BSA opět posílá výhrůžné dopisy „pirátům“

Do 1600 firem opět dorazily dopisy od protipirátské organizace BSA. Jak s takovým dopisem naložit a co lze od BSA očekávat?
BSA opět posílá výhrůžné dopisy „pirátům“

Protipirátská organizace Business Software Aliance (BSA) spustila v Česku další ze svých dopisových kampaní zaměřených na firmy. Ty jsou vyzývány, aby odstranily nelegální software ze svých počítačů, nebo zaslaly BSA čestné prohlášení, že veškerý užívaný software je legální. Nejednoho majitele firmy se může zmocnit panika, ale ta v tomto případě není na místě.

BSA – přístav žalobníčků

BSA je celosvětově působící organizace, která v boji proti pirátství zastupuje řadu softwarových firem, včetně Microsoftu, Adobe, Applu, IBM, Autodesku či snad všech výrobců antiviru. Své poslání má jasné – šířit osvětu o nebezpečí nelegálního softwaru a ten se snažit dostat z počítačů. U nás nastoupila s dosti výhrůžnými kampaněmi a moc popularity si zde nezískala. Naopak, pověst BSA v Česku je trochu pošramocená.

Organizace u nás nemá přímé zastoupení a její veřejné aktivity zde zastupuje PR agantura Mediakom v čele s pověřeným tiskovým mluvčím Janem Hlaváčem. To ale neznamená, že by tu nemohla dělat nějaký protipirátský rozruch. Průběžně se o to snaží a poslední akcí je další rozesílání dopisů.

Klepněte pro větší obrázek
Dopis od BSA

Dopis od BSA vlastně není nijak strašidelný. Prostě vám sdělí, že na vás někdo žaloval ohledně užívání nelegálního softwaru. Jiný důvod skutečně není, naprostou většinu tipů na nelegální užívání softwaru ve firmách dostává BSA nepříliš etickou cestou „bonzování“. Slouží k tomu speciální linka nebo formulář, obojí najdete na webu BSA.

Na lidskou závist, touhu po pomstě či nekalé praktiky v byznysu se dá vždycky spolehnout, a tak není o udání nouze. „Valná většina oznámení je ale pravděpodobně motivována pomstou zaměstnavateli. Nejčastěji tak reagují zaměstnanci, kteří dostali čerstvě výpověď. Někdy dokonce svoje oznámení chtějí stáhnout, když jejich vztek opadne,“ řekl nám k tomu Jan Hlaváč. Občas žaluje firma firmu, což je dobré znepříjemnění života konkurenci, pokud opravdu nemá legální software. Asi nikoho nepřekvapí, že 90% udání je anonymních.

Klepněte pro větší obrázek

Když BSA dostane udání, zkoumá jeho věrohodnost. Zpravidla přitom nakoukne do databáze registrovaných kopií softwaru výrobců, a pokud tam dotyčnou firmu najde, tak je z obliga. Jenomže registrace softwaru obvykle není povinná, a tak firma v databázi nemusí být uvedena, přestože má software legálně. BSA zkrátka moc možností na ověření informace nemá a už charakter dopisu jasně vypovídá o tom, že netuší, zda nějaký nelegální software ve firmě máte či nikoli.

Ignorace nebo reakce

Existují tři možnosti, jak na dopis od BSA zareagovat. Můžete ho ignorovat, zareagovat zasláním prohlášení o používání výhradně legálního softwaru, nebo se přiznat k používání nelegálního softwaru. Zeptali jsme se přímo Jana Hlaváče, jaký je postoj BSA v jednotlivých případech.

Jak budete postupovat, pokud bude firma výzvu ignorovat?

Budeme se s takovou firmou snažit komunikovat osobně a zjistit, jaká je situace. Klíčem této komunikace je firmy na případný nelegální software upozornit a pomoci jim dosáhnout stavu softwarové čistoty, tedy že budou užívat pouze legální software.

Jinými slovy – čekejte telefonát od BSA, a dokud jim neřeknete, že máte software v pořádku, tak vám zřejmě nedají pokoj.

Pokud firma odešle prohlášení o softwarové čistotě, ověřuje si BSA nějakým způsobem právoplatnost tohoto prohlášení?

Firmám důvěřujeme, že prohlášení je pravdivé.

Pokud máte čisté svědomí, můžete zaslat BSA čestné prohlášení o softwarové čistotě, neboli o používání legálního softwaru. Pokud se neobjeví opakované udání, nebo jiné důvodné podezření o opaku, bude od BSA klid. Pochopitelně se mohou najít tací, co mají čisté svědomí i se špinavým harddiskem. Prohlášení mohou poslat a místo BSA je budou obtěžovat jen výčitky svědomí. Ale lhát se nemá.

Když se firma přizná a bude chtít vyřešit problém s pirátským softwarem, hrozí jí nějaká pokuta za dosavadní používání nelegálního softwaru?

Samozřejmě nikoli, firmám nic nehrozí. Takový preventivní krok naopak oceňujeme a vyjdeme takové firmě maximálně vstříc, abychom ji pomohli případný problém diskrétně vyřešit. Managamentu poradíme, jak sami mohou zjistit, jestli užívají nelegální software a pomůžeme jim s tzv. Software Asset Managementem, tedy dlouhodobým hospodařením s licencemi a udržováním legálního stavu firemního softwaru.

To je logické, protože kdyby firmám po přiznání hrozily nějaké pokuty, tak by se pochopitelně nikdo nepřiznal a v případě snahy o vymýcení nelegálního softwaru by postačilo takový software prostě odinstalovat. K tomu asistence od BSA potřebná není. Ale ve větších firmách možná ocení její poradenský program.

Počítače v černých pytlech neskončí

Co vám může BSA? Zapomeňte jednou pro vždy na policejní razie a černé pytle, do kterých vám zabalí zabavené počítače. Slavný „výchovný“ klip s touto tématikou působil jako divadelní představení už při své premiéře před devíti lety a nyní je to vyloženě zábavná komedie:

BSA se bude v první řadě snažit nenásilnou cestou komunikovat a nabádat, abyste se přiznali k používání nelegálního softwaru a zakoupili si legální kopie. Asi u toho padne nějaká ta výhrůžka, ale samotná BSA vaší firmě nemůže prakticky nic. Ale když se jí podaří nastřádat dostatek konkrétních důkazů o vašem provinění, tak už je předají policii, která může zakročit. Ale pochopitelně začne tím, že se bude prostě ptát. Zkrátka nečekané návštěvy uniformovaných strážců softwaru s černými pytli si nechte do špatných snů.

Dopisů od BSA bude rozesláno 1600, směřovány jsou výhradně firmám. Na běžné domácí uživatele se organizace nezaměřuje. Tady zpravidla nejsou případné „škody“ tak velké a poměrně silnou kampaň proti nelegálnímu softwaru, respektive jeho zdrojům, dělají antivirové firmy. Míra pirátství tak průběžně klesá. Když už jsme u toho, aktuální čísla této pozoruhodně stanovené statistiky je 37%. Tolik softwaru je prý u nás užíváno nelegálně, nicméně přesto jsme na 13. příčce žebříčku zemí s nejmenším podílem nelegálního softwaru.

Diskuze (55) Další článek: IOGraph ví, co celý den dělala vaše myš

Témata článku: Software, Bezpečnost, BSA, Pirátství, Protipirátská organizace, Valná většina, Jednotlivý případ, Dopis, Nečekaná situace, Software 602, Pirát, Důvodné podezření, Legální kopie, Špatný klíč, Asset Management, Divadelní představení, Strážce


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11