce na OBSD však odvedla skupina asi 80 dobrovolníků, kteří placení nejsou. Dalších 500 tisíc dolarů pak získala britská skupina programátorů, pracujících na projektu OpenSSL, jenž je používán ke kódování dat.

V posledních sedmi letech byla odhalena pouze jediná bezpečnostní chyba systému OpenBSD a ten si tak získal velkou oblibu. Za posledních šest měsíců byly z Internetu staženy tisíce jeho kopií. Agentura DARPA je ve světě známá vybudováním počítačové sítě, která se poté vyvinula v dnešní Internet.

Diskuze (67) Další článek: Resource Kit Tools pro Windows Server 2003 a XP

Témata článku: Internet, Britská skupina, Běžné pořízení, Smith, Jonathan, Toronto, Střela, Grant

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost