Bude disketa kapacity 32 MB další mrtvolou nebo konečně řešením?

Firma MKE (Matsushita-Kotobuki) představila na výstavě World PC Expo 2000 v Tokiu způsob, jak na běžnou disketu nahrát 32 MB dat.
Firma MKE (Matsushita-Kotobuki) představila na výstavě World PC Expo 2000 v Tokiu způsob, jak na běžnou disketu nahrát 32 MB dat. Tak vysoké kapacity se docílilo díky jinému způsobu záznamu dat. Místo původního neefektivního zápisu se nyní používá kombinace zónového zápisu, PRML (Partial Response Maximum Likelihood) a samoopravného kódu C1ECC. Výsledkem je právě ona zmíněná kapacita 32 MB.

Porovnání obou formátů

název média 3,5" 2HD FD32MB
fyzická velikost 3,5" 3,5"
kapacita 1,44 MB 32 MB
kolikrát se vejde 1,44 MB 1x 22x
počet stop na stranu 80 777
počet sektorů na stopu 18 53 až 36
kapacita stopy 9,2 KB 18,4 až 27 KB

Další novinkou z této výstavy byla mechanika LS120 (A:drive nebo též SuperDisk) s dvojnásobnou kapacitou, správné označení tedy je LS240. Je to reakce na více než dvojnásobnou kapacitu nových ZIP disků (ZIP 250) ve srovnání s původními. Proč vlastně spojuji LS120, LS240 a FD32MB? Obě mechaniky totiž mají podporovat nový formát diskety (tedy FD32MB). Zdroje se nezmiňují o přímé podpoře operačních systémů.

První vzorky mechanik s touto úpravou by měly být k dispozici již za měsíc, USB verze bude v únoru roku 2001. Firma chce produkovat 50 tisíc mechanik měsíčně.

Porovnání způsobu zápisu standardního a FD32MB

Živě komentuje: Tak a máme tu další náhražku diskety do sbírky. Na první variantu se dávno zapomnělo. Byla to 3,5“ disketa s označením ED, která měla kapacitu 2,88 MB. Problémem byla vysoká cena nového média i mechaniky a jen dvojnásobná kapacita. Dalším pokusem byl ZIP disk s kapacitou 100 MB. Toto médium přišlo v pravou dobu, ovšem neumí pracovat s 3,5“ disketami. Později se objevily již zmiňované LS120 mechaniky, které již uměly pracovat i se stařičkými 3,5“ 1,44 MB disketami. Jejich problém byl ovšem v tom, že přišly pozdě. Kdo měl potřebu takového média, používal konkurenční ZIP a LS120 mechaniku nepotřeboval. Raději nevzpomínám řadu dalších vysokokapacitních výměnných disků (Bernoulli, SyQuest, MO 3,5“ atd.). Ve své době něco znamenaly, ale dnes jsou jen odstavcem v učebnici Historie paměťových médií. Výjimkou je jen magnetooptický disk, který se stále používá a je stále aktuální, ovšem vzhledem k jeho ceně se používá jen tam, kde se skutečně využije jeho vlastností.

Tento formát má velkou šanci na rozšíření, protože vlastně nevyžaduje nic nového. Snad každý má desítky až stovky standardních disket, které lze naformátovat na 32 MB. Raději nepočítám, jak levný bude 1 MB. Nový formát se ovšem bude rozšiřovat pouze s mechanikami LS120 a LS240 nebo obecně jen s těmi disketovými mechanikami, které budou s novým formátem umět pracovat.

Jakou šanci má nový formát v porovnání s LS120 (LS240) médii? Tyto typy médií si paradoxně nekonkurují, i když oba zvyšují kapacitu paměťového média velikosti 3,5“ diskety. Cena běžné diskety je však stále minimální a dostupnost velká v porovnání s LS120/LS240 médii.

Diskuze (67) Další článek: Hardware pro trochu znalé – díl X. – videokarty a videoakcelerátory po firmách

Témata článku: Disketa, Řešení, Nové médium, Fyzická velikost, Minimální úprava, Standardní disk, Kapacita, Úprava PC zdroje, Dvojnásobná kapacita, Stop, Nový způsob


Určitě si přečtěte

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

Jak vypadá český revoluční digitální stát. Ministerstvo se chlubilo a ukázalo novinky

** Portál občana a a eObčanky za sebou mají skoro rok provozu ** Ministerstvo vnitra se pochlubilo několika čísly ** Prý je to revoluce v digitalizaci státu

Jakub Čížek | 46

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 138

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů