Bude K7 konečně konkurencí špičkovým Pentiím?

Podle technických specifikací vypadá nový procesor od AMD skvěle.
Zhruba za měsíc (v červnu) zřejmě přijde na trh možná nejnapínavěji očekávaný procesor pro osobní počítače za poslední rok – čip s názvem K7 od americké firmy Advanced Micro Devices. Důvod je jediný – čip by se totiž mohl stát konkurentem nejvýkonnějších Pentií (P III či dokonce P III Xeon) od Intelu, takže by i v tomto segmentu nastala cenová válka, která by mohla srazit ceny nejvýkonnějších stanic a serverů na dnes neuvěřitelné částky.

Podle dostupných informací i od nezávislých analytiků se totiž firmě AMD podařilo navrhnout procesor, který je poprvé výrazným „originálem“ a který přináší velmi mnoho pokročilých technologických rysů, které nemají ani čipy od Intelu. Co platí na papíře, samozřejmě nemusí ještě platit ve skutečnosti; firma AMD měla v minulosti nejvíce problémů zejména se schopností vyrobit potřebné množství procesorů a ukazuje se, že se „úzké hrdlo“ celého procesu postupně posouvá od schopnosti navrhnout ke schopnosti vyrobit. Čip byl již demonstrován na setkání akcionářů firmy a to dokonce na frekvenci jednoho gigahertzu – byť se speciálním podchlazováním, od firmy KryoTech. Šéf firmy Sanders, který je ovšem známý svými bombastickými, v praxi později nenaplněnými sliby tvrdí, že jeho firma bude schopna dodávat „nejvýkonnější Windows-kompatibilní procesor pro nejbližších šest měsíců až rok“.

Čip K7 je podle expertů oproti Pentiu III lepší v optimalizaci pro vysoké provozní frekvence (spolupráce s KryoTechem rozhodně není jen pro účely předvádění – mělo by se jednat o běžnou, zákazníkům nabízenou variantu pro nejvýkonnější servery, pochopitelně to ovšem nebude za cenu normálního chladiče); dále používá systémovou sběrnici EV6, která je používána zatím u některých ne-PC serverů, a která pracuje na 200 MHz, dvojnásobku rychlosti sběrnice u P III.

Živě komentuje: protože do uvedení produktu do světa zbývá měsíc a běželo již několik úspěšných předváděček, dá se věřit tomu, že AMD navrhla a technologicky vypracovala špičkový procesor. Jenomže Intel má dnes osm fabrik a AMD jednu, což přináší nejen „osminovou kapacitu“, ale, což je horší, riziko stoprocentního výpadku. Když vypadne Intelu jedna fabrika – třeba i kvůli plánované údržbě, rekonstrukci atd. – dokáže to Intel ostatními továrnami překlenout tak, aby zákazníci, kteří samozřejmě žádají perfektní plnění svých objednávek, nepoznali. Když se totéž stane AMD, nemá firma jinou možnost než opozdit dodávku, na čemž stojí kompletace a dodávky počítačů.

Zatím neexistuje jediná oficiální zpráva o tom, za kolik se bude K7 prodávat; analytici hovoří o rozmezí mezi 400-500 dolary za kus, což je asi o 40% méně než nejvýkonnější Pentium III. Pokud by byl čip konkurenceschopný a neměl technické problémy či nároky (motherboardy atd.), zřejmě by mu výrobci serverů dali přednost – i u výkonnějších počítačů je samozřejmě úspora ve výši 300 dolarů na nákladech gigantická. Ještě výraznější je tato úspora u serverů, kde nejvýkonnější P III Xeon stojí 3600 dolarů – tato cena je gigantická a Intel má samozřejmě na tomto čipu grandiózní zisk (odhaduje se, že nákladová cena je někde okolo 500 dolarů), vždyť vyšší nákladovou položkou oproti ostatním čipům je zde jen 2 MB sekundární cache. Zkuste si spočítat, jak by při vyeskalované cenové válce, ve které by šli oba výrobci až „na kost“, mohla být nižší cena například u osmiprocesorového serveru... (zatím ovšem osmicestný procesor s K7 možný není).

Červen tedy může být pro procesorový svět skutečně horký měsíc – Intel se už z minulosti naučil rychle či dokonce v předstihu reagovat na plány AMD, takže možná výrobci špičkových počítačů a serverů nebudou v létě ani stačit přepisovat ceníky.

Diskuze (3) Další článek: LED v sektoru C1

Témata článku: Windows, Horký měsíc, Ostatní výrobci, Pentium, S PEN, Konkurence, Provozní frekvence, Špičkový počítač, Kompatibilní procesor, Jediná frekvence


Určitě si přečtěte

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně