Brutálně naturální klávesy

Pohled na novou klávesnici Microsoft Natural Keyboard Elite.
Přísloví "darovanému koni na zuby nehleď" jsem si musel vyložit následovně: platí pro koně, nikoli pro klávesnice. Natural Keyboard Elite jsem totiž dostal jako někteří novináři darem s přímou výzvou Microsoftu, abych se jí podíval na zoubky, tedy na klávesy.

Klávesnice netradičních tvarů a uspořádání skupin kláves nejsou vynálezem Microsoftu; možná už před osmi lety jsem cosi obdobného (skupiny kláves oddělené a natočené) viděl v nabídce Escomu, podtržené působivým designem od Colaniho. Je zajímavé, že stejně jako různé netradiční myši se tyto klávesnice příliš neujaly - jejich cena byla až několikanásobně vyšší než u nejobyčejnějších produktů chrlených z tchajwanských fabrik.

Microsoftu se prosazování takového produktu daří s jeho celosvětovou "přesilovkou" lépe, ale také to nejde snadno - viz případ myši (Microsoft, později Intellimouse), kde firma musela nasadit takové páky, jako je přibalování k Office 97, aby se tato nepochybně špičková myš ujala. Ale ujala se: dva roky nepoužívám jinou, nenechám si na ni sáhnout a nejsem sám.

Klávesnici s názvem Natural má Microsoft v nabídce už několik let, nyní ale přišel s další verzí (oficiálně "V2.0 PREP"), opět celkem slušně inovovanou. Jak klávesnice vypadá, ukazují fotografie: dvě hlavní skupiny kláves svírají proti sobě úhel cca 15 stupňů, což je více přibližuje úhlu, který svírají ruce od loktů k prstům, když je s mírně pokrčenými pažemi položíte na stůl. Tedy - nevím, jak vaše, ale ty moje ruce svírají úhel o hodně větší než 45-60 stupňů, možná jsem měl nějaké jiné opičí předky než návrháři klávesnice.

Více než tento sevřený úhel (kdyby byl nastavitelný, těšilo by víc) hodnotím prohnutý tvar klávesnice a výtečnou opěrku pro spodní část zápěstí. Proti "klávesovému loktu", vedoucímu při mnohahodinové intenzívní práci s klávesnicí až ke křečím a potenciálně k možným trvalým zdravotním postižením (dle vyjádření lékařů) je toto výborná pomoc. Je rozhodně nesrovnatelně lepší než nejrůznější molitanová či jiná opěrátka, která se ještě stále na našem trhu prodávají, a to za nemalé ceny (200- 300 Kč - to je cena samotné neznačkové klávesnice!). Musím ovšem upozornit, že unavené zápěstí a loket po deseti hodinách nepřetržité práce s počítačem budete mít u každé klávesnice - do té doby, než se počítač začne ovládat hlasem (pak budete zase pro změnu ochraptělí).

Samotné klávesy (klapky) představují lepší standard - jsou především tiché, i když nedosahují skoro naprosté "mlčenlivosti" některých klávesnic od Keytronicu.

Menší je lepší ...
Hlavní inovace klávesnice spočívá podle Microsoftu v jejím zmenšení; podle firmy to je o 18 %. Protože její šířka je 45-47 cm (v různých místech) a u standardní ploché klávesnice od Siemensu jsem naměřil 46 cm, jde zřejmě o zmenšení oproti předchozímu modelu, nikoli oproti běžným klávesnicím. Microsoft výrazně zmenšil oblast kláves vpravo (mezi textovou a numerickou klávesnicí, tj. kurzorové šipky, klávesy Home/End atd.), a to je nepochybně jedna z nejspornějších inovací. Píšu na klávesnici všemi deseti už přes deset let a naučil jsem se i tyto klávesy nahmatávat bez dívání na klávesnici; zde jsem si okamžitě zvykl na jiné umístění textových kláves, ale výše popsané skupině kláves musím (asi po měsíci zkušeností) stále pomoci pohledem. Je to subjektivní pohled a názor - každý má jiné ruce i zvyky.

Hodnocení: výborné, cena: vysoká
Zdravíčko je to hlavní, co máme, jak pravil onen pán, dávaje si desáté pivo v zahulené hospodě. Natural Keyboard Elite rozhodně není žádným "placebo", výrazné zmenšení únavy a křečí v zápěstí osobně dosvědčuji. Už tento argument by mohl postačit těm, kteří pracují s počítačem hodně, tj. více než tři hodiny denně s rukama na klapkách. Pro zaměstnance a zaměstnankyně v bankovnictví, účetnictví, za nejrůznějšími terminály, samozřejmě pro překladatele či autory bych ji nejraději vydával na lékařský předpis; u těch, kteří současně hodně pracují s myší, střídají počítač s tužkou a papírem, to tak horké není.

Pokud se vám zdá, že hodnocení je až moc nadšené či nekritické - jedná se o uvyknutí poté, co jsem na klávesnici vyťukal hodně přes sto tisíc znaků. Na začátku jsem se škaredil; teď jsem si ji cvičně vyměnil za starší plochou a zhrozil jsem se toho nepřirozeného křivení prstů - never more. Takže přece jedna výtka: neexistence tlačítka pro vypnutí počítače mě zrovna u produktu od Microsoftu dost překvapuje.

Cena klávesnice je vysoká a dle mého názoru neodpovídá rozdílu ve výrobních nákladech. Tchajwanec stojí 280 Kč, řachtá a dva roky vydrží. Siemens či Keytronic - což jsou obě světové špičky - stojí pod 600 Kč; obě mají vynikající dohmat a vydrží ještě déle. Microsoft Natural Keyboard Elite stojí 1 230 Kč, (mimochodem, i v nejlevnějších amerických internetových prodejnách okolo 60 USD, tedy téměř dvojnásobek!) a to je moc. Jsem si jist, že kdyby Microsoft snížil cenu alespoň na úroveň ostatních značkových klávesnic, nebrali by jeho partneři už žádné jiné klávesnice; takto se bude vždycky jednat o určitou speciální nabídku, neboť jak vědí zejména naši prodejci, rozhoduje pětistovka úspory při koupi celého počítače. Iniciativa tedy musí být na zákazníkovi - takovém, který si přečetl náš článek a který současně pečuje o své zdraví. Kolik se jich najde?

klávesnice Microsoft Natural Keyboard Elite
Zdroj: Microsoft, s. r. o., Praha
Telefon: 02-21 50 31 50
Cena: 1 230 Kč bez DPH (převzato z ceníku AT Computers)
Záruka: 1 rok

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Jak uzavřít více programů současně?

Témata článku: Microsoft, Zdravotní postižení, Zaměstnankyně, Nejrůznější tvar, Nemalá cena, Elite, Klávesnice k počítači, Textový terminál, Keyboard, Výrazné zmenšení, Natural, Prohnutý tvar, Placebo, NAT, Různé znaky, Klávesa, Tchajwanec


Určitě si přečtěte

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 20

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 45

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky