Brno vs. Flextronics: Město vrací úder

Postřehy z mimořádného z jednání Zastupitelstva města Brna o Flextronicsu. Pozemek se městu vrátí jen s obtížemi.

Na mimořádném jednání Zastupitelstva města Brna v úterý 6.8. byl přijat návrh na odstoupení Města Brna „s procesní opatrností“ od kupní smlouvy na pozemky pod výrobní halou firmy Flextronics. Firmy, která před časem s fanfárami do Brna přišla a nyní hodlá do konce roku ukončit svůj výrobní program. Na jednání je účasten i generální ředitel české afilace firmy, pan Hugh Kelly, rodák z irského Limericku, kterého jeden ze kritizujících zastupitelů v nechtěném bonmotu trvale oslovuje jako pan „Huge“ Kellyho /Huge= anglicky „ obrovský“/. Limerick je paradoxně druhé místo v Evropě, kde Flextronics uzavírá letos svůj výrobní závod.

Kupodivu, nikdo se jaksi nemá k tomu, aby vstal a řekl – byla to moje chyba, odcházím. Ať už na Zastupitelstvu padaly jakékoliv názory, závěr primátora zní: nepadl zde jediný fakt, který by svědčil o nějakém pochybení města. Smlouva byla výborná, průběh ještě lepší, jen teď musíme dát pozor, abychom ji jako první neporušili my a nepřišli tak o pozemky. Pozemky, s jejichž převodem za jedinou korunu na Firmu souhlasili většinově Zastupitelé před třemi měsíci v době, kdy ve Firmě již probíhala, podle dnešního vyjádření jednoho ze Zastupitelů, demontáž některých výrobních zařízení.

Převládající názor vládnoucí radní koalice – Terasa je investice do budoucnosti, nikdo stejně nic odvézt nemůže, seženeme nového investora a jedeme dál . Opozice tvrdí - my jsme to vždycky říkali. Primátor - každý věděl , že to s sebou nese rizika, stejné pobídky by tahle firma ovšem dostala, jak správně tvrdí, kdekoliv na světě. Odpovědný náměstek Kuba cítí potřebu sdělit, že neudělal jedinou chybu. Czechinvest prý hlásí velký zájem o Terasu a halu. Firma míní spolupracovat při hledání nového investora do své továrny, kterou si postavila a za pozemek poctivou korunou zaplatila. /Pozn. hala je lehká montovaná na betonovém „soklu“ a dají se v ní výborně provozovat další takové ziskové výroby jako skládání krabic, letování spojů a pod./ Bude to tedy její investor na jejím pozemku – uprostřed desetkrát většího pozemku města, který jako celek tímto ztrácí cenu. Primátor těší přítomné tím, že město má na pozemek předkupní právo za jednu korunu, kdyby chtěla Firma činnost ukončit, a přítomní jsou s tím zjevně spokojeni. Nikdo se neptá , co v případě, kdy Firma nebude chtít opustit pozemek. Co však Firma v tu chvíli opouští v osobě svého ředitele Hugha „Huge“ Kellyho a jednatele Prokše, je zasedání Zastupitelstva, a to v prostřed palby adresných otázek. Mají už jiný program a jsou zaneprázdněni, kluci se můžou klidně ještě chvilku bavit, fakta jsou přece zřejmá.

Resumé: Firma pozemek nevydá, rozhodně ne dobrovolně. Radnice se míní soudit velmi opatrně, vědoma si konečně toho, jakou že to s Firmu podepsala smlouvu. Dále míní pokračovat v stavbách, mostech a podobně, které k nyní opouštěné továrně povedou. Ve sporu o pozemky pak asi na sebe narazí rozdílné právní erudice. Firma , pokud by o to stála, by si mohla klidně koupit celé město. Czechinvest dále hlásí – hlavně si to u Firmy nepokazit, naruší to podnikatelské klima a další takovou pak budeme shánět hůř.

Ještě je jedna zainteresovaná strana - propouštění pracovníci. Na názory se jich nikdo neptal a oni je tradičně sami nevyjadřují. Je jich víc než tisíc, co jich zbylo a mají dostat výpověď a odejít do konce roku. Jsou národnosti české a proto volí naši , českou, cestu: Hodili se marod. Většinově, jak jinak. Firma tak na epilog najímá brigádníky ze Slovenska.


Poznámka redakce: autor článku, PhDr. Milan Tříska, nar. 1959, podniká v oblasti IT a marketingu (www.interier.com); žije v Brně. Článek je osobním názorem autora a nevyjadřuje názory redakce.

Diskuze (8) Další článek: Prohlášení organizátorů „Výzvy k rozšíření Internetu v ČR“ ke včerejší tiskové konferenci Českého Telecomu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,