BSA si videokazetou opět kazí pověst

Business Software Aliance si na sebe ušila další velkou ostudu. Čerstvě rozeslaná videokazeta s fiktivním policejním zásahem vzbuzuje všechny emoce, jen ne vřelé nadšení.
Business Software Aliance si na sebe ušila další velkou ostudu. Čerstvě rozeslaná videokazeta s fiktivním policejním zásahem vzbuzuje všechny emoce, jen ne vřelé nadšení.

Obálka obsahuje jen igelitový pytel a videokazetu.Minulý týden BSA rozeslala prostřednictví českobudějovické firmy PostServis na 30 000 videokazet spolu s černými igelitovými pytli. Adresáti byli dle BSA vybráni náhodně ze středních a větších společností. Zdroje databáze jsou nejasné, nicméně kazeta dle názorů na webu došla i těm, kteří si například v dřívější době registrovali nějaký softwarový produkt a při registraci uvedli své jméno s adresou, nebo na nějaké konferenci vyplnili dotazník. Řada podnikatelů, kteří dostali takto videokazetu bez dalšího průvodního textu, narychlo sháněla video, aby pak při jeho sledování nevěděla, zda se má smát nebo rovnou začít zuřit.

Video je natočeno jako reálný policejní záznam ze zásahu, nejsou na něm žádné titulky jakkoli vysvětlující, že se jedná o hraný dokument. Naopak video začíná jakoby policejním titulkem s datem a číslem zásahu.

Vstupují do firmy SysoxDva policisté v civilu a dva policisté v zásahových uniformách vstoupí do firmy Sysox (žádná taková firma pochopitelně neexistuje), představí se jako hospodářská kriminálka a žádají si jednatele společnosti. Zakáží sekretářce kamkoli telefonovat.

Jednateli oznámí, že na základě podezření o porušování autorských práv podle paragrafu 152 trestního zákona mají povolení na prohlídku v jeho firmě a mají podezření, že používá nelegální software.

Naleznou vypálená cédéčka Naskládají zabavené věci do pytlůNechají si předložit doklady o nabytém softwaru a prohlédnou si počítač. V jednom ze šuplíků najdou vypálená cédéčka, kde je na jednom velkými písmeny napsáno Office 2000. Na základě toho a informací z počítače se rozhodnou zabavit počítač a cédéčka, která putují do černého pytle, stejného, jaký byl přiložen k videokazetě.

Už ho odvádějí.Nakonec si odvedou jednatele společnosti na základě podezření ze spáchání trestného činu.

Víme víc, než si myslíte!Následuje obrázek s mužem v davu s podtitulem Víme víc, než si myslíte!, za kterým pokračují výňatky ze zákonů. Posledním záběrem je logo BSA s výzvou pro kontaktování horké linky případně webu BSA v případě dotazu k legalizaci softwaru.

Děj zachycený na videokazetě obsahuje řadu hrubých chyb a procesních přehmatů, jednotlivé osoby se například nijak neidentifikují, jednatel není jakkoli legitimován a ověřena jeho totožnost, nepadají žádná jména. Ačkoli jednatel předá policii originální cédéčka Office 2000, je vypálený Office na cédéčku brán jako důkaz, trestné je přitom používání. To, že může mít na cédéčku záložní kopii instalaček, není bráno vůbec v potaz. Kontrola počítače je také hrubě zběžná, policista stiskne dle záběrů asi dvě tlačítka, nijak počítač neprohledává (to se dá sice brát jako filmařská licence pro zkrácení děje, kazeta se ale tváří jako autentická záležitost). Jednateli a celé firmě je znemožněno telefonovat, byť by měl mít právo na kontaktování svého právního zástupce.

Za touto videokazetou BSA opravdu stojí BSA. Ač by se mohlo zdát, že podobný orwellovský tah může mít na svědomí jen někdo, kdo se chce BSA pomstít, není tomu tak. Po dřívějším rozesílání předvyplněných trestních oznámení se tak BSA čím dál více chová spíše jako slon v porcelánu. Tam, kde je třeba jednat velmi takticky a spíše na úrovni propagace a evangelizace legálního využívání softwaru, volí BSA metody zastrašování, které bychom čekali spíše od ukrajinské mafie. Když jsem se na hotline BSA ptal, zda již ví o nějakých podaných trestních oznámeních na BSA spojených s šíření této videokazety, potvrdili mi, že již registrují okolo dvaceti podnětů k vyšetřování. Problém je v tom, že v naší republice není BSA ani registrovaná, uvádí adresy do USA a u nás má jen telefonickou linku. Dle našich informací od zdrojů z Policie ČR je tato videokazeta natočená tak, že v podstatě neporušuje zákon, dala by se charakterizovat jako čin proti dobrým mravům a řešilo by se to přestupkovým řízením.

Pro propagaci svých cílů, které mají jasný legální základ, volí BSA klasické praktiky FUD – strach, nejistoty, pochyby. O tom, že jsou účinné, jsme se přesvědčili již mnohokráte zejména za minulých režimů. Do demokratických poměrů ale zcela jistě nepatří.

Nijak nesnižujeme potřebu propagace používání legálního softwaru, věříme, že je potřeba udělat ještě mnoho v informování uživatelů ohledně této problematiky a je třeba s nimi pracovat. Praktiky, jaké volí BSA, ovšem vytvářejí naprosto opačný efekt. Místo orwellovské kampaně Víme víc, než si myslíte! bych doporučoval spíše Opravdu používáte software legálně?, při stejných vynaložených nákladech bude efekt rozhodně pozitivnější.

Poznámka: ilustrační obrázky kromě obálky s kazetou pocházejí ze zmíněné videokazety. Samotnou zdigitalizovanou verzi u nás neuvidíte, začíná se ale objevovat na spoustě míst Internetu, například zde, je kromě videa k dispozici i přepis scénáře kazety v textové podobě.

Diskuze (171) Další článek: Týden: Novinky s Geforce 3, Microsoft opět u soudu…

Témata článku: Video, Software, BSA, Pirátství, Ukrajinský počítač, Vid, Stejný dotaz, Obálky, Kaz, Pověst, Mafia, Telefon být, Uniforma


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 59

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 7

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 102Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu