Broadband má v ČR k dispozici na tři sta tisíc uživatelů

V úterních dopoledních hodinách se uskutečnila na veletrhu Invex 2004 panelová diskuse nad Národní politikou pro vysokorychlostní přístup k internetu. Akci pořádala Česká asociace kompetitivních komunikací ve spolupráci s Ministerstvem informatiky ČR.

Tzv. broadband strategii, jak bývá politika také někdy označována, vnímá ministr informatiky Vladimír Mlynář jako velice důležité téma. Hlavní myšlenkou nové strategie, která půjde k projednávání do vlády v listopadu letošního roku pak je, aby nejpozději do roku 2010 připojení domácností na rychlý internet dosáhlo úrovně vyspělých evropských zemí. Národní politika je vypracována v souladu s požadavky Evropské unie, která se chce v rámci tzv. Lisabonského procesu stát nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější znalostní ekonomikou do roku 2010.

Zároveň však Mlynář podotkl: Vysokorychlostní internet by se dal popsat jako grál, všichni o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. Podle něj lze za broadband označit takové připojení, kdy uživatel může bez omezení využívat aplikace jaké chce, lze tak tedy označit již připojení nad 256 kb/s a to i s případným omezením přenosu dat, s kterým však musí uživatel souhlasit. S tím však polemizoval Michal Tošovský z občanského sdružení e-stat, které má za cíl napomoci při vytváření efektivního státu. Ten Mlynáře upozornil, že rychlost 256 kb/s např. rozhodně nestačí pro přenos videa.

Podle odhadu ministerstva informatiky je v současné době v ČR zhruba 300 tisíc uživatelů vysokorychlostního internetu, z čehož polovina jsou neveřejné připojení jako univerzity apod., po padesáti tisících pak připadá na připojení přes kabelovou televizi, ADSL či bezdrátové připojení jako WiFi, CDMA či satelit. Pokrytí ve výši tří procent populace vidím jako značně nedostačující, podotkl Mlynář.

Hlavními body vypracované politiky je podpora sítí metropolitního či místního charakteru. Ta se však v průběhu diskuse mezi účastníky objevila jako nepříliš žádoucí. Daleko důležitější je podpora nových služeb a nabídky obsahu. Jedná se především o převod agend státní správy do elektronické podpory tzv. e-government. Neměla by chybět ani podpora projektů jako e-learning, e-business a e-health. Zejména poslední z nich, který funguje především v USA, by mohl rozšířit poptávku po vysokorychlostních službách. Myšlenka, že by peníze určené na vysokorychlostní připojení putovaly přes ministerstvo zdravotnictví do nemocnic, kde by se utopily, je však přímo děsivá, odlehčil situaci Mlynář. Zároveň představil myšlenku, jak případnou státní podporu financovat. Kromě strukturálních fondů EU, chce předložit vládě návrh, kdy by se z výnosu z privatizace Českého Telecomu věnovalo jedno procento do speciálního fondu. Ten by měl přispívat jednorázově na infrastrukturní projekty a to do výše maximálně 50 % investičních nákladů. Jak však vyplynulo z diskuse účastníků, daleko efektivnější a jednodušší by byly daňové úlevy, např. přesunutí plateb za internet do nižší sazby DPH. To však naráží na odpor EU, která tak paradoxně chce vysokorychlostní internet podporovat, ale členským zemím nařizuje jeho vyšší zdanění. Další z možností podpory je třeba odpis pořizovací ceny broadbandu.

Michal Tošovský v debatě upozornil na tu skutečnost, že většinu služeb na internetu v ČR je schopen zatím využívat pouze s dial-up připojením, ať už jde o stahování e-mailů, komunikaci s bankou či vyhledávání informací.

Václav Bartoň, generální ředitel společnosti UPC ČR pak podotkl, že pro rozvoj vysokorychlostního připojení je důležité co nejdříve z dvoumiliardového trhu udělat dvacetimiliardový, a to poskytováním např. telefonních služeb přes internet či již výše zmiňovaným projektem e-government. Klíčové využití vysokorychlostního internetu by se tak přesunulo od porna, mp3 a filmů k praktičtějším věcem, upozornil Bartoň. Zároveň dodal, že pro zákazníka je kromě obsahu také důležitý tzv. always on princip, kdy se nemusí ohlížet jak dlouho a kdy je na internetu připojen.

Závěr diskuse pak odlehčil její moderátor typicky českou větou, která v diskusi často zazněla: Driverem broadbandu je kontent.

Více informací z veletrhu Invex 2004 naleznete na http://www.bvv.cz/invex/.

Diskuze (2) Další článek: Invex: Langoše nechybí

Témata článku: Internet, Stat, Investiční náklad, UPC ČR, Privatizace, E-Learning, Televize s internetem a wifi, Myšlenka, TRI, UPC televize, Tisíc uživatelů, Důležité téma, Broadband, DIS, TisícSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace