Bude Cyrix III zklamáním nebo překvapením?

Společnost Cyrix, která je dnes je součástí gigantu VIA Technologies, v brzké době uvede na trh procesor Cyrix III, dříve známý jako Joshua. Jaký je v porovnání se současnou konkurencí a jakou má šanci se prosadit, se pokusí naznačit několik následujících slov.
Společnost Cyrix, která je dnes je součástí gigantu VIA Technologies, v brzké době uvede na trh procesor Cyrix III, dříve známý jako Joshua. Jaký je v porovnání se současnou konkurencí a jakou má šanci se prosadit, se pokusí naznačit několik následujících slov.

Cyrix III je posledním procesorem na trhu, který bude používat tzv. Pentium Rating, tj. označení podle výkonu, který by na této frekvenci měl procesor od Intelu. Např. Cyrix III, který běží na 400 MHz, se označuje PR500. Jeho reálný výkon však ani zdaleka tomuto označení neodpovídá. Ale o tom dále.

Cyrix: přehazování horké brambory
V roce 1997 uvedl Compaq na trh počítač, který díky použitému procesoru Cyrix MediaGX stál méně než 1000 dolarů – tehdy to byl prodejní hit, a není divu. V tomtéž roce proto Cyrix pohltila společnost National Semiconductors, která si tím chtěla pojistit pozici na trhu procesorů. Bohužel, koupě Cyrixe nebylo zrovna to pravé ořechové.

V roce 1998 byly na trh uvedeny procesory AMD K6-2 a Intel Celeron, které soupeřily se Cyrixem o trh levných procesorů. Protože Cyrix nebyl schopen plnit dodávky pro Compaq, přešel Compaq záhy na K6-2, aby mohl pokrýt poptávku po svých počítačích. Pokles ekonomiky navíc uzavřel Cyrixu asijské trhy a ceny akcií National Semoconductors začaly brzy klesat. V polovině loňského roku tedy NC prodal Cyrix tchajwanskému výrobci čipsetů VIA Technologies. Pod její hlavičkou pracují na vývoji nových procesorů jak Cyrix, tak IDT – jak budou úspěšní ve velmi silné konkurenci Inetlu a AMD, ukáže čas.

Poslední z PR procesorů
Jaký tedy Cyrix III je? Pravidelní čtenáři Živě ví, že je určen pro Socket 370, jako jediný neintelový procesor je proveden v patici Socket 370. Může být tedy zajímavou levnou alternativou pro majitele těchto desek – samozřejmě BIOS desky musí tyto procesory podporovat, takže v některých případech to bude znamenat přeprogramování BIOSu.

Cyrix III je procesor sedmé generace, který podporuje 133MHz sběrnici FSB, má na čipu 256 kB sekundární vyrovnávací paměti a 64 kB primární vyrovnávací paměti. Podporuje instrukce MMX a první generaci 3DNow!, která je obsažena v procesorech K6-2 a K6-III (neumí tedy ty, co má nové Athlon). Cyrix III může naráz vykonávat dva proudy instrukcí a rovněž jako moderní procesory podporuje spekulativní předpovídání skoku. Dnes už samozřejmostí je 0,18mikronová technologie výroby.

Na trhu se objeví Cyrix III už příští měsíc a jak už jsem naznačil, používá poměrně kontroverzní označování systémem PR – první modely na trhu budou PR433, PR466, PR500 a PR533, které budou vždy o 15 – 20 procent levnější než Celerony na stejné frekvenci. Této ceně samozřejmě odpovídá výkon, který – přiznejme si – není příliš oslňující.

Nemastný neslaný výkon
V kancelářských aplikacích je Cyrix III výkonově srovnatelný s Celeronem na stejné frekvenci, výkonový rozdíl je zhruba 5 procent ve prospěch Celeronu. Zato v aplikacích, které vyžadují počítaní s čísly s pohyblivou čárkou, jde výkon rapidně dolů i na dvě třetiny výkonu Celeronu. Zde je dobré poznamenat, že Celeron oproti Cyrixu III běží na poloviční frekvenci sběrnice, takže i z toho je patrné, že Cyrix III asi díru do světa neudělá – Celeron jde navíc dobře přetaktovat, u Cyrixe III je tento prostor logicky menší; běží totiž na 133 MHz.

Slabý výkon jednotky FPU (desetinná čísla) je však patrný zejména ve hrách, kde je silná desetinná jednotka povinnou výbavou procesoru. Ve hře Quake III s grafickou kartou GeForce 256 DDR je výkon Cyrixe III téměř o polovinu menší než výkon Celeronu. Zatímco Celeron 500 MHz dosahuje v rozlišení 1024 x 768 x 16 téměř 60 snímků za sekundu, má Cyrix III něco málo přes třicet; to je sama hranice hratelnosti! Cyrixu III příliš nepomohla ani implementace 3DNow!, které Celeron nemá. No, pánové od VIA, s tímhle hráče příliš nepodmažete.

Hřebíčkem do rakve budiž následující čísla: v komplexním testu SiSoft Sandra 99 dosahuje Cyrix III opět nevýrazných výsledků. Celkově je výkon Cyrixu III na zhruba 75 procentech výkonu srovnatelného Celeronu – to ani neodpovídá nižší ceně, která by musela být ještě nižší, aby vyvážila výkonový rozdíl. Cyrix tedy zachoval svoji nevalnou pověst slabé jednotky pro výpočty s desetinnými čísly, a to není příliš dobrá konkurenční výhoda.

VIA: plány do budoucna
Nové modely PR566 a PR600 budou podle vyjádření VIA postaveny na 0,15mikronové technologii a dostupné na trhu by měly být na začátku roku 2001. VIA rovněž vyvíjí další procesory – jedním z nich je Samuel, který bude mít výrazně zvýšený výkon jednotky pro výpočet s desetinnými čísly a bude označován pravými pracovními frekvencemi. Samuel je vyvíjen týmem IDT a bude uveden někdy na konci léta s pracovními frekvencemi mezi 500 a 600 MHz. Dalším procesorem je Ezra, s níž se setkáme v první polovině příštího roku. Ta je vyvíjena oběma týmy společně, takže se dá očekávat konečně uspokojivý výkon. Ezra bude umět jak instrukce SSE, tak 3DNow! A bude dostupná jak pro Socket 370, tak pro Socket A – to je dobrá zpráva pro uživatele, kteří uvítají lepší možnosti upgradu.
Diskuze (7) Další článek: Diamond Viper II: diamantová zmije

Témata článku: Srovnatelná cena, Ezra, Zklamání, Poloviční paměť, Překvapení, Cyrix, Samuel, Sedmá generace, Joshua, Slabý procesor, Silná konkurence, Srovnatelný výkon, Asijský trh, Následující rok, Bude, Levná alternativa


Určitě si přečtěte

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5