BSA vyráží do útoku

Více než deset tisíc malých a středních firem chce v průběhu března oslovit protipirátská organizace BSA. Tyto firmy obdrží informace o rizicích, které vyplývají z nelegálního užívání softwaru a jak se těmto rizikům bránit.

Sdružení výrobců komerčního softwaru Business Software Alliance (BSA) zahájilo v Čechách a na Slovensku novou kampaň zaměřenou na snižování softwarového pirátství v malých a středních firmách. V průběhu března se BSA obrátí na zhruba deset tisíc malých a středních firem v obou zemích ohledně prevence užívání nelegálních počítačových programů ve firemní sféře. Doprovodná mediální kampaň – která probíhá v rozhlase a na internetu – byla zahájena v pondělí 6. března a poběží do konce měsíce.

Mediální zástupce BSA Jan Hlaváč k zahájení kampaně říká: „Tématem kampaně jsou i tentokrát reálná rizika plynoucí z nelegálního užívání softwaru a účinná prevence softwarového pirátství ve firmách. Vycházíme při tom ze skutečných případů a soudních rozhodnutí. Zároveň se snažíme firmám poradit, jak se proti pirátství účinně bránit.“

V malých firmách se na autorská práva příliš nedbá

Zaměření na menší a střední firmy se opírá o řadu studií, které pro BSA zpracovávají nezávislé analytické společnosti. Vyplývá z nich, že tento segment vykazuje vysoké procento nelegálně užívaných programů a s ním související nízkou úroveň zavedených interních opatření na důkladnou správu licencí a softwaru.

U soudů se ze softwarového pirátství zodpovídá každý rok čím dál více managerů, aniž by se instalace či šíření nelegálního softwaru sami jakkoli účastnili. Policejní prohlídky podle statistik BSA vznikají nejčastěji na popud oznámení někoho zevnitř firmy či z jejího blízkého okolí. BSA za poslední dva roky eviduje 243 nových případů nelegálního užívaní či distribuce softwaru.

Rizikem nespokojení zaměstnanci i okolí firmy

Statistiky BSA ukazují, že policejní prohlídky firem kvůli důvodnému podezření z užívání nelegálního softwaru se nejčastěji realizují na základě oznámení někoho zevnitř firmy či z jejího blízkého okolí. „Vedení firmy tak může být například kvůli nespokojenému zaměstnanci vyšetřováno policií kvůli podezření z nelegálního užívání počítačových programů. Chceme zástupce firem i organizací upozornit, jaká odpovědnost na nich v tomto ohledu leží a jaká rizika podstupují, pokud nelegální software ve firmě ignorují,“ dodává Hlaváč.

Malé a střední firmy proto mohou v průběhu března očekávat, že budou v souvislosti s kampaní kontaktovány. Případně dojde i na osobní schůzky s vedením firmy. Nejdříve však obdrží dopis, ve kterém je bude BSA informovat o rizicích pirátství a účinných metodách prevence. BSA chce oslovit zejména majitele a jednatele firem, na jejichž hlavy stále častěji dopadá případná trestní odpovědnost za nelegálně instalované a užívané programy.

Obviněným může být i ten, kdo přímo neinstaloval

BSA se v kampani snaží upozornit na důležitý fakt, který vyplývá ze zákonů České republiky: Za užívání nelegálního softwaru ve firmě může být odsouzen v podstatě kdokoli. Vinu může nést každý, kdo se na tomto jednání podílel – od řadových zaměstnanců přes správce sítě až po management společnosti.

„Není rozhodující, jestli se dotyčný na nelegální instalaci softwaru přímo podílel. Soud může jednatele firmy shledat vinným například proto, že cíleně ignoroval užívaní nelegálních programů ve firmě,“ dodává Hlaváč. Především management firem by se měl ve vlastním zájmu zajímat, jak se ve firmě zachází se softwarem, a správci sítí by pak měli důsledně dbát na dodržování všech pravidel v rámci jimi spravovaného systému.

Míra softwarového pirátství v Česku

Míra nelegálně užívaného softwaru v České republice je podle poslední studie analytické společnosti IDC odhadovaná na 41 procent. BSA za poslední dva roky eviduje 243 nových případů nelegálního užívaní či distribuce softwaru (číslo zahrnuje výrobce softwaru sdružené v BSA), přičemž škody způsobené výrobcům softwaru sdruženým v BSA se vyšplhaly přes 31 milionů korun.

Nejvíce případů eviduje BSA v Praze (56), severních Čechách (35) a jižní Moravě (29). Evidence BSA zohledňuje pouze případy, které se dotýkají některého ze členů BSA. Skutečný počet případů, které vyšetřovala policie, může být mnohonásobně vyšší. Za loňské dva roky eviduje policie na 1184 případů porušování autorských práv vztahujících se nejen na software, ale i audio a video nahrávky.

Softwarové pirátství je překvapivě významně rozšířené v menších a středních podnicích působících v kreativních odvětvích, sektoru informačních technologií a servisních společnostech, které při svém podnikání užívají specializované profesionální softwarové produkty. Firmy nejvíce podceňují důslednou kontrolu legality softwaru a dlouhodobou správu a evidenci softwarových licencí.

Přestože podobné akce vyvolávají mnohdy záporné a emotivní reakce, nelze je hodnotit jednoznačně negativně. Softwarové pirátství škodí ekonomice a rozvoji informačních technologií a je potřeba jej potlačovat. Je ale důležité, jakými prostředky se tak činí. Téměř přesně před pěti lety jsme psali o jiné akci BSA, která měla spíše zastrašující než informativní charakter (článek BSA si videokazetou opět kazí pověst). Reakce odborné veřejnosti byla silně negativní a i to bylo jednou z příčin, proč je na aktivity BSA u nás stále nahlíženo s nedůvěrou. Oprávněně. Napravit pošramocenou pověst je běh na dlouhou trať.

Diskuze (351) Další článek: Výrobce antiviru NOD32 se zapojil do Virus Information Alliance

Témata článku: Software, Byznys, Pirátství, BSA, Firma, Nový případ, Soudní obvinění, Okolí, Poslední studie, Riziko, Důvodné podezření, Mediální kampaň, Skutečný počet, Dlouhá trať, Servisní prohlídka, Poslední výrobce, Odhadovaná statistika, Účinná prevence, Analytická firma, Malý výrobce


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk