Microsoft | USA | Armáda | Rozšířená realita | HoloLens

Brýle Hololens pohořely v testech americké armády. Vyvolávaly nevolnost a byly nebezpečné

Do rukou amerických vojáků se po letech vývoje konečně dostaly prototypy armádní verze brýlí pro rozšířenou realitu Hololens. Místo zpráv o revoluci a kompletní změně vojenského dogmatu ale přicházejí zprávy o zklamání. Vojákům brýle nevyhovují, vyvolávají u nich nevolnost a dokonce je ohrožují, píše server Business Insider.

Celý příběh začal v roce 2018, kdy Microsoft vyhrál od americké armády kontrakt v hodnotě 480 milionů dolarů na výrobu prototypu chytrých brýlí určených pro bojové situace. Vycházelo se z klasické verze Hololens, ale Pentagon od nich vyžadoval mnohem širší škálu funkcí, takže se obě strany daly do vývoje. 

Brýle dostaly název Integrated Visual Augmentation Systém (IVAS) a Microsoft skutečně prototyp představil. V roce 2021 tak od americké dostal další kontakt ve výši ohromných 22 miliard dolarů, aby během následujících 10 let dodal 120 tisíc kusů IVAS. 

V době, kdy byla tato zakázka uzavřena, ještě brýle neměly za sebou nijak zvlášť rozsáhlé testování. Skutečně existoval pouhý prototyp, na kterém se mělo dále pracovat, avšak nově za pomoci reálných vojáků. Toto testování bylo plánované na loňský podzim, Microsoft jej ale odložil. 

Prototypy armádních Hololens se tak do rukou amerických vojáků dostaly až koncem letošního léta a tím se dostáváme do současného dne. Několik týdnů se s nimi vojáci sžívali… a první dojmy nejsou pozitivní. 

Vojáci jsou nespokojení, vedení armády nikoliv

Stížností je podle serveru rovnou celá řada. Brýle podle vojáků například nabízejí omezené pole vidění včetně omezeného periferního vidění, jsou navíc velké a těžké, takže omezují pohyb. Někteří jejich majitelé zažívali nevolnost a bolesti hlavy či očí. 

Nejkritizovanější aspekt nicméně byl, že displej lehce svítí. Brýle tak mohly nepřítele upozornit na polohu vojáka, což někteří zástupci armády nazvali životem ohrožující. Celkově brýle během tohoto testování selhaly ve čtyřech ze šesti elementů.

Nutno podotknout, že armáda měla na IVAS vysoké nároky. Chtěla po nich, aby byly určené jak pro boj, tak pro výcvik, měly zahrnovat mimo jiné noční a termální vizi ve vysokém rozlišení či umělou inteligenci, která pomůže s detekcí cíle a orientováním se v prostřední. To se muselo naroubovat na klasické Hololens, které nikdy neměly komerční úspěch.

Vedení americké armády proto brýlím stále věří. Ve vyjádření pro Business Insider resort uvedl, že poslední test byl úspěšný, protože pomohl identifikovat, jakými nedostatky zařízení trpí a ty se nyní vývojáři pokusí napravit. Vojáci by v budoucnu nadále měli být brýlemi vybaveni, jen to bude trvat déle, než se předpokládalo.

Diskuze (6) Další článek: Netflix začne do filmů a seriálů přidávat reklamy. Na nejlevnější tarif si ale Česko zatím počká

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,