Bude Bílý dům platit SCO?

Linux i přes poslední vývoj situace kolem tohoto Open Source systému získává stále více zákazníků i mezi velkými firmami. Prokázal to výzkum společnosti Netcraft, která se soustředila na oblast webových serverů, která Linuxu svědčí. Na kombinaci Linux + Apache běží i weby Bílého domu.
Společnost Nectraft zveřejnila zprávu,ve které analyzuje vliv hrozeb společnosti SCO na chování velkých firem. Poměrně malá a nezajímavá společnost SCO před dvěma měsíci rozbouřila vlnu vášní, když začala hrozit žalobami za porušení autorského práva producentům komerčních Linuxů a zažalovala IBM. Nejistotu na trhu rozšířilo i varování analytické společnosti Gartner, která nedoporučuje přesun kritických aplikací na Linuxové servery, dokud se situace kolem Linuxu a SCO nevyřeší.

Podle Netcraftu se negativní vliv SCO zatím neprojevil. Seznam velkých firem, které během posledních dvou měsíců zvolily Linux, zahrnuje Royal Sun Alliance, Deutsche Bank, SunGard a Schwab. Celkem Linux zvětšil za toto období svůj podíl mezi webovými servery patnácti set největších firem světa o sto strojů. Údaje získané společností Netcraft ukazují, že i webová prezentace Bílého domu funguje na Linuxu s nainstalovaným webovým serverem Apache. I když Bílý dům Linux používá již delší dobu.

Všechno zlé pro něco dobré?

Poradenské firmy se ve vlivu SCO na rozvoj Linuxu a jeho pronikání do velkých firem neshodují. Některé jako Gartner své zákazníky varují, jiné poukazují na vedlejší efekty, které s sebou přináší publicita. Důvodů, proč se odliv firem od Linuxu prozatím nekoná, je podle Netcraftu několik. Kromě již zmíněné publicity (ve smyslu oblíbeného rčení Terry Prachetta „Každá publicita je dobrá publicita“) jde o možnost snadného a levného přechodu z Linuxu na FreeBSD, pokud by si to situace vyžádala a také přesvědčení, že případné vítězství SCO je velice vzdálené.

Spoléhají přitom na to, že IBM se bude s SCO soudit velice dlouho a vzhledem ke své síle si může dovolit ty nejlepší právní služby a analýzy. SCO naopak přebytkem financí neoplývá a prodlužování soudních sporů pro něj není ani zdaleka výhodné. IBM navíc své zákazníky uklidňuje vzkazem: „SCO žádá peníze na základě nepodložených hrozeb bez toho, aby nabídla jakákoliv fakta.“

Existují i odpadlíci

Přestože za poslední dva měsíce celkově Linux na poli webserverů získal, neznamená to, že by šlo o přesuny jediným směrem. Za posledních dvanáct měsíců došlo k přesunům mezi serverovými operačními systémy na sledovaných strojích ve více než šestnácti stech případech. K Windows odešly například firmy Valaro Energy, National Service Industries nebo Colt. Tři serverové OS za poslední dva roky vystřídal třeba výrobce potravin Cadbury Schweppes.

Diskuze (7) Další článek: Amazon.com: tržby rychle rostou, pomohl prý Harry Potter

Témata článku: Linux, Open source, Poslední měsíc, Deutsche Bank, Velký smysl, Kritická situace, Terry, Colt, Royal, Dům, Velký spor, Bílý dům

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů