BSA opět posílá výhrůžné dopisy „pirátům“

Do 1600 firem opět dorazily dopisy od protipirátské organizace BSA. Jak s takovým dopisem naložit a co lze od BSA očekávat?
BSA opět posílá výhrůžné dopisy „pirátům“

Protipirátská organizace Business Software Aliance (BSA) spustila v Česku další ze svých dopisových kampaní zaměřených na firmy. Ty jsou vyzývány, aby odstranily nelegální software ze svých počítačů, nebo zaslaly BSA čestné prohlášení, že veškerý užívaný software je legální. Nejednoho majitele firmy se může zmocnit panika, ale ta v tomto případě není na místě.

BSA – přístav žalobníčků

BSA je celosvětově působící organizace, která v boji proti pirátství zastupuje řadu softwarových firem, včetně Microsoftu, Adobe, Applu, IBM, Autodesku či snad všech výrobců antiviru. Své poslání má jasné – šířit osvětu o nebezpečí nelegálního softwaru a ten se snažit dostat z počítačů. U nás nastoupila s dosti výhrůžnými kampaněmi a moc popularity si zde nezískala. Naopak, pověst BSA v Česku je trochu pošramocená.

Organizace u nás nemá přímé zastoupení a její veřejné aktivity zde zastupuje PR agantura Mediakom v čele s pověřeným tiskovým mluvčím Janem Hlaváčem. To ale neznamená, že by tu nemohla dělat nějaký protipirátský rozruch. Průběžně se o to snaží a poslední akcí je další rozesílání dopisů.

Klepněte pro větší obrázek
Dopis od BSA

Dopis od BSA vlastně není nijak strašidelný. Prostě vám sdělí, že na vás někdo žaloval ohledně užívání nelegálního softwaru. Jiný důvod skutečně není, naprostou většinu tipů na nelegální užívání softwaru ve firmách dostává BSA nepříliš etickou cestou „bonzování“. Slouží k tomu speciální linka nebo formulář, obojí najdete na webu BSA.

Na lidskou závist, touhu po pomstě či nekalé praktiky v byznysu se dá vždycky spolehnout, a tak není o udání nouze. „Valná většina oznámení je ale pravděpodobně motivována pomstou zaměstnavateli. Nejčastěji tak reagují zaměstnanci, kteří dostali čerstvě výpověď. Někdy dokonce svoje oznámení chtějí stáhnout, když jejich vztek opadne,“ řekl nám k tomu Jan Hlaváč. Občas žaluje firma firmu, což je dobré znepříjemnění života konkurenci, pokud opravdu nemá legální software. Asi nikoho nepřekvapí, že 90% udání je anonymních.

Klepněte pro větší obrázek

Když BSA dostane udání, zkoumá jeho věrohodnost. Zpravidla přitom nakoukne do databáze registrovaných kopií softwaru výrobců, a pokud tam dotyčnou firmu najde, tak je z obliga. Jenomže registrace softwaru obvykle není povinná, a tak firma v databázi nemusí být uvedena, přestože má software legálně. BSA zkrátka moc možností na ověření informace nemá a už charakter dopisu jasně vypovídá o tom, že netuší, zda nějaký nelegální software ve firmě máte či nikoli.

Ignorace nebo reakce

Existují tři možnosti, jak na dopis od BSA zareagovat. Můžete ho ignorovat, zareagovat zasláním prohlášení o používání výhradně legálního softwaru, nebo se přiznat k používání nelegálního softwaru. Zeptali jsme se přímo Jana Hlaváče, jaký je postoj BSA v jednotlivých případech.

Jak budete postupovat, pokud bude firma výzvu ignorovat?

Budeme se s takovou firmou snažit komunikovat osobně a zjistit, jaká je situace. Klíčem této komunikace je firmy na případný nelegální software upozornit a pomoci jim dosáhnout stavu softwarové čistoty, tedy že budou užívat pouze legální software.

Jinými slovy – čekejte telefonát od BSA, a dokud jim neřeknete, že máte software v pořádku, tak vám zřejmě nedají pokoj.

Pokud firma odešle prohlášení o softwarové čistotě, ověřuje si BSA nějakým způsobem právoplatnost tohoto prohlášení?

Firmám důvěřujeme, že prohlášení je pravdivé.

Pokud máte čisté svědomí, můžete zaslat BSA čestné prohlášení o softwarové čistotě, neboli o používání legálního softwaru. Pokud se neobjeví opakované udání, nebo jiné důvodné podezření o opaku, bude od BSA klid. Pochopitelně se mohou najít tací, co mají čisté svědomí i se špinavým harddiskem. Prohlášení mohou poslat a místo BSA je budou obtěžovat jen výčitky svědomí. Ale lhát se nemá.

Když se firma přizná a bude chtít vyřešit problém s pirátským softwarem, hrozí jí nějaká pokuta za dosavadní používání nelegálního softwaru?

Samozřejmě nikoli, firmám nic nehrozí. Takový preventivní krok naopak oceňujeme a vyjdeme takové firmě maximálně vstříc, abychom ji pomohli případný problém diskrétně vyřešit. Managamentu poradíme, jak sami mohou zjistit, jestli užívají nelegální software a pomůžeme jim s tzv. Software Asset Managementem, tedy dlouhodobým hospodařením s licencemi a udržováním legálního stavu firemního softwaru.

To je logické, protože kdyby firmám po přiznání hrozily nějaké pokuty, tak by se pochopitelně nikdo nepřiznal a v případě snahy o vymýcení nelegálního softwaru by postačilo takový software prostě odinstalovat. K tomu asistence od BSA potřebná není. Ale ve větších firmách možná ocení její poradenský program.

Počítače v černých pytlech neskončí

Co vám může BSA? Zapomeňte jednou pro vždy na policejní razie a černé pytle, do kterých vám zabalí zabavené počítače. Slavný „výchovný“ klip s touto tématikou působil jako divadelní představení už při své premiéře před devíti lety a nyní je to vyloženě zábavná komedie:

BSA se bude v první řadě snažit nenásilnou cestou komunikovat a nabádat, abyste se přiznali k používání nelegálního softwaru a zakoupili si legální kopie. Asi u toho padne nějaká ta výhrůžka, ale samotná BSA vaší firmě nemůže prakticky nic. Ale když se jí podaří nastřádat dostatek konkrétních důkazů o vašem provinění, tak už je předají policii, která může zakročit. Ale pochopitelně začne tím, že se bude prostě ptát. Zkrátka nečekané návštěvy uniformovaných strážců softwaru s černými pytli si nechte do špatných snů.

Dopisů od BSA bude rozesláno 1600, směřovány jsou výhradně firmám. Na běžné domácí uživatele se organizace nezaměřuje. Tady zpravidla nejsou případné „škody“ tak velké a poměrně silnou kampaň proti nelegálnímu softwaru, respektive jeho zdrojům, dělají antivirové firmy. Míra pirátství tak průběžně klesá. Když už jsme u toho, aktuální čísla této pozoruhodně stanovené statistiky je 37%. Tolik softwaru je prý u nás užíváno nelegálně, nicméně přesto jsme na 13. příčce žebříčku zemí s nejmenším podílem nelegálního softwaru.

Témata článku: Software, Bezpečnost, Pirátství, BSA, Software 602, Asset Management

55 komentářů

Nejnovější komentáře

  • FelipeMoixeta 3. 12. 2010 21:52:06
    Zkuste Linux Ubuntu a vykašlete se na Microsoft i BSA s jejich nechutnýma...
  • Ivan Bíbr 3. 12. 2010 10:10:32
    David Polesný>Má jasně stanovený cíl - snažit se vymýtit nelegální...
  • lopaticak 2. 12. 2010 14:25:58
    2 Visual Buzik > Bohuzel nemas pravdu, autorsky zakon ma ve vsech zemich...
Určitě si přečtěte

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

Jak rozšířit signál Wi-Fi: Extender je nejlevnější a snadná cesta

** Wi-Fi extendery dobře poslouží k rozšíření signálu ** Jsou to malé krabičky do zásuvky s triviálním nastavením ** Zvolte raději výkonnější modely, svůj účel splní lépe

Včera | David Polesný | 24

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky