Broadband má v ČR k dispozici na tři sta tisíc uživatelů

V úterních dopoledních hodinách se uskutečnila na veletrhu Invex 2004 panelová diskuse nad Národní politikou pro vysokorychlostní přístup k internetu. Akci pořádala Česká asociace kompetitivních komunikací ve spolupráci s Ministerstvem informatiky ČR.

Tzv. broadband strategii, jak bývá politika také někdy označována, vnímá ministr informatiky Vladimír Mlynář jako velice důležité téma. Hlavní myšlenkou nové strategie, která půjde k projednávání do vlády v listopadu letošního roku pak je, aby nejpozději do roku 2010 připojení domácností na rychlý internet dosáhlo úrovně vyspělých evropských zemí. Národní politika je vypracována v souladu s požadavky Evropské unie, která se chce v rámci tzv. Lisabonského procesu stát nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní ekonomikou do roku 2010.

Zároveň však Mlynář podotkl: Vysokorychlostní internet by se dal popsat jako grál, všichni o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. Podle něj lze za broadband označit takové připojení, kdy uživatel může bez omezení využívat aplikace jaké chce, lze tak tedy označit již připojení nad 256 kb/s a to i s případným omezením přenosu dat, s kterým však musí uživatel souhlasit. S tím však polemizoval Michal Tošovský z občanského sdružení e-stat, které má za cíl napomoci při vytváření efektivního státu. Ten Mlynáře upozornil, že rychlost 256 kb/s např. rozhodně nestačí pro přenos videa.

Podle odhadu ministerstva informatiky je v současné době v ČR zhruba 300 tisíc uživatelů vysokorychlostního internetu, z čehož polovina jsou neveřejné připojení jako univerzity apod., po padesáti tisících pak připadá na připojení přes kabelovou televizi, ADSL či bezdrátové připojení jako WiFi, CDMA či satelit. Pokrytí ve výši tří procent populace vidím jako značně nedostačující, podotkl Mlynář.

Hlavními body vypracované politiky je podpora sítí metropolitního či místního charakteru. Ta se však v průběhu diskuse mezi účastníky objevila jako nepříliš žádoucí. Daleko důležitější je podpora nových služeb a nabídky obsahu. Jedná se především o převod agend státní správy do elektronické podpory tzv. e-government. Neměla by chybět ani podpora projektů jako e-learning, e-business a e-health. Zejména poslední z nich, který funguje především v USA, by mohl rozšířit poptávku po vysokorychlostních službách. Myšlenka, že by peníze určené na vysokorychlostní připojení putovaly přes ministerstvo zdravotnictví do nemocnic, kde by se utopily, je však přímo děsivá, odlehčil situaci Mlynář. Zároveň představil myšlenku, jak případnou státní podporu financovat. Kromě strukturálních fondů EU, chce předložit vládě návrh, kdy by se z výnosu z privatizace Českého Telecomu věnovalo jedno procento do speciálního fondu. Ten by měl přispívat jednorázově na infrastrukturní projekty a to do výše maximálně 50 % investičních nákladů. Jak však vyplynulo z diskuse účastníků, daleko efektivnější a jednodušší by byly daňové úlevy, např. přesunutí plateb za internet do nižší sazby DPH. To však naráží na odpor EU, která tak paradoxně chce vysokorychlostní internet podporovat, ale členským zemím nařizuje jeho vyšší zdanění. Další z možností podpory je třeba odpis pořizovací ceny broadbandu.

Michal Tošovský v debatě upozornil na tu skutečnost, že většinu služeb na internetu v ČR je schopen zatím využívat pouze s dial-up připojením, ať už jde o stahování e-mailů, komunikaci s bankou či vyhledávání informací.

Václav Bartoň, generální ředitel společnosti UPC ČR pak podotkl, že pro rozvoj vysokorychlostního připojení je důležité co nejdříve z dvoumiliardového trhu udělat dvacetimiliardový, a to poskytováním např. telefonních služeb přes internet či již výše zmiňovaným projektem e-government. Klíčové využití vysokorychlostního internetu by se tak přesunulo od porna, mp3 a filmů k praktičtějším věcem, upozornil Bartoň. Zároveň dodal, že pro zákazníka je kromě obsahu také důležitý tzv. always on princip, kdy se nemusí ohlížet jak dlouho a kdy je na internetu připojen.

Závěr diskuse pak odlehčil její moderátor typicky českou větou, která v diskusi často zazněla: Driverem broadbandu je kontent.

Více informací z veletrhu Invex 2004 naleznete na http://www.bvv.cz/invex/.

Diskuze (2) Další článek: Invex: Langoše nechybí

Témata článku: Internet, Tisíc uživatelů, Investiční náklad, UPC ČR, Televize s internetem a wifi, Privatizace, Broadband, Myšlenka, Stat, Důležité téma, Tisíc, E-Learning, UPC televize, TRI


Určitě si přečtěte

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 31

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně