BSA vyráží do útoku

Více než deset tisíc malých a středních firem chce v průběhu března oslovit protipirátská organizace BSA. Tyto firmy obdrží informace o rizicích, které vyplývají z nelegálního užívání softwaru a jak se těmto rizikům bránit.

Sdružení výrobců komerčního softwaru Business Software Alliance (BSA) zahájilo v Čechách a na Slovensku novou kampaň zaměřenou na snižování softwarového pirátství v malých a středních firmách. V průběhu března se BSA obrátí na zhruba deset tisíc malých a středních firem v obou zemích ohledně prevence užívání nelegálních počítačových programů ve firemní sféře. Doprovodná mediální kampaň – která probíhá v rozhlase a na internetu – byla zahájena v pondělí 6. března a poběží do konce měsíce.

Mediální zástupce BSA Jan Hlaváč k zahájení kampaně říká: „Tématem kampaně jsou i tentokrát reálná rizika plynoucí z nelegálního užívání softwaru a účinná prevence softwarového pirátství ve firmách. Vycházíme při tom ze skutečných případů a soudních rozhodnutí. Zároveň se snažíme firmám poradit, jak se proti pirátství účinně bránit.“

V malých firmách se na autorská práva příliš nedbá

Zaměření na menší a střední firmy se opírá o řadu studií, které pro BSA zpracovávají nezávislé analytické společnosti. Vyplývá z nich, že tento segment vykazuje vysoké procento nelegálně užívaných programů a s ním související nízkou úroveň zavedených interních opatření na důkladnou správu licencí a softwaru.

U soudů se ze softwarového pirátství zodpovídá každý rok čím dál více managerů, aniž by se instalace či šíření nelegálního softwaru sami jakkoli účastnili. Policejní prohlídky podle statistik BSA vznikají nejčastěji na popud oznámení někoho zevnitř firmy či z jejího blízkého okolí. BSA za poslední dva roky eviduje 243 nových případů nelegálního užívaní či distribuce softwaru.

Rizikem nespokojení zaměstnanci i okolí firmy

Statistiky BSA ukazují, že policejní prohlídky firem kvůli důvodnému podezření z užívání nelegálního softwaru se nejčastěji realizují na základě oznámení někoho zevnitř firmy či z jejího blízkého okolí. „Vedení firmy tak může být například kvůli nespokojenému zaměstnanci vyšetřováno policií kvůli podezření z nelegálního užívání počítačových programů. Chceme zástupce firem i organizací upozornit, jaká odpovědnost na nich v tomto ohledu leží a jaká rizika podstupují, pokud nelegální software ve firmě ignorují,“ dodává Hlaváč.

Malé a střední firmy proto mohou v průběhu března očekávat, že budou v souvislosti s kampaní kontaktovány. Případně dojde i na osobní schůzky s vedením firmy. Nejdříve však obdrží dopis, ve kterém je bude BSA informovat o rizicích pirátství a účinných metodách prevence. BSA chce oslovit zejména majitele a jednatele firem, na jejichž hlavy stále častěji dopadá případná trestní odpovědnost za nelegálně instalované a užívané programy.

Obviněným může být i ten, kdo přímo neinstaloval

BSA se v kampani snaží upozornit na důležitý fakt, který vyplývá ze zákonů České republiky: Za užívání nelegálního softwaru ve firmě může být odsouzen v podstatě kdokoli. Vinu může nést každý, kdo se na tomto jednání podílel – od řadových zaměstnanců přes správce sítě až po management společnosti.

„Není rozhodující, jestli se dotyčný na nelegální instalaci softwaru přímo podílel. Soud může jednatele firmy shledat vinným například proto, že cíleně ignoroval užívaní nelegálních programů ve firmě,“ dodává Hlaváč. Především management firem by se měl ve vlastním zájmu zajímat, jak se ve firmě zachází se softwarem, a správci sítí by pak měli důsledně dbát na dodržování všech pravidel v rámci jimi spravovaného systému.

Míra softwarového pirátství v Česku

Míra nelegálně užívaného softwaru v České republice je podle poslední studie analytické společnosti IDC odhadovaná na 41 procent. BSA za poslední dva roky eviduje 243 nových případů nelegálního užívaní či distribuce softwaru (číslo zahrnuje výrobce softwaru sdružené v BSA), přičemž škody způsobené výrobcům softwaru sdruženým v BSA se vyšplhaly přes 31 milionů korun.

Nejvíce případů eviduje BSA v Praze (56), severních Čechách (35) a jižní Moravě (29). Evidence BSA zohledňuje pouze případy, které se dotýkají některého ze členů BSA. Skutečný počet případů, které vyšetřovala policie, může být mnohonásobně vyšší. Za loňské dva roky eviduje policie na 1184 případů porušování autorských práv vztahujících se nejen na software, ale i audio a video nahrávky.

Softwarové pirátství je překvapivě významně rozšířené v menších a středních podnicích působících v kreativních odvětvích, sektoru informačních technologií a servisních společnostech, které při svém podnikání užívají specializované profesionální softwarové produkty. Firmy nejvíce podceňují důslednou kontrolu legality softwaru a dlouhodobou správu a evidenci softwarových licencí.

Přestože podobné akce vyvolávají mnohdy záporné a emotivní reakce, nelze je hodnotit jednoznačně negativně. Softwarové pirátství škodí ekonomice a rozvoji informačních technologií a je potřeba jej potlačovat. Je ale důležité, jakými prostředky se tak činí. Téměř přesně před pěti lety jsme psali o jiné akci BSA, která měla spíše zastrašující než informativní charakter (článek BSA si videokazetou opět kazí pověst). Reakce odborné veřejnosti byla silně negativní a i to bylo jednou z příčin, proč je na aktivity BSA u nás stále nahlíženo s nedůvěrou. Oprávněně. Napravit pošramocenou pověst je běh na dlouhou trať.

Témata článku: Software, Byznys, Pirátství, BSA, Servisní prohlídka, Soudní obvinění, Analytická firma, Účinná prevence, Dlouhá trať, Skutečný počet, Malý výrobce, Nový případ, Riziko, Poslední studie, Okolí, Poslední výrobce, Odhadovaná statistika, Firma

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje